پاسخ تند ظریف به وزیر خارجه فرانسه: شما به جنایتکاران جنگی سعودی‌ سلاح می‌فروشید

ظریف: به خاطر ایران است که برجام زنده مانده، نه سه کشور اروپاییمحمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با لحنی تند از ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود انتقاد کرده که ایران را به تلاش برای ایجاد "ظرفیت تسلیحاتی هسته‌ای" متهم کرده بود.

آقای ظریف در توییتی به زبان انگلیسی خطاب به آقای لودریان نوشت: "همکار محترم: شما دوران کاری‌ خود در کابینه را با فروش تسلیحات به جنایتکاران جنگی سعودی آغاز کردی. از حرف‌های پوچ و مهمل درباره ایران دست بردار."

آقای ظریف در بخش دیگری از این توییت با عنوان "راستی‌آزمایی" و با اشاره به قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی، نوشت: "از حفاظت از جنایتکارانی که منتقدان خود را با اره تکه‌تکه می‌کنند و از جنگ‌افزارهای ساخت 'شما' برای سلاخی کودکان در یمن استفاده می‌کنند، دست بردارید."

وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگویی که روز شنبه ۱۶ ژانویه منتشر شد ایران را متهم به گام برداشتن در مسیر ایجاد ظرفیت تسلیحات هسته‌ای متهم کرد و از تهران و واشنگتن خواست که فورا به تعهدات خود در برجام برگردند.

او سپس در توئیتی دیگر خطاب به رئیس جمهور آمریکا درباره خبر پروازهای گشت‌زنی بمب‌افکن‌های ب-۵۲-اچ نوشت: "اگر منظور از حضور پروازهای گشت‌زنی بی-۵۲-اچ ترساندن ایران است، باید این میلیون‌ها دلار را خرج سلامت مالیات‌دهندگانتان می‌کردید. با اینکه ما در دویست سال گذشته هیچ جنگی را شروع نکرده‌ایم اما از درهم‌کوبیدن متجاوزان ابایی نداریم. کافیست از دوستان همیشه خوبتان که از صدام حمایت کردند بپرسید."

دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ آمریکا را به صورت کامل از برجام خارج کرد و یک سال بعد ایران تعهدات خود به این توافق را در چند مرحله کاهش داد.

در هفته‌های اخیر و بعد از ترور محسن فخری‌زاده یکی از چهره‌های پشت پرده برنامه هسته‌‌ای ایران، غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم با قانون مصوب مجلس شورای اسلامی از سر گرفته شد.
ظریف: رهبران اروپایی متکی به اجازه اوفک هستند
آغاز فرایند تولید اورانیوم فلزی هم که می‌تواند در تسلیحات اتمی کاربرد داشته باشد یکی دیگر از اقدام‌های ایران بود که واکنش سه کشور اروپایی حاضر در برجام را برانگیخت.

فرانسه، بریتانیا و آلمان روز شنبه در بیانیه‌ای مشترک از آغاز این فرایند عمیقا ابراز نگرانی کردند و گفتند که "اورانیوم فلزی هیج استفاده معتبر غیرنظامی ندارد". آقای ظریف امروز در توییتی دیگر این سه کشور اروپایی را متهم کرد که مطلقا هیچ کاری برای حفظ برجام نکرده‌اند و نوشت که رهبران این کشورها برای اجرای تعهدات خود "متکی به امضا و اجازه کارگزاران اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا) هستند"

او در این توییت نوشت: "به خاطر ایران است که برجام زنده مانده، نه سه کشور اروپایی."

سازمان انرژی اتمی ایران هم روز شنبه در بیانیه‌ای در واکنش به انتقاد اروپایی‌ها برنامه تولید اورانیوم فلزی را "دارای مصارف صلح‌آمیز" و از حقوق خود دانست و گفت در اوایل دهه ۱۳۸۰ میزان اندکی از این ماده را تولید کرده و آن را به اطلاع آژانس هم رسانده است.
+22
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  صبر داشته باشید نظام اخوندی ایران روزی اعلان کند که از روی ناچاری کلاهک اتمی برای سر بعضی از موشکهایمان هم ساختیم انگاه هرانچه جنایت میکنند به حساب نمی اورند که تا به حال بحساب نیاوردن و همه را جنایتکار و مداخله جو در امور کشورها میدانن و خودشان را مبرا از هر جنایت و مداخله در کشورهای دیگر میکنن. نظام اخوندی ایران روح الله زم را میرباید وبعداو را اعدام میکند و یا با مداخله کردنش در عراق و سوریه و یمن و لبنان و فلسطین باعث به کشته دادن میلیونها انسان از کودک نوزاد گرفته تا به پیرترینشان میرسد و کلی خسارات و ویرانی رو دست مردم این کشورها گذاشته , ظریف خجالتی نمیکشد حرف از کشته شدن خاشقچی میزند و یا میگوید که سعودیها جنایتکار هستند. سعودیها وقتیکه نیروی نظامیشان را با پیشرفته ترین سلاحها مجهز میکنن بخاطر دخالتهای نظامی رژیم اخوندی ایران و توطئه هایست که نظام اخوندی در کشورهای عرب به راه انداخته. نظام اخوندی ایران باعث شده کشورهای منطقه خاورمیانه احتیاج به مجهز کردن نیروهایش به انواع سلاحهای پیشرفته داشته باشن.
  2
  9
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۱
  ۵۲
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  دنیا دنیای زور هست .این رو بفهمید .سلاح میفروشن به سعودی که عرضه نبرد نداره و 6 ساله تو باتلاق یمن که قرار بود 6 روزه تمومش کنه به دام افتاده و فقط بمبارن هوایی میکنه و مردم بی دفاع رو به خاک خون میکشه .اما به خاطر نوکری از غرب کسی بهش کاری نداره و انتقادی هم ازش نمیشه .این هست دموکراسی و ازاده خواهی به سبک غرب .زنده باد جمهوری اسلامی ایران که جلو این زورکویی مقاومت میکنه و زیر بار حرف زور نمیره
  3
  0
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲
  نظر شما چیست؟