نامه نمایندگان کرد مجلس به خامنه‌ای: در صداوسیما به اقوام کشور توهین می‌شود

 نمایی از مجلس در روز ۲۹ دینمایندگان کرد مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی از «توهین‌های مکرر عوامل و مهمانان برنامه‌های صداوسیما» به «اقوام کشور» گلایه و انتقاد کرده‌اند.

در این نامه که به امضای بیش از ۱۵ نفر از نمایندگان کرد مجلس رسیده و روز دوشنبه ۲۹ دی‌ماه منتشر شده، رفتار صداوسیما و به ویژه شبکه دو در این زمینه «ناصواب و خلاف امنیت و انسجام ملی» توصیف شده و از علی خامنه‌ای خواسته شده است که برای «جلوگیری از تکرار پخش برنامه‌های ضد وحدت و توهین آمیز نسبت به اقوام ایرانی» دستوراتی بدهد.

در بخش دیگری از این نامه به توهین مجری صداوسیما به لباس کردی اشاره شده و آمده است که این اتفاق باعث «رنجش خاطر میلیون‌ها نفر از جامعه کرد» شده است.

اشاره نمایندگان مجلس به برنامه‌‌‌ای است که دو روز پیش از شبکه دو پخش شد و یکی از مجریان برنامه به میهمان برنامه که با لباس محلی در برنامه حاضر شده بود گفت چرا «لباس چوپانی» پوشیده است.

میهمان برنامه در پاسخ به او گفت این لباس را به عنوان «نماد آزادی از چنگال ظلم و بیگانگان» می‌پوشند و «یادگار زمان کاوه آهنگر و ضحاک مار به دوش است». نویسندگان نامه به رهبر جمهوری اسلامی همچنین گفته‌اند پیش از این در برنامه «در انتهای الوند» که از شبکه دو پخش شده نیز مردم کرد شاهد «نفرت پراکنی، افترا و توهین» علیه خودشان بوده‌اند.

بر اساس روایت این نامه، در این برنامه مجری برنامه گفته است که «گوشت خلبان هلی‌کوپتر کبری را کردها کیلویی ۵۰۰ میلیون تومان خریدند».

این برنامه تلویزیونی روز ۲۸ آذر از شبکه دو پخش شد و میهمان برنامه با اشاره به برخی رویدادهای دهه ۶۰ در کردستان ایران که با سرکوب‌های گسترده اعتراض‌ها توسط حکومت مردم همراه بود، چنین ادعایی را مطرح کرده بود.

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی، رهبر حکومت ریاست صداوسیما را منصوب می‌کند. با این حال در طول سال‌های گذشته، رهبر جمهوری اسلامی چندان مایل نبوده است که درباره انتقادات گسترده‌ای که درباره نحوه مدیریت صداوسیما مطرح می‌شود، پاسخگو باشد.

او خرداد سال ۹۷ در پاسخ به انتقاد دانشجویان از عملکرد قوه قضاییه و صداوسیما گفت به رغم اینکه رؤسای این دو نهاد از سوی او منصوب می‌شوند، اما در مدیریت آنها نقشی ندارد.

رهبر جمهوری اسلامی همچنین مدعی شد که «در مواجهه با صداوسیما، چه در مدیریت فعلی و چه در مدیریت‌های قبلی، همواره در موضوعات مختلف موضع انتقادی داشته» و راه حل بر طرف کردن «معایب» این نهادها را «تزریق عناصر جوان، فعال، مؤمن و پرانگیزه به این دستگاه‌ها» دانست.
+24
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  بندگان خدا در صدا و سیمای ایران به شعور یک ملت توهین میشود. به عقل و فهم تک تک بینندگان و شنونندگان توهین میشود. به کل بشریت توهین میشود. البته مهم نیست چون شما که خودتو نماینده مردم جازدی هم به نوعی توهین به ملت هستی.
  1
  14
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۹
  ۵۴
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  خر وامونده معطله چوشه . بدبخت مجریه چیزی نگفت و یا توهین نکرد . منتها اینا از بس که بیکارن و نمیتونن به اون کله گنده ها گیر بدن میان و به کسایی که زورشون میرسه گیر میدن. خاک تو سر همتون .
  12
  5
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۸
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  پرسش عجیب و از روی بی تربیتی و نادانی بود، مگر لباس چوپان باید مسخره شود، شغل چوپان از شغل توی نانجیب، شکموی زردنبو خیلی بهتر است، لباس کردی و یا هر لباسی که یک انسان به تن خود کرده باشد، بلوچی، آذری، آفریقایی و چادری و بی حجاب، همه ش محترم است، ولی همیشه یک آدم خر پیدا می شود و نباید آنرا به حساب دیگران گذاشت
  1
  12
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۵
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  صدا سیما فقط دستگاه و سیستم مالشی نظام هست و فقط چاپلوسی نظام کثیف علی گدارو میکنه حالا با هر قیمتی شده. مثل مدیری شهاب حسینی رامبد احسان وووووو همشون از خارو زار کردن مردم فقیر پول در میارند
  1
  15
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۸
  ۳۹
  freedom of the press - تهران، ایران
  تو را خدا اینها چقدر احمق هستند که برای چه کسی نامه نوشته اند . خود خامنه ایی متشا نفاق ‌و تفرقه پراکنی و نفرت است
  1
  11
  ‌سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۴
  ۴۱
  دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس
  من بعنوان کرد ایرانی باید بگم که در تمام عمرم هیچگونه اهانت و توهینی از هموطنان فارس به کردها نه دیده و شنیده ام اتفاقا فارس و کرد از هر قوم دیگری نسبت به هم نزدیکترند و خدایی مجری منظوری نداشت و حتی بعد از توضیح مهمان از لباس محلی که اتفاقا لباس چوپانی کردها هست تحسین کرد و ایران ستیزان جدایی طلب توجه کنند که از آب گل آلود ماهی گیرتون نمیاد ۰
  1
  2
  ‌سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۰
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::دیارکو - جزیره واق واق ، جزیره کریسمس::]. زنده باد گرامی، همه ی اقوام و زبان‌های درون خانواده ی ایرانی عزیز و دوست داشتنی هستند، لباس و فرهنگ و موسیقی شان هم روح پرور است، من هرگز ندیدم کسی مستقیم توهین کند، ولی احمق و نادان در همه ی جوامع یافت می شود و نباید به حساب همه ی مردم گذاشت،
  0
  0
  ‌سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.