وزارت ارشاد با انتشار کتاب «شاه کشتار نکرد» مخالفت کرد

ایران وایر :«صادق زیباکلام»، نویسنده، استاد سابق دانشگاه و تحلیل‌گر سیاسی در کانال تلگرامی خود اعلام کرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار کتاب او با عنوان «شاه کشتار نکرد» مخالفت کرده است.

زیباکلام دلیل احتمالی مخالفت با چاپ این کتاب را مغایر بودن مطالب کتاب با روایت رسمی حکومتی عنوان کرده است.

پیش از این، کتاب «رضاشاه» صادق زیباکلام نیز دچار همین سرنوشت شد و اجازه انتشار نگرفت.

زیباکلام در کانال تلگرامی خود نوشته است: «همان‌طور که حدس می‌زدم، ارشاد با چاپ کتاب "شاه کشتار نکرد" مخالفت نمود. احتمالا همان ممیزینی که با انتشار کتاب "رضاشاه" مخالفت کرده بودند، جلوی چاپ این کتاب را هم گرفتند. دلایل‌شان هم یقینا از سنخ همان دلایل مخالفت با کتاب رضاشاه بود.»

این استاد سابق دانشگاه در ادامه یادداشت تلگرامی خود نوشته است: ‌«ابتدایی‌ترین پرسشی که مطرح می‌شود، آن است که اگر هم‌چون کتاب رضاشاه، مطالب این کتاب تحریف، کذب، یک‌سویه و به‌هر دلیلی نادرست می‌بودند، آیا آن‌همه مورخین، محققین و نویسندگان مؤسسات، سازمان‌ها، بنیادها و نهادهای مطالعاتی و پژوهشیِ حکومتی نمی‌توانستند به مطالب مغرضانه کتاب پاسخ دهند؟ آیا این روش، بیشتر منجر به بالا رفتن فهم و آگاهی جامعه کمک می‌کرد، یا جلوگیری از چاپ کتابی که رویکرد و محتوای آن مغایر با نظر حکومتی پیرامون محمدرضا پهلوی می‌باشد؟»

او با انتقاد از تحریف تاریخ از سوی حکومت و جلوگیری از انتشار تحلیل‌های واقعی افزود: «به کِی می‌خواهیم با ارایه تاریخی که بجای مبتنی بودن بر واقعیات، منعکس‌کننده ایدئولوژی حکومتی است، گذشته را تحریف نماییم؟ کدام ثمر را ظرف ۴۲سالِ گذشته از تحریف تاریخ گرفته‌ایم؟ این‌همه علیه پهلوی‌ها در آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها آموزش دادیم، میلیاردها تومان صرف ساخت سریال‌های ریزودرشت تلویزیونی کردیم، صدها رساله فوق‌لیسانس و دکترا تنظیم کردیم، ده‌ها همایش داخلی و خارجی علیه سیاست‌های ضدملی پهلوی‌ها برپا نمودیم؛ حاصل چه شد؟ "از قضا سرکنگبین صفرا فزود"؛ آیا محبوبیت پهلوی‌ها امروز بعد از گذشت ۴۲سال از انقلاب، بمراتب بیشتر از سال‌های نخست انقلاب نشده؟»

به گفته صادق زیباکلام، کتاب شاه کشتار نکرد به دنبال تطهیر محمدرضا پهلوی و یا طبق علاقه جمهوری اسلامی به دنبال مزدور نشان دادن او نیز نبوده بلکه کتاب فقط سعی کرده است: «از منظر شاه، به بررسی سیاست‌ها، تصمیمات و رویکرد وی در دوران انقلاب بپردازد. به همین منظور، مجبور شده به تجزیه و تحلیل باورها، سیاست‌ها، تصمیمات و رویکرد وی در دوران انقلاب بپردازد. به همین منظور، مجبور شده به تجزیه و تحلیل باورها، سیاست‌ها و نحوه زمام‌داری شاه در طی ۳۷ سال سلطنتش ورود نماید.»

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی و نویسنده تجربه زندان را در دوران پهلوی و انقلاب داشته است. او در تابستان ۱۳۵۳ از سوی «ساواک» به اتهام خراب‌کاری علیه حکومت به سه سال زندان محکوم و در شهریور ۱۳۵۵، پس از تحمل دو سال و یک ماه از این حکم از زندان آزاد شد.

زیباکلام مرداد ۱۳۹۸ به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی»، به یک سال زندان محکوم شد. او در آن زمان در گفت‌وگویی با خبرگزاری «برنا» اعلام کرده بود که به دلیل نوشتن مطلبی در اینستاگرام خود درباره مقایسه بودجه استخدام ۳۰۰هزار روحانی با بودجه استان‌های کردستان، سیستان و بلوچستان و محیط زیست کشور دستگاه قضایی او را متهم کرده است.

او اسفند۱۳۹۶ نیز به اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب»، به ۱۸ ماه حبس تعزیری و دو سال محرومیت از فعالیت سیاسی و اجتماعی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم شده بود.

مصادیق این دو اتهام، مصاحبه زیباکلام با بخش فارسی رادیو «دویچه‌وله» آلمان درباره اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ اعلام شد.او که استاد رشته علوم سیاسی «دانشگاه تهران» و «دانشگاه آزاد» بود، اسفند ۱۳۹۶ از دانشگاه آزاد اخراج شد و مدتی بعد نیز به اجبار، خود را از دانشگاه تهران بازنشسته کرد.
+40
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  دو کلمه حرف درست - کرج، ایران

  این صحبت ها فقط مصرف داخلی داره. همه از یک کرباس هستند.
  6
  48
  ‌پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۸
  ۴۲
  sahandogli - لندن، انگلستان

  یادتان باشد که تاریخ ایران بر اساس منافع فارس و حتی شروع به تاریخ سازی جعلی از زمان رضاشاه شد. در حالی نسبت جکومت غیرفارسها به فارسها در این سرزمینها 80 درصد است . بیشترین حکومتها از ان ترمها عربها مغولها بوده است اما تمام انها در تاریخ این خاک گم شده است . در ضمن تخت جمشید و تاریخ دوران قبل از اسلام هم در زمان رضاشاه و پسرش درست شد در حالی که بسیاری از انها فقط من دراوردی بوده است
  29
  2
  ‌پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۶
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  مردک تو اگر طرفدار دموکراسی هستی چرا از . شاه میخوری؟ تقلای یک عنصر معلوم الحال که بگه با مردمه! مردمی که دیگه نمیفهمن دموکراسی چیه ولی از منوتو یاد گرفتن شاه خوبه!!!
  8
  2
  ‌پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۱
  ۵۴
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  آقای زیبا کلام شما تا روزی که نظام جمهوری اسلامی رو قبول دارین منفوره یک ملت هستین . چه با نوشتن کتاب بر ضد رژیم چه با سخنرانی هاتون . همین که اعلام کردیم من خود نظامو قبول دارم یعنی نمره ی ردی رو از مردم گرفتین .
  1
  15
  جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۲
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. البته که شما صحیح میفرمایید. به همین دلیل مشاهیر ما آثار خود را به ترکی و عربی منتشر میکردند. شاهنامه، بوستان، گلستان و سایر شاهکار‌های ادبی و علمی ما به ترکی نگارش و سروده شده ا‌ند! فقط من متحیر هستم که کدام پدر سوخته‌ای اصل این کتاب‌ها را پنهان کرده و در دسترس مردم نمیگذارد.
  0
  6
  جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۱
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. معلوم نیست که شما چه دود میکنی! در دوران شاه از آذری گرفته تا کرد و لر و بلوچ و گیلک تا سایر اقوام در دستگاه‌های دولتی و نظامی شغل و مقام داشتند. حالا شما از کجا آوردی که فارس به دیگران حکومت میکرد؟ هر مزخرفی را که تجزیه طلبان و دشمنان ایران به خردتان میدهند را باور نکنید. شما احمق که نیستید، هستید؟ . .
  0
  5
  جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۶
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  اقای زیبا کلام.گله کردی از جلوگیری از انتشار مقالاتی که باعث بالا رفتن فهم مردم میشود؟!؟علاوه بر ج.ا اسلام هم با بالا رفتن شعور و دانش ملت از بین خواهد رفت
  0
  2
  جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۷
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  علت اینکه شاه آزادش کرد بخاطر نخست وزیر انگلیس بود که پارتیش شد و از شاه خواست آزادش کنه،چون دانشگاه برادفورد انگلیس درس میخوند اینها توی ویکی انگلیسی ایشون نوشته ، نه فارسی. رییس برادفورد ازطریق وزیرخارجه انگلیس و بعدشخص نخست وزیر به شاه فشاراورد برای آزادیش. وگرنه شاه امثال کی منش رو ۲۵ سال زندان کرد. زیباکلام بعد هم دوباره برگشت انگلیس برای بی بی سی تعریف جمهوری اسلامی رو می گفت و لزوم داشتن نیروی هسته ای . سال ۶۱ توجیه میکرد توی بی بی سی که آخوندها باید انرژی هسته داشته باشن، کتاب درباره خودش بنویسه بهتره
  1
  3
  جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۴۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.