توهین به لباس کُردی و شغل چوپانی در شبکه ۲

مجری شبکه ۲ سیما در یک برنامه زنده تلویزیونی به مهمان برنامه اش که لباس کُردی  بر تن دارد، می گوید:  این لباس چوپانی چیست که پوشیده اید!
دکتر فریبرز عزیزی مهمان برنامه در جواب می گوید: این لباس یادگار کاوه آهنگر و نماد آزادی از چنگال استبداد است.
+49
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  ernakola - تهران، ایران

  مجری قصد توهین نداشت ولی باید به جای کلمه " این لباس چوپانی " باید می گفت: " این لباس محلی".. گاهی یک لغزش زبان مجری در رسانه ها - حاشیه بزرگی ایجاد می کنه ....!
  35
  65
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۲
  ۳۹
  freedom of the press - تهران، ایران

  مجری بنده خدا قصد توهین نداشت . سطح شعور و فهم و دانشش در همین حد است. رژیم سفاک هر چه بی سواد پاچه خواره را دور ‌بر خودش جمع کرده. مجریه اقلا گاوه آهنگر را هم نمی شناسه
  7
  97
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۲
  ۳۱
  tiger.man - لوبومو، کنگو

  بنده کرد نیستم ولی حرف حق را باید گفت و حق را باید به حقدار داد بی شرف حداقلش کردها لباس اصیل وسنتی و حتی زبان خودشان را دارند. این نگاه از بالا و تحقیر آمیز به اقوام از جانب بعضی باصطلاح روشنفکر و تحصیلکرده قوم مسلط درست است که نفرت انگیزه و توهینه اما در نهایت و در بلند مدت نتایج فاجعه بارش به همان قوم برمیگرده و ترک و خشک و گناهکار و بیگناه این قوم را متاسفانه قربانی خواهد کرد. درخت نحسی که رضا پهلوی کاشت در دوره پسرش کمتر بود اما در دوره این نظام منحوس ج اصنامی صد برابر بارورتر شد. از همه اینها گذشته کسانی که لباس اصیل که هیچ زبان خالصی از خود ندارند و حتی زبانشان انتزاعی و التقاطی و از جمله بندی آنها از ترکیب چندین لغت از این زبان و آن زبان است و با چه وقاحتی اصالت دیگران را به بازی و خنده می‌گیرند.
  21
  53
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۳
  ۳۹
  freedom of the press - تهران، ایران

  مجریه حتی کاوه‌ آهنگر را نمی شناسه چه برسه به نوع پوشش کاوه آهنگر
  8
  80
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۵
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  لباس بور ذو خان برره هست
  73
  18
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۹
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  گفته بودم ما اینقدر از اصل خودمون فاصله گرفتیم که پوشیدن یه لباس محلی رو خیلیا ننگ میدونن. تورنتو رفته بودم یه تجمع قبل کریسمس. خدا شاهده همه با لباس محلی اومده بودن ولی یه ایرانی ندیدم لباس محلی داشته باشه. منجمله خودم. البته چندتا لباس کردی دیدم که فکر کنم کرد ایران نبودن. ملتی هستیم لباسمون انگلیسیه اخوندامونم لباس یقه دیپلمات انگلیسی میپوشن. حتی خود کاناداییای اصیل لباس محلی دارن. پوشیده بودن. میتونم بگم تنها قشر و مهاجری بودیم لباس محلی یا سنتی نداشتیم. از ژاپن تا هند و پاکستان و افغانستان و عراق و ترکیه و یونان و المان و روسیه همه لباس سنتی داشتن. ملتی که اینطوریه به نظرتون لیاقت داره اصلا؟
  8
  63
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۹
  ۶۲
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  نتونست جوابشو بده باید می گفت در مقابل گاوی مثل تو باید لباس چوپانی پوشید و به چرا برد
  10
  64
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۵
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  دست خودش نیست، مغز باید برسونه کلمات رو، چون مطالعه نداره مغزها فندقه
  2
  20
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۶
  ۱۰۴
  Aryanboy - آرنیس، آلمان
  [::بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان::]. اتفاقا خیلی هم تمیز و مجلسی جوابشو داد. اگر این جمله ای که شما کار بردین را استفاده میکرد اصلا اجازه نمیدادند این فیلم پخش بشه.
  9
  10
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۳
  ۱۰۴
  Aryanboy - آرنیس، آلمان
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. این کامنت شمارو باید با آب طلا نوشت! واقعا ما ایرانیها با اصالتمون فاصله زیادی گرفتیم. و بدتر از اون اینه که اونهایی را که اصالتشونو حفظ میکنند را مسخره میکنیم. لباس این یارو مجریه در واقع لباس حمالیه ولی ایرانیها بهش میگن مدرن یا مجلسی. در حالی که لباس وارداتی است و هیچ ربطی به اصل و نسب ایرانی ندارد.
  8
  11
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۹
  ۳۵
  eternity - اوکلاهما، ایالات متحده امریکا
  هویت یه ارزش ثابت و تغییر ناپذیر نیست. مهم ایمان ب انسانیت است ک هویت اخلاقی و مذهبی یه فرد رو میتونه شکل میده. تعصب به لباس -زبان -مذهب- قومیت و فرهنگ در دنیای امروز نباید جایگاهی داشته باشه و اصلا چرا باید مهم باشه. تغییر لباس و لهجه فاصله گرفتن از اصل خود نیست بلکه گامی است در راستای همگرایی اجتماعی.
  3
  13
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۶
  ۳۱
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::eternity - اوکلاهما، ایالات متحده امریکا::]. عرض شما کشورهایی مثل سوئیس و فنلانده نه کشوری مثل ایران که قوم مسلط کردنش جهنمی برای اقوام و ملیت‌های غیر که به صرف تفاوت فرهنگی و زبانی چپ و راست آنها را تحقیر می‌کنند. صد سال است به صرف تسلط بر مقدرات دیگران کل مملکت ملک مشاء آنهاست و ولی و وصی و آقا بالاسر است. همگرایی اجتماعی هم با احترام به دیگران و حقوق آنها ایجاد می‌شود نه با تحقیر اصالت دیگران. 100 سال از انجام هیچ جنایتی ابا نداشته و به هر وسیله ای صرف نظر از نتایج و تبعاتش متوسل شده که اصالت ملیتها را را نابود شود آقایان دیدند این دور و زمانه نمیشه مثل دوره رضا پهلوی نمی‌شود کشتار کرد. همانطور که 1500 کرد و چندصد لر (کشتار قبیله بیرانوند بدست تیمسار امیر احمدی به صرف لر بودن دی ماه 1304 خاطرات تیمسار امیر احمدی ) و زنده بگور کردن صدها عرب در اهواز و. به حربه تحقیر متوسل شدند. همگرایی اجتماعی با احترام به حقوق دیگران بوجود می‌آید نه با کشتار و نفی و تحقیر دیگران.
  5
  7
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۸
  ۳۱
  saeed_national - تبریز، ایران
  حالا چرا کاوه اهنگر این لباس را انتخاب کرده بوده؟!!! توی سریال سلطان و شبان ،سلطان موقع چوپانی از این لباس به تن کرده بود
  5
  2
  ‌سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.