نتیجه یک پژوهش: بهبودیافتگان کرونایی تا پنج ماه در برابر ابتلای دوباره مصون هستند

دویچه وله :بر اساس پژوهشی در بریتانیا، احتمال ابتلای دوباره به کووید ۱۹ تا پنج ماه پس از بهبودی بسیار کم است. با وجود این توصیه می‌شود که بهبودیافتگان هم تا پیروزی کامل بر ویروس کرونا به تمامی توصیه‌های بهداشتی پایبند باشند.

بر اساس پژوهشی در بریتانیا احتمال ابتلای دوباره به کووید ۱۹ تا پنج ماه پس از بهبودی بسیار کم است

این که ابتلا به کووید ۱۹، بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید (سارس‌کوو۲) به معنای مصون شدن کامل سیستم ایمنی بدن در برابر این بیماری نیست امری شناخته شده است. اما بر سر این که ابتلای فرد تا چه اندازه و تا چه مدت او را در برابر ابتلای دوباره ایمن می‌کند، نظرات گوناگونی وجود دارد.

بر اساس پژوهشی که وزارت بهداشت بریتانیا زیر عنوان "بهداشت عمومی انگلستان" انجام داده و نتایج آن به‌تازگی منتشر شده است، خطر ابتلای دوباره پس از بهبودی دست‌کم تا پنج ماه به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

در این پژوهش که از ژوئن تا نوامبر سال گذشته انجام شد حدود ۲۱ هزار تن از کادر درمانی بریتانیا به طور منظم مورد آزمایش قرار گرفتند.

در آغاز پژوهش شش هزار و ۶۰۰ تن از این افراد به کووید ۱۹ مبتلا شده بودند. در دوران پژوهش پنج ماهه تنها ۴۴ تن از آنها دوباره به این بیماری دچار شدند.

در این مدت از حدود ۱۴ هزار نفری که بیمار نبودند ۳۱۸ نفر مبتلا شدند.

نتیجه این که، امکان ابتلای دوباره بیمارانی که بهبود یافته‌اند دست‌کم تا پنج ماه به میزان ۸۳ درصد کاهش می‌یابد.
مقایسه با واکسیناسیون
در واقع می‌توان گفت که این میزان از کاهش احتمال ابتلای دو باره بهبودیافتگان به ویروس کرونا تقریبا به همان نسبت میزان مصونیتی است که واکسن بایون‌تک و فایزر (با ۹۰ درصد مصونیت) یا واکسن آسترا-زنکا (۶۲ درصد مصونیت) در برابر بیماری کووید ۱۹ ایجاد می‌کنند.

البته کارشناسان همواره تاکید می‌کنند که نتایج پژوهش‌هایی که در رابطه با ابتلای مجدد انجام شده‌اند مطلق نیستند و بسته به شرایط جسمی و روحی و محل زندگی افراد می‌توانند تغییر کنند.

به همین دلیل مقایسه آنها با واکسیناسیون کار درستی نیست.

آدام فین از دانشگاه بریستول و یکی از اعضای کمیسیون واکسیناسیون بریتانیا تاکید می‌کند که هنوز دقیقاً مشخص نشده است، که چه عواملی در ایمنی طولانی‌مدت نقش دارند.

کارشناسان کشورهای گوناگون هشدار می‌دهند که در چندوچون واکنش سیستم ایمنی بدن در برابر کووید ۱۹ هنوز نکات ناروشن زیادی وجود دارد و به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

به همین دلیل آنها همواره توصیه می‌کنند که بهبودیافتگان هم به اندازه افرادی که مبتلا نشده‌اند، توصیه‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، فاصله فیزیکی و اقامت در محل‌های شلوغ دربسته را رعابت کنند.

قرار است پژوهش "بهداشت عمومی انگلستان" به منظور دستیابی به نتایج دوازده ماهه ادامه یابد.
+12
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.