ماداران داغدار پرواز اوکراین خطاب به حاجی‌زاده: چرا هنوز آزادید؟+ ویدیو

مادران داغدار از سرنگونی هواپیمای مسافربری ۷۵۲ اوکراین توسط سپاه پاسداران، در ویدیویی خطاب به فرمانده هوافضای این نهاد می‌پرسند چرا دستور شلیک دادی، فرزندان‌مان را کشتی و هنوز آزادی؟ چرا روز قتل آنها یوم‌الله نام گرفت؟
نه تن از مادرانی که فرزندان‌شان را آبان ماه سال گذشته بر اثر شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری ۷۵۲ اوکراین از دست دادند، در ویدیویی با عنوان «از قاتل قهرمان نسازید» به سخنان امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوا-فضای سپاه پاسداران واکنش نشان دادند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوا-فضای سپاه پاسداران در برنامه «بدون تعارف» صدا و سیمای جمهوری اسلامی در روز جمعه ۲۶ دی با اشاره به «احتمال درگیری» نظامی بین ایران و آمریکا در شب ۱۸ دی سال گذشته، به حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق پرداخت و گفت که در این شب ۱۳ موشک به پایگاه عین‌الاسد شلیک شد و ۴۰۰ موشک دیگر نیز آماده شلیک بوده است.

شب ۱۸ دی‌ماه ۹۸، همان شبی است که پرواز ۷۵۲ تهران ـ کی‌یف توسط حداقل دو موشک سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند. جمهوری اسلامی با گذشت یک سال هنوز حقایق را به مردم ایران و جهان نگفته است.

امیرعلی حاجی‌زاده، مسئول مستقیم پدافند سپاه در این شب بالاخره پس از سه روز «تمام مسئولیت» مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی را پذیرفت. اما در برنامه شب گذشته  صدا و سیما هیچ اشاره‌ای به این سرنگونی نکرد.

در ویدیوی «از قاتل قهرمان نسازید» مادری از امیرعلی حاجی‌زاده می‌پرسد: «شما که اجازه استقرار پدافند می‌دهید و اعلام حالت جنگی به اپراتورهای‌تان جهت شلیک به هر شیئی مشکوکی می‌دهید، چرا در ۱۸ دی‌ماه ۹۸ آسمان ایران را بر روی پروازها نبستید؟ چرا با وجود شاکی و پرونده هنوز آزاد هستید؟»

یکی دیگر از مادران به او می‌گوید: «شما فرمانده هوا-فضای سپاه پاسداران هستید، اصول نظامی پدافند ایران این را می‌گوید که پدافند بدون اجاز مافوق حق شلیک ندارد. چه کسی به شما اجازه شلیک به هواپیمای ۷۵۲ اوکراین را داده است که شلیک کردید»؟
«خدا به شما اجازه داد بر روی بچه‌های این مملکت موشک بزنید؟»
سوال‌های بسیار دیگری در این ویدیو از سوی ماداران داغدیده از فرمانده هوا-فضای سپاه پرسیده می‌شود؛ از جمله اینکه سامانه موشکی تور ام آر توسط کدام مقام مسئول بین دو فرودگاه مستقر شده؟»

نام سامانه دفاع هوایی تور ام آر پس از سرنگونی پرواز ۷۵۲ تهران-کی‌یف در روز چهارشنبه ۱۸ دی سال ۱۳۹۸ در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها مطرح شد. سپاه پاسداران با موشک‌های این سیستم هواپیمای مسافربری اوکراین را با ۱۷۶ سرنشین سرنگون کرد.

یکی از مادران خطاب به امیرعلی حاجی‌زاده می‌گوید: «در پرتنش‌ترین شرایط جنگی چرا حریم هوایی را نبستید؟ علت استقرار این پدافند مستقل از شرایط یکپارچه، آنهم بین دو فرودگاه اطراف تهران، چه بوده است؟ مسئولیت به قتل رسیدن ۱۷۶ انسان بیگناه به عهده شماست، چرا تا به حال استعفا نداده‌اید؟»

مادر دیگری از امیرعلی حاجی‌زاده سوال می‌کند: «آیا خدا به شما اجازه داد که بر روی بچه‌های این مملکت موشک بزنید و ۱۷۶ بیگناه را بکشید، سپس پنهانکاری کنید و هنوز هم در مسند قدرت بنشینید؟ چگونه شب سر بر زمین می‌گذارید؟»
«موشک‌هایی که به آن افتخار می‌کنید چند آمریکایی یا اسرائیلی را کشته‌اند؟»
امیرعلی حاجی‌زاده در برنامه شب گذشته مدعی شد که در جریان حمله موشکی جمهوری اسلامی به پایگاه عین‌الاسد آمریکایی‌ها «کشته» شدند. این در حالی است که بنا بر گزارش‌های مختلف، ایران پیش از شلیک موشک از طریق مقام‌های عراقی به آمریکا از قصد خود خبر داده بود. حسین سلامی، فرمانده کل سپاه تاکید کرده بود که ایران در این حمله دنبال کشتن کسی نبوده است و هم مقام‌های عراقی و هم دولت آمریکا گفته‌اند در این حمله هیچ‌کس کشته نشد.
امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداراندر واکنش به همین سخنان است که یکی از مادران خطاب به حاجی‌زاده می‌گوید: «لطفا بدون تعارف به ما بگو با موشک‌هایی که آنقدر با افتخار راجع به آنها صحبت می‌کنی تا به حال چند آمریکایی و اسرائیلی را مورد هدف قرار داده‌اید؟ یا اینکه همه افتخارتان این است که به هواپیمای مسافربری در حالی که ۱۷۶ مسافر بیگناه داشت می‌توانید حمله کنید؟»

مادر دیگری با بغض می‌پرسد: «می خواستم بپرسم چرا زدید؟ چرا بچه من را کشتید؟ چرا ۱۷۶ انسان مظلوم را در آسمان وطن تکه پاره کردید، سوزاندید و سه روز دروغ گفتید؟ شما که از اول می‌دانستید موشک زدید؟ چرا دروغ گفتید؟ من از خون بچه‌ام نمی‌گذرم. نه می‌بخشم، نه فراموش می‌کنم.»
روز یوم‌الله
در برنامه «بدون تعارف» همچنین بخشی از سخنرانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پخش شد که روز ۱۸ دی را روز «یوم الله» نامیده بود.

مادری در این ویدیو از فرمانده هوا-فضای سپاه می‌پرسد: «چرا روز ۱۸ دی را یوم‌الله خطاب کردید، به خاطر زدن پایگاه عین‌الاسد که از قبل اطلاع داده بودید و خالی بود؟ یا به خاطر به خاک و خون کشیدن ۱۷۶ انسان بیگناه؟ از جمله چهار جگرگوشه من، از جمله ۲۹ کودک این نام را بر این روز گذاشتید؟ لطفا یوم‌الله را توضیح دهید.»

و مادری در مقابل دوربین از او می‌پرسد: «دین شما و مذهب شما چیست؟ اگر جواب شما این است که اسلام، می‌خواهم بپرسم که آیا اعتقادی به آه مادر مظلوم و پدر مظلوم دارید یا نه؟ و اگر دارید، پیش خدا چطور می‌خواهید جواب این ظلم به این بزرگی را که در تاریخ بشریت کم‌نظیر بوده بدهید؟»

جمهوری اسلامی نه تنها سه روز دروغ گفت، بلکه تاکنون حاضر نشده نه با خانواده‌های داغدار ایرانی و نه با کشورهایی که اتباع‌شان در این پرواز بودند برای روشن شدن حقیقت همکاری کند. سپاه حتی بسیاری مدارک و شواهد را به سرعت از بین برد. از جمله موبایل‌های قربانیان را هرگز به خانواده‌ها برنگرداند و محل سقوط هواپیما را فردای همان روز با بولدوزر پاکسازی کرد. دو جعبه‌ سیاه هواپیما را نیز تا ماه‌ها به کشور ثالث برای بازخوانی اطلاعات ثبت شده روی آنها تحویل نداد.

علاوه بر این، خانواده‌ها را از برگزاری مراسم عزاداری برای فرزندان‌شان محروم کرد و آنها را تهدید کرد که از دادخواهی و پرس و جو دست بردارند. تلاش‌هایی که به ثمر نرسید و این خانواده‌ها همچنان به دنبال پاسخگویی‌اند.
+106
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  آفرین، شهامت شما قابل تقدیر است. از اینکه به خیابانها آمده و همراه مردم مقابل حکومت بایستید غافل نباشید.
  8
  42
  شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴
  ۶۵
  amir-amir - تورنتو، کانادا

  این ابولولو و شرکایش اخیرا اعلام کرده اند که موشک هاى جدید زمین به زمین با مختصات چه و چه ساخته اند . ولى مردم این را مى فهمند که معنى اش این است وقتى که سوار قطار مسافربرى مى شوند باید نگران آن باشند که یکى از این موشکهاى کره شمالى به قطار اصابت نکند.کره شمالى فناورى بخشى از این موشک ها را به با دریافت میلیارد ها دلار از کیسه ملت به این ها داده حالا چطور این ها مونتاژ مى کنند که فقط هواپیماى خود ى را مى زند.
  5
  30
  شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۶
  ۶۲
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  عامل اصلی بدبختی ها و خرافات خود خداست،دنبالش گشتم نبود نگرد
  8
  31
  شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۹
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران

  اون کلید اسلحه خونه دستش است هرکاری دلش بخوادمیکنه دیروز اسید امروز هواپیما فردا البته مااین کلید رو دستش دادیم
  4
  27
  شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۶
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  [::Chokam - ری، ایران::]. کلید را ما بانها ندادیم،آنها با تزویر و ریا از ملت( اکثریت)نا اگاه گرفتند.ایران یک حکومت به(اسلام) بدهکار بود.
  4
  13
  شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۵
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان::]. آخرین خبر‌ها حاکی از اینست که خدا از دست مردم عصبانی متواری شده به شیطان پناه برد.
  3
  9
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  مادر جان شما نباید فقط خواهان دستگیر شدن و محکمه پاسدار حاجی زاده باشید , اگر نظام اخوندی بدانن و مطمئن باشن شما پدر و مادران و همسران جان باخته های هواپیما اوکراینی با دستگیری و محکمه پاسدار حاجی زاده رضایت می دهید حتما" این کار را خواهند کرد که پاسدر حاجی زاده را محکمه و زندان کنن و حتی اورا اعدام کنن !
  4
  1
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۹
  ۵۲
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  اسکلیسم سازی سیاسی با ربط دادن مسائلی که با هم ربطی ندارن .شلیک اشتباه موشک رو ربط میدن به امنیت ملی یه کشور .یعنی حالا که ما اشتباه کردیم باید کل نیروهای نظامی رو تعطیل کنیم ! عجب
  3
  3
  یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۱
  ۳۱
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  مادر جان این جماعت حـ... 1 میلیون انسان تنها در سوریه کشتند و 10 میلیون انسان را تنها در سوریه 25 میلیونی دویست هزار کیلومتر مربعی آواره کردند(حالا عراق و لبنان و یمن و افغانستان و. را خدا می‌داند) هنوز با کمال وقاحت راست راست عین نره خر راه میرن و به این حرامزادگیشان مفتخر. واقعا انتظار دارید بخاطر کشتار 100 انسان احساس شرم و گناه کنند. مادر جان این جماعت حـ... وقیح تر و بی شرف تر و حـ... تر از این حرفهاست.
  1
  5
  دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.