جو بایدن در اولین روز ریاست جمهوری آمریکا ممنوعیت سفر از کشورهای عمدتا مسلمان را لغو می‌کند

بی بی سی: جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا قصد دارد ده‌ها فرمان اجرایی را در اولین روز آمدن بر سر کار امضا کند که یکی از آنها لغو فوری ممنوعیت سفر از کشورهای اسلامی است که آقای ترامپ دستور داده بود.
 
او قرار است این فرمان‌های اجرایی را در ساعات اولیه پس از مراسم تحلیف در روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه اعلام کند.
 
برداشتن منع سفر شهروندان از کشورهای عمدتا مسلمان‌نشین و بازگشت به پیمان اقلیمی پاریس دو مورد از این دستورها است.
 
او همچنین می‌خواهد داشتن ماسک در تمام ساختمان‌های دولتی آمریکا را برای جلوگیری از گسترش ویروس کووید۱۹ اجباری کند.
 
این دستورها نیاز به مصوبه کنگره ندارد.
 
اما دادن حق شهروندی به میلیون‌ها مهاجر بدون مدرک و طرح حمایتی کرونا باید در کنگره تصویب شود.
 
در دولت دونالد ترامپ، مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست نانسی پلوسی، رئیس دمکرات این مجلس، سعی کرد فرمان آقای ترامپ برای ممنوعیت سفر از کشورهای عمدتا مسلمان را لغو کند اما سنا مصوبه مجلس نمایندگان را تایید نکرد.
 چهار سال پیش اجرای ناگهانی فرمان ترامپ صدها خانواده از جمله ایرانیان را در فرودگاه‌ها سرگردان کرددولت ترامپ ژانویه ۲۰۱۷ در اولین روزهای ریاست جمهوری دستور داد صدور ویزا برای شهروندان شش کشور اسلامی: ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی و سودان، متوقف شود.
 
دستوری که باعث شد صدها مسافر ایرانی در راه آمریکا یا حتی در فرودگاه‌های این کشور بازگردانده شوند.
 
آقای ترامپ بعدا نام سودان را از این فهرست حذف و کره شمالی و چاد را به آن اضافه کرد. نام سودان دوباره به طور محدودتر سه سال بعد اضافه شد.
 
رئیس جمهور آمریکا گفته بود تا زمانی که دولت‌های این کشورها "به طور رضایت‌بخشی کمبودهای شناسایی شده را برطرف کنند" این محدودیت‌ها به قوت خود باقی می‌ماند.
در روز ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ دولت ترامپ تعمیم این ممنوعیت به شش کشور دیگر اریتره، قرقیزستان، میانمار، نیجریه، سودان و تانزانیا را اعلام کرد. با این حال آن محدودیت اضافه فقط برخی ویزاها را تحت تاثیر قرار می‌داد.
 
مخالفان فرمان منع سفر آقای ترامپ از جمله دمکرات‌ها آن را تلاشی برای تبعیض و اقدامی غیرقانونی می‌دانند و آقای بایدن هم وعده داده بود که بلافاصله این فرمان را لغو می‌کند.
 
چند شکایت شخصی از این فرمان در ایالات متحده مطرح شد. دیوان عالی در نهایت به نفع فرمان آقای ترامپ رای داد اما دادگاه‌های دیگر بر اساس شکایت خانواده‌ها استثنائاتی برای این فرمان در نظر گرفتند که بر اساس آن شماری از شهروندان این کشورها مثلا به دلیل داشتن پیوند خانوادگی توانستند در این سال‌ها ویزای ۹۰ روزه آمریکا را دریافت کنند.
فرمان دیگر دونالد ترامپ که قرار است لغو شود، ترک پیمان اقلیمی پاریس است.
 
اکتبر ۲۰۱۹ آقای ترامپ توافقی را که چهار سال قبل از آن به امضای ۱۹۵ کشور رسیده بود، "فاجعه" نامید. او گفت این توافق که دولت باراک اوباما در پاریس امضا کرد به رقابت اقتصادی در آمریکا آسیب می‌زند. اشاره آقای ترامپ به شرکت‌های بزرگ نفت، گاز و زغال سنگ بود.
 
یک ماه بعد دولت آمریکا اعلام کرد که روند خروج از پیمان مقابله با تغییرات آب و هوایی را رسما آغاز کرده است. این خبر واکنش‌های بین‌المللی فراوانی را برانگیخت.
 
دونالد ترامپ از ابتدای ریاست جمهوری منتقد پیمان پاریس و تعهد کشورها به کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای بود و اصرار داشت آمریکا هر چه زودتر از این توافق بین المللی کنار بکشد.
+70
رأی دهید
-60

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  ای کاش من هم آقازاده بودم. گرین کارت را می‌‌اوردند دم در خانه .و به من می‌‌دادند.فقط باید کمی‌ صبر داشته .تا گونی دلار هم برسد.تا قسمت خود را دریافت کنم. خیلی‌ سخت بود. اگر می‌‌گفت. بله برای ایرانی‌‌ها آزاد.ولی نه برای اقازده‌ها و کسانی‌ که در کشتار ملت ایران دست داشتند ؟لیست همه را که دارند. مضحکه نیست ؟ قاتلین پویا. نیما. ستار با جیب پر از دلار در راه.نیویورک.لوس آنجلس . و به ریش من و شما صلح دوست می‌‌خندند. من و تو که زورمان به آمریکا رفتن نمی‌‌رسد. ما باید توی صف مرغ بر سر کول همدیگر. زنیم. یا اینجا معتقد . نانسی فمنیست است. چون فقط ۱۱۵ میلیون دلار در حساب دارد. مثل ترامپ. ۳۰۰ میلیاردی نیست. بد نیست. این آقا زاده ها.که زبون بسته فقط. هر کدام. ۴ تا ۵ میلیون دلار در حساب. با این قانون فقط.دمکرات و فمنسیت به آمریکا صادر می‌‌کنم.
  34
  52
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  امیدوارم که ایرانی‌‌ها در سراسر دنیا. چه جنگ دوست. چه صلح دوست. این بار واکنش به این دستور و خواهان اصلاح این قانون.خیلی‌ درد آور است. که زمان اوباما را تجربه کردن.قاتلین آبان ماه با جیب پر از دلار.دوباره در کانادا.آمریکا دیدن.چون قسمتی‌ از ایرانی‌ کاسب. صابون به شکم خود می‌‌ماملند. که با بایدن دوباره دلار جاری .تا در آمریکا .کانادا. هتل. اتوبان سازند.با این قانون بدون استثنا. سرنوشت مردم ایران دوباره در کاخ سفید. تبدیل به فاحشه سیاسی می‌‌شود.اگر به دمکرسی و صلح اعتقاد . قانون اول دمکراسی این است. که بعضی‌ وقتها هم گردن را در مقابل نظرات دیگران پاهین آورد. ما مزدران ترامپ. که باختیم. حالا نوبت شما است. نایاکی ها. مدافعین صلح. دمکرات ها.وسیله و ارگان که به اندزه کافی‌ دارید. لابی‌ها شما در هر گوشه کاخ سفید وجود دارند. یا اینکه شما هم از بوی دلار مست شده ؟ و خلق را فراموش ؟ پسر‌ها و دختر‌ها سران سپاه. آخوند‌ها .سران نظام جاهی در آمریکا و کانادا ندارند. وگرنه فرقی بین شما و آن کسی‌ که آبان ماه با تانک ایران .را به خون کشیدند ندارید. این گوی و این میدان
  32
  42
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. شما نژاد پرستان بویی از انسانیت و حقوق انسانها نبرده اید . لیاقت شما همان ملآهای نژاد پرست تر و فاشیست تر از شما هستند
  12
  33
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. واقعا شرم اور است که یک دنیایی برای خودت درست کردی که انگار نصفه دوم حکومت امریکا فقط نشستند و فکر نجات ایرانیان از دست ج.ا. هستند انگار و نه انگار که تمام جنگ هایی که امریکا براه انداخته در طی زمامداری جمهوری خواهان بوده و دموکراتها هم ان را ادامه نداده اند. بیشرمیست که ترومپت این چند هزار وابستگان رژیم را اخراج نکرد ولی این کوته فکران از هزاران خانواده ای که حال به هر دلیل در این دو کشور زندگی میکنند حق دیدار هم را نداشته باشند .اگر ترومپت ادم خوبی بود!! چرا ازعربستان سعودی دفاع میکند و ورود شهروندان انها را قدغن نمیکند . چرا انقدر مقاومت برای فهمیدن. اگر یک ذره در وجودت داوری جوانمردانه بود و از سیاست کلی امریکا صحبت میکردی شاید و فقط شاید میشد مقداری منطقی تر بحث کرد , ولی شما به عمد و با انحراف فکری نمیدانم چه هدفی را دنبال میکند که اطمینان دارم دلت برای امثال ستار و مادر ش نمیسوزد و با اوردن اسم انها هجویاتت را تزیین میکنی
  13
  33
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۰
  ۵۵
  ادوینو - گوالف، کانادا
  کار بسیار خوبیست شاید یک سپتامبر ۱۱ دیگری در راه باشد .
  15
  7
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. دوست عزیز اینها و هم فکرانشان طرفداران ترامپ و خود ترامپ اعتقاد دآرند برای اینکه تعدادی از وابستگان اخوندها نتوانند به امریکا بیایند باید جلوی ورود میلیونها انسان بی گناه را صرفا به دلیل مزهبشان یا ملیتشان به امریکا را گرفت . آخودنهای دزد و پول دار در۴ سال حکومت نژاد پرست ترامپ مدام به امریکا در رفت و آمد بودند ولی میلیونها ایرانی بیگناه که اقوامشان در امریکا هستند از دیدن فرزندان شان یا ناوه شان در عرض ۴ سال حکومت فاشیستها محروم شدند یا هزاران دانشجوی بی گناه ایرانی ویزای تحصیلی شان صرفا به دلیل ایرانی بودن کنسل شد. این پشه فاشیستهای ایرانی از مشکلآتی که رژیم جانی ترامپ بر سر ایرانیها آورده لذت میبرند . این ایرانیهاهمان هایی هستند که از تحریم های خورد کننده تودهای فقیر ایرانی لذت میبرند . اینها زار زدن پیرمرد و پیر زن ایرانی در نانوایی و از فرط گرسنگی را نشان موفقیت رییس جآنی شان ترامپ میدانند . آنها ادامه دهنده همان راهی هستند که بر سرشان آمده. ظلم , جور , نژاد پرستی , فاشیسم و بی رحمی .
  9
  29
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۷
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. عزیز چرا بنده فاشیست هستم. چرا زمانی‌ که کم می‌‌یارید. شروع به فحاشی می‌‌کنید.؟ از آقا زادگان هستید. که به شما بر خورد؟ مگر من چه نوشتم.؟ برای این قانون حتا احتیاج به قانون جدید ندارد. فرم DS-162 را می‌‌شناسید.؟ ۳ صفحه است. عضو کارتل مواد مخدر. پول دزدی. جاسوس کمونیست نبودن. چیزی نزدیک ۲۵ پرسش در آن است که ما باید ضربدر بکشیم. که نیستیم.تا ویزا بگیریم. بنده گفتم بهتر بود. می‌‌گفت ورود ایرانی‌ اه آزاد. ولی‌ نه برای نوه. دختر .پسر آخوند ها. و سران نظام. که دست آنها تا ارنج به خون ایرانی‌‌ها آلوده است. یعنی‌ برای شما اهمیت ندارد. که این‌ها دلار‌ها آینده را. از پدران خود گرفته. و گله گله به امریکا و کانادا مهاجرت کنند؟آیا فرض فک و فامیل شیخ علی‌ .اشکال ندارد با ۱۲۰ میلیارد به امریکا مهاجرت کنند.اصلا خواندی چه نوشتم؟ یا اسم دیدی. مادر فلان فلان شده .جواب بدیم؟ یا اینکه آقا زاده هستی‌. و ما همه را سر کار گذشته؟از کی‌ تا حالا. مخالف بودن با مهاجرت پسر مصباح. دختر خاتمی. پسر سرداران سپاه. با دلار‌ها صادر شده. نژاد پرستی است؟
  33
  16
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. سپاس از شما که حرف های ناگفته من را تکمیل کردید. دقیقا عزیز به خاطر میارم مشگلات دانشجویان پد ها و مادر ها و در ایران مشگلات مردم که از داخل ظلم و از خارج فشارهایی که فقط شتون فقراط قشر ضعیف را شکسته و بعد یک عده خواسته و یا ناخواسته شریک دلالهای تحریم در رفاه پشت میز نشستند و خواهان جنگ هستند بدون اینکه عقشلون را که اگر داشته باشند بکار بگیرند و ببینند که چه عواقبی خواهد داشت. جالب هم اینه که این دهان گشادها انگ میزنند و فورا شما را یا در سازمانی میبینند مثل..فرانکفورتی و یا از تهران ان شهرستان ستیز بی سواد روانی و یا طرفدار دموکرات امریکایی و اینجور اراجیف. انقدر هم بزدل هستند که سریع پشتک وارو حرف خود را پس میگیرند. چرا در ۴ سال ترومپت جلوی اقا زاده ها را نگرفت را نمیگویند ولی از شادی شما برای ۴ خانواده شهروند که دیداری تازه کنند و یا دانشجویان رفاه تحصیلی داشته باشند عکس العمل نشان داده و شما را اقازاده خطاب کنند. اینها پریشان روان هستند و بس
  12
  19
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۲
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  جان به جانت کنند. ملخ نایاک هستی‌ وگرنه اینقدر. خونت اینقدر بجوش نمی‌‌آامد. چرا طوله خمینی را راه می‌‌دهند؟ فکر کردم آدمی‌. می‌‌شودم دو کلمه سخن گفت. کسی‌ کی‌ مردم را بر حسب مقدار پول در صورت حساب دمکرات . فاشیست و فمنیست می‌‌دند. فقط دو تا گوش دراز کم دارد. اینقر هم باری هم قر و قمیش نیاد. اینقدر کمبود شخصیت . که التماس به هم به خاطر ؟
  21
  13
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۹
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::] این جمله نقل مستقیم از این نژاد پرست هست ؛مادر فلان فلان شده .جواب بدیم؟ یا اینکه آقا زاده هستی‌. و ما همه را سر کار گذشتی؛ typical . “l طرفدار ترامپ. پرخآشگار , نژاد پرست ,بد دهن و لات عین ترامپ .عکسهای تورو دو هفته پیش تو کنگره دیدم دو تا شاخ زده بودی و پوست کفتار دور گردنت پیچیده بودی
  10
  23
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۰
  ۴۰
  stockholm - استکهلم، سوئد
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::]. [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. دوستان عزیزم بحث کردن با این ترامپبستهای فاشیست اب در هاون کوبیدن است. دنیای فکری و ذهنی آنها همان جهان سومی است که فاصله بسیاری با نهادینه کردن و فهم دموکراسی و آزادی دارد.فهم اکثریت جهان سوم از آزادی همین است، فهمی که آزادی را جاده ای یک طرفه ای می بیند برای به کرسی نشاندن خویش و فحاشی و حذف و نفله کردن دیگری.حالابیاین این ترامپیستهای وطنی رو با چاشنی فاشیستی و بت پرستی قاطی کنید و خواهید دید موجودات ضد بشری حاصلش حواهد شد . همانهائی که عکس امامشان را در ماه دیدند.کسی که از مواضع ترامپ وانپریشی که فاقد هرگونه راهبرد و استراتژی بوده وسیاست خارجی وی نیز عمدتا تحت تاثیر سیاست داخلی و ترجیحات شخصی و خصوصی اش بوده وبرداشت تنگ نظرانه وی از منافع ملی آمریکا، و تردیدهایش در مورد اتحادها و نهادهای بین المللی، بازتاب دهنده روان نا سالمش بوده ٫ چه انتظاری دارید؟ .
  16
  22
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۷
  ۴۰
  stockholm - استکهلم، سوئد
  قربانیان ویروس کرونا در آمریکا از ۳۰۰هزار نفر فراتر رفت.علاوه بر شمار بالای قربانیان کرونا در آمریکا، رفتار تمسخرآمیز ترامپ با این بیماری، خودداری از زدن ماسک، ارایه نظرات غیرکارشناسی در این زمینه و رفتارهایی از این قبیل، موجی از انتقادات را روانه کاخ سفید کرد. این انتقادات زمانی افزایش یافت که شخص ترامپ و همسر او نیز به این بیماری مبتلا شدند. طنز تلخ ماجرا آنجا است که باوجود رکوردزنی روزانه کرونا در آمریکا، ترامپ عملکرد خود را در مقابله با ویروس می ستاید. انسانی بیمار خودکامه که هزینه های سیاسی و اجتماعی او برای جامعه آمریکا بسیار گران خواهد بود و خاطره ای تلخ و سیاه در تاریخ امریکا بر جای می ماند.
  15
  20
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۷
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. عزیز شما به این موضوع توجه داشته باشید که برای بسیاری از کاربران سایت ورود , عمه حسن قلی روضه خون به امریکا به مراتب از حقوق انسانی لگد مال شده ۸۰ ملیون انسان دیگه واجب تره . حسن قلی هم سر سال از امریکا میره ایران , ذوق میکنه کباب خوردیم ۲ سیخ ۱ دلار !!
  16
  24
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.