اقدام به خودکشی زندانی ایلامی محکوم ‌به قطع دست با بلعیدن خرده‌شیشه

العربیه :یک زندانی ایلامی محکوم‌ به قطع چهار انگشت دست راست در زندان ارومیه، دوشنبه‌شب 18 ژانویه با بلعیدن خرده‌شیشه، اقدام به خودکشی کرد و به بیمارستان منتقل شد.

به گزارشی از هرانا سه‌شنبه 19 ژانویه، هادی رستمی، زندانی کُرد محکوم‌به قطع چهار انگشت دست راست در زندان ارومیه، ساعت 23:00 دوشنبه‌شب اقدام به خودکشی کرده است، مسئولان زندان امروز سه‌شنبه این زندانی را به بیمارستان منتقل کردند.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گفته است که یک منبع نزدیک به هادی رستمی می‌گوید: هادی رستمی حدود یک 50 روز قبل به بند امن زندان ارومیه منتقل‌شده است و مسئولان زندان به او گفتند که تا 6 ماه دیگر باید در این بند زندان بماند. اقدام به خودکشی این زندانی در اعتراض به قرار 6 ماهه ماندگاری در بند امن زندان ارومیه صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش از زمان انتقال این زندانی به بیمارستان از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.
هرانا سپتامبر 2020 در گزارشی از تائید حکم قطع دست وی به همراه دو زندانی دیگر در دیوان عالی کشور خبر داد. صدور این حکم در حالی است که هادی رستمی، یکی از متهمان این پرونده در دفاعیات خود اعترافاتش را تحت‌فشار و شکنجه اعلام کرده و در زمان وقوع برخی از سرقت‌ها در زندان تهران بزرگ در حال تحمل محکومیت پیشین خود بوده است.

لازم به ذکر است حکم قطع دست ازجمله مواردی است که ناقض اصل کرامت انسانی است. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتاً استفاده از مجازات غیر‌انسانی را ممنوع کرده است.
پس از انتشار این گزارش هادی رستمی چندین بار احضار و تهدید شده است که با رسانه‌ای شدن پرونده حکم قطع ید وی زودتر اجرا خواهد شد.

هادی رستمی در تاریخ 15 نوامبر 2020، به شعبه 2 دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه اعزام شد. وی به اتهام «اخلال در نظم زندان» مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و برای وی قرار وثیقه 500 میلیون تومانی صادر شد.
هادی رستمی، فرزند ناصر، متولد 1986 متأهل و اهل شهرستان مهران واقع در استان ایلام است.

هادی رستمی نیز پیشتر به دوختن لب‌هایش کرده در زندان اقدام کرده بود. دوختن لب و خودکشی زندانیان همواره به دلیل رفتار نامناسب مسئولان و شرایط نگهداری زندانیان در زندان‌های ایران مسبوق به سابقه است.
+23
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  shirzan - برلین، آلمان
  در تمامی دنیا دارند سعی میکنند که معلولین رو سالم کنند ما افراد سالم رو معلول میکنیم . این احمق ها چرا نمی فهمند که گیریم که این شخص صد در صد مقصر باشه با معلول کردن این شخص این جامعه هست که باید بار بیشتری رو بعلت عدم کارائی کامل او متحمل بشه
  1
  17
  ‌سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۶
  ۳۳
  antislam2500 - قم، ایران
  ببین این مردم اغفال شده در شورش 57 چه قشر عقب مانده در 1400 سال پیش را بر کشور مسلط کردند. اینها نام ایران و ایرانی را لجن مال کردند. این احکام که در تورات امده در کمتر جایی اجرا میشود
  1
  7
  ‌سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۰
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  واقعا چه وحشیگریهایی مثل قرون‌ وسطا و صحنه های فیلمهای وحشتناک،اما این بنده خدا هم عجب روش دردناک و وحشتناکی برا خودکشی انتخاب کرد،دست قطع شدن خیلی درد و رنجش کمتر بود.
  1
  6
  ‌سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۴
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  کسی که با خوردن شیشه خودکشی میکنه قطعا مشکل روانی داره. لامصب مگه میخوای خودتو بولا بولا تا مرگ کنی. این چه مدل خودکشیه. با فکرش هم آدم خون بالا میاره.
  7
  0
  ‌چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۸
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  اختلاس هزاران میلیاردی مسئولان (از بیت المال یعنی اموال ۸۵ میلیون ایرانی)دزدی بحساب نمی اید، و حتی یک مورد قطع دست اختلاسگران هزاران میلیارد در ج.ا در طی ۴۲ سال دیده نشده است،ولی هزاران مورد قطع دست افتاب دزد (مال یکنفر)در ج.ا ثبت و اجرا شده است
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.