ابراز پشیمانی ظریف از گفتن جمله «خودمان انتخاب کردیم که جور دیگری زندگی کنیم»

رادیو فردا :وزیر امورخارجه ایران می‌گوید بسیاری از مردم از این‌که گفته بود ««ما خودمان انتخاب کردیم که جور دیگری زندگی کنیم» ناراحت شدند و اگر بار دیگر از او در این زمینه سؤال شود، چنین جمله‌ای را نخواهد گفت.

محمدجواد ظریف در گفت‌وگویی که دوشنبه، ۲۹ دی‌ماه، در روزنامه همدلی منتشر شده، روایت‌هایی از ابراز ناراحتی مردم از بیان چنین جمله‌ای را مطرح کرده و گفته است یکی از شهروندان به او اعتراض کرده که «فلانی، من تو را نمی‌بخشم، چون ما انتخاب نکردیم».

اشاره آقای ظریف به برنامه تلویزیونی «حالا خورشید» باز می‌گردد که تابستان ۹۷ پخش شد و پس از این‌که مجری از وزیر خارجه ایران پرسید «مردم می‌پرسند این‌همه کشور در دنیا روابط خوبی با دیگر کشورها دارند و فشاری روی‌شان نیست، چرا فشار روی ایران است؟»، ظریف پاسخ داد که «یک دلیل وجود دارد و این است که ما خودمان انتخاب کردیم یک جور دیگر زندگی کنیم».

این اظهارات با واکنش گسترده منفی کاربران ایرانی مواجه شد و با هشتگ‌هایی مثل #من_انتخاب_نکردم و #ما_خودمان_انتخاب_کردیم به نمونه‌های متعددی از وضعیت بد اقتصادی، نقض حقوق بشر و فقدان آزادی‌های سیاسی و اجتماعی در ایران اشاره کردند و گفتند چنین وضعیتی انتخاب آن‌ها نیست.

آقای ظریف به روزنامه همدلی گفته که برخی رسانه‌ها دوست دارند موجبات دلخوری مردم از او را فراهم کنند ولی در عین حال تأکید کرده که اصل گفته خود درباره این‌که «مقاومت» عامل وضع کنونی مردم ایران است را قبول دارد.

او در عین حال شرکت مردم در مراسم خاکسپاری قاسم سلیمانی را که در ایران به عنوان «نماد مقاومت» معرفی می‌شود ، دلیلی برای حمایت عمومی از سیاست‌ «مقاومت» قلمداد کرده است.

منظور آقای ظریف از «مقاومت»، سیاست‌های جمهوری اسلامی در دشمنی با آمریکا و اسرائیل است که در سال‌های اخیر به کشورهایی چون عربستان سعودی هم تسری یافته و باعث بروز بحران‌های گسترده در دیپلماسی و اقتصاد ایران شده است.
ستایش ظریف از بایدن و نفی کاندیداتوری
محمدجواد ظریف در این گفت‌و‌گو همچنین با ستایش از شخصیت جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، گفته است در سال‌هایی که نماینده ایران در سازمان ملل بوده، «دیدارهای متعددی» با بایدن داشته است.

آقای ظریف بایدن را «بسیار زیرک» خوانده و گفته است او «در روابط خارجی بسیار متخصص است».

به‌گفته ظریف، جو بایدن در «درون سیستم سیاسی و نخبگی سیاسی آمریکا بالا آمده و مراحل مختلف را طی کرده، بنابراین آدم کارکشته‌ای است و روش‌های کار در داخل امریکا را خوب بلد است».

او در عین حال نامزدی خودش در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ ایران را رد کرده و گفته است که دوگانه «ظریف-بایدن» اتفاق نمی‌افتد.

محمدجواد ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه، وظیفه خود را دفاع از سیاست‌های جمهوری اسلامی در هر وضعیتی عنوان کرده و گفته است حتی از نهادهایی چون سازمان اطلاعات سپاه که علیه او سریال گاندو را ساختند، دفاع می‌کند.

سریال گاندو سال گذشته پخش شد و مقام‌های دولت روحانی با اشاره به این‌که در سریال گاندو تلاش شده از وزیر و وزارت امور خارجه «یک چهره منفعل و بی‌عمل و واداده نشان داده شود»، به آن اعتراض کردند.

آقای ظریف در همان زمان در نامه‌ای به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نسبت به محتوای این سریال اعتراض کرد.
+6
رأی دهید
-115

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  باز ماله کش اعظم نطق فرمودند
  1
  107
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  توبه گرگ مرگ است
  2
  106
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  ملیجک اغا پوزخندش را از دست داده چه خبره
  1
  102
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان

  اه دیگه خیلی حال بهم زن شدی. کاش یه جوری میشود دیگه نبینیمت.
  1
  43
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۴
  ۵۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  حیف و حرام اون مالیاتی که پدر مادر من دادن و شاه با هزار امید توی توله سگ مغزخر خورده خرمذهب رو فرستاد خارج درس بخونین ولی با یه اشاره غربیهای حسود شلوارتو کشیدی پایین و قلمبه کردی؍ بچه روباه عنترمنظر
  1
  43
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۰
  ۳۷
  babak iran5i - تهران، ایران

  بیشعور ترین موجود دنیا با خنده های چندش آورش
  2
  26
  ‌سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۱
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  جور دیگه نیست،مثل بقیه دنیا میخواهی مردم رو با پول وام دلار بورس مشغول کنی و خودت هم مشغول به شغل بله قربانگویی به آقا بجای شغل سیاستمدار .
  0
  9
  ‌سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.