اشتباه آمریکا در تصور از بازدارندگی در برابر ایران

نویسنده: جیاف لی مایر
منبع: نشنال اینترست
ترجمه سایت دیپلماسی ایرانی
لازم نیست تلاش های ایالات متحده در بازدارندگی در برابر ایران با حضور گسترده یا اقدامات نظامی همراه باشد. آمریکا در حال حاضر حدود 45 تا 65 هزار نیرو در خاورمیانه دارد که هر ماه میلیاردها دلار هزینه دارند. با این حال، این استراتژی پر هزینه هیچ تاثیری در جلوگیری از حمله موشکی ماه دسامبر به نیروها و مواضع آمریکایی نداشته است. ایالات متحده در فاصله زمانی کوتاهی از تصمیم خود به استقرار ناو هواپیمابر در خارج از خاورمیانه بازگشت و این تنها اندکی بعد از استقرار یک زیردریایی موشکی و موشک های کروز برای بازدارندگی ایران بود؛ اما زمان آن ریده که دریابد سیاستی که در حال حاضر به اجرا درآورده اصلا بازدارنده نیست.

رویکرد فعلی بازدارندگی ایالات متحده از طریق حضور گسترده نیروهای نظامی هیچ تاثیری بر ایران یا گروه های شبه نظامی متحد آن در عراق ندارد. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، گروه های شبه نظامی متحد ایران را عامل حمله موشکی اخیر دانسته است. ژنرال کنت مک کنزی، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه، هم اذعان داشته که ایالات متحده باید «سطح اندکی از حملات نیابتی در منطقه» را تحمل کند. ادامه این حملات کیفرخواست استراتژی فعلی ایالات متحده است و رهبران آمریکا باید دریابند که رویکرد فعلی آنها نه تنها مانع از این حملات نمی شود، که گاها عامل محرک آنهاست.

طرفداران ادامه حضور آمریکایی در خاورمیانه برداشت اشتباهی از بازدارندگی دارند. مفهوم «بازدارندگی ستیزه جویانه» پس از ترور سردار سلیمانی در اوایل سال 2020 پدیدار شد؛ اما اگر بازدارندگی با درگیری همراه باشد دیگر بازدارندگی نیست. اتحاد جماهیر شوروی هرگز به موشک های آلمان غربی حمله نکرد. اگر چنین بود، آنگاه شکست بازدارندگی اثبات می شد. اما اکنون که صحبت از ایران است، تصمیم گیرندگان در ایالات متحده حتی وقتی موشک ها به سفارت در عراق اصابت می کنند، از استراتژی اشتباه خود روی برنمی گردانند.

سوال اینجاست که اکنون که قدرت بازدارندگی در هم شکسته، چه راهی برای احیای آن وجود دارد؟

راه حل حضور دو برابری آمریکا در خلیج فارس نیست. استقرار ناوهای بیشتر آمریکایی در منطقه اشتباه است. زیردریایی موشکی مستقر در خلیج فارس هم بیشتر به دلیل توانایی در حملات توماهاوک قابل توجه است که یعنی نمی تواند از نیروهای آمریکایی در برابر حملات احتمالی محافظت کند و از این رو، تنها درک ایران از تهدید آمریکایی را تشدید می کند. به علاوه، حضور نیروهای بیشتر در منطقه به معنی احتمال بیشتر اشتباه محاسباتی است. نمونه مشهود این مساله هم حادثه سقوط هواپیمای غیرنظامی اوکراینی به دلیل ترس نادرست ایران از حمله آمریکا در اوج تنش ها بود.

دارایی های پیشین دریایی و هوایی آمریکا در منطقه توانایی حمله در داخل ایران و سراسر خاورمیانه را دارند و در چنین شرایطی، استقرار هر نیرو یا دارایی اضافی تاثیری در قدرت نظامی نخواهد داشت و تنها نگرانی ها از آسیب پذیر شدن بیشتر آمریکا را افزایش می دهد. اگر ایران تصور کند که حمله ایالات متحده قریب الوقوع است، آنگاه همه نیروها و دارایی های آمریکایی در خلیج فارس و نزدیکی آن به هدف تبدیل می شوند. موشک های بالستیک ایران توانایی هدف گرفتن ناوهای آمریکایی و سایر کشتی ها را دارند. ایران یک ابرقدرت نیست که بتواند اهداف در فاصله خیلی زیاد از مرزهای خود را به طور مستقیم هدف بگیرد و اگرچه برد برخی موشک های آن به 2 هزار کیلومتر می رسد، اما اکثر انواع عملیاتی موجود در زرادخانه موشکی ایران کوتاه-برد هستند. به عبارت دیگر، هرچه نیروهای آمریکایی در فاصله کمتری از مرز ایران مستقر شوند، ایران می تواند خسارات بیشتری به بار آورد و تنها راه حل آمریکا برای جلوگیری از چنین اتفاقی، خارج شدن از حیاط خلوت دریایی ایران است.

استقرار نیروهای مضاعف در منطقه هیچ تاثیری بر ایران نداشت. ژانویه گذشته که تنش ها بین دو کشور پس از ترور سردار سلیمانی در حمله ایالات متحده به بالاترین حد رسید، استقرار هزاران نیروی بیشتر تاثیری در تصمیم ایران در حمله تلافی جویانه به پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق نداشت. ادامه همان استراتژی در برابر ایران و انتظار نتیجه متفاوت احمقانه است.

دولت جدید جو بایدن باید پیش از هر کاری، این مساله را در نظر بگیرد که هزینه های ماندن در خاورمیانه در برابر منافعی که آمریکا از این حضور می برد، بیش از اندازه بالاست و ارزش ندارد. اهداف محدودی که ایالات متحده در حمایت از تجارت دریایی و عملیات مبارزه با تروریسم دنبال می کند، بدون حضور گسترده ایالات متحده در منطقه نیز قابل دستیابی است. رئیس جمهوری منتخب جو بایدن نباید به استراتژی بازدارندگی شکست خورده آمریکا ادامه دهد و باید تغییری در این وضعیت ایجاد کند.
+25
رأی دهید
-47

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  انگار این مقاله رو جی پینگ با کمک پوتین نوشته!!. احمق هزینه مپردازه ازونور ده برابر داره برداشت می کنه. تازه موشکهای تپه زن ایران که فقط مارمولکای عین الاسد رو قلقلک داد. آره امریکا پایگاهها رو خالی کنه که روسها و چینی ها بیشتر جولان بدن.
  27
  59
  جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶
  ۴۹
  یویوماما - خاش، ایران

  سعودی ها تمام مخارج را تا ریال اخر در حال پرداخت می باشند.امریکا زرنگ تر از ان است که مفت امنیت سعودی ها را تامین کند.حتی ترامپ هم گفت شاه سعودی باید هزینه دهد .ما اگر امنیت انها را تامین نکنیم انها در دو هفته باید فارسی صحبت کنند.البته این حرف برای خر کردن اون سوسمار خورها و برای گرفتن هزینه بیشتر بود.
  6
  40
  جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۸
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این نویسنده ی پولکی و یا وابسته حتی نمی فهمد که بازدارندگی با تسخیر کاملا متفاوت است. امریکا هرگز قصد تسخیر ایران را نداشته و خواهان رفتار غیر انقلابی در مورد ایران است و در این میان تمام بال های این خفاش را بریده و یا فلج کرده و رها در خود نظاره گر عاقبت هست
  7
  20
  جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۳
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  من خواستم که نویسنده مقاله رو پیدا کنم، فعلا که تلاشها بی اثر بوده!
  3
  15
  جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰
  ۶۲
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  سطر چهار و پنچ از بالا:اما زمان آن ...که دریابد سیاستی که در حال حاضر به اجرا درآورده اصلا بازدارنده نیست. یکی این ترجمه کنه
  0
  3
  جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۲
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  جالبه که نویسنده چقدر صحبت از موشکهای ایران می کند . این نشان می دهد چرا دوران شاه اینها انواع هواپیما را به ایران می فروختند ولی حاضر به فروش موشک به ایران نبودند و آخر سر با کلی التماس موشکهای با برد 70 کیلومتر را به شاه دادند که با آن می شد از تهران طالقان را زد . آنوقت رفسنجانی نادان هم گفته بود دنیای آینده دنیای گفتگوست نه دنیای موشک خب می بینیم که گفتمان موشک چقدر مهم است برای این که اگر این موشکها نبود الان صدها بمب روی این کشور ریخته شده بود مثل دهه 60 که خودم شاهد بودم چگونه میگ های عراقی مثل لک لک بالای تهران پرواز می کردند و بمب پرت می کردند بخاطر همین هم ایران به هیچ عنوان نباید وارد برجام موشکی بشه برجام موشکی همان و لیبی شدن ایران همان
  4
  10
  شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.