حسن روحانی: اگر هفت میلیارد دلار پول ایران آزاد شود نرخ دلار به ۱۵ هزار تومان می‌رسد

 حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایرانرادیو فردا :حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، می‌گوید اگر فقط هفت میلیارد دلار از منابع مسدود شده ایران در خارج از کشور آزاد شود، نرخ دلار به ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان کاهش خواهد یافت.

بر اساس آمارهای صندوق بین‌المللی پول، ۹۰ درصد از ذخایر ارزی ایران در خارج مسدود شده و جمهوری اسلامی فقط به کمتر از ۹ میلیارد دلار ذخایر ارزی دسترسی دارد.

قیمت دلار در ابتدای سال جاری خورشیدی ۱۶ هزار تومان بود و اکنون به حدود ۲۵ هزار تومان رسیده است.

حسن روحانی در اظهارات روز چهارشنبه ۲۴ دی‌ماه تمام مشکلات اقتصادی کشور را به تحریم‌های آمریکا نسبت داد و گفت: از نظر مدیریت کشور توسط دولت، فرقی میان سال ۹۵ و ۹۹ نیست و «همه مشکلات کنونی مربوط به تحریم‌های آمریکا است».

وی مدعی شد «هرچه که هست به خاطر جنایت آمریکاست وگرنه مدیران همان مدیران هستند».

ادعای رئیس‌جمهوری ایران درباره ارتباط همه مشکلات اقتصادی کشور به تحریم‌های آمریکا در حالی است که بر اساس ارزیابی سازمان شفافیت بین‌الملل، جمهوری اسلامی ایران از لحاظ فساد مالی و گسترش آن در میان ۱۸۰ کشور جهان رتبه ۱۴۶ را کسب کرده است.

آقای روحانی مدعی شده است «اگر صرفا هفت میلیارد دلار منابع ایران که در بانک‌ یکی از کشورها (کره جنوبی) بلوکه شده است، در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد، فردا صبح قیمت دلار از ۲۵ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان می‌رسد».

اظهارات روحانی درباره بازگشت نرخ دلار به محدوده ابتدای سال جاری خورشیدی در حالی است که پاییز سال ۹۷ که هنوز تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعمال نشده بود، قیمت دلار به ۱۹ هزار تومان اوج گرفته بود که نسبت به ابتدای همان سال تقریبا پنج برابر شده بود.

بانک مرکزی با تزریق ارز در زمستان، نرخ دلار را تا ۱۳ هزار تومان کاهش داد اما تا پایان سال گذشته نرخ دلار به ۱۶ هزار تومان اوج گرفت و حتی در ابتدای پاییز امسال به ۳۲ هزار تومان نیز رسید.

بعد از آن نرخ دلار مقداری تعدیل شد و هم اکنون بین ۲۴ تا ۲۶ هزار تومان در حال نوسان است.

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که با تزریق نزدیک به یک میلیارد دلار در هفته به بازار، قیمت ارز به صورت موقتی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش می‌یابد و برای حفظ ارزش ریال باید تزریق گسترده ارز به بازار ادامه یابد.

عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران می‌گوید طی ۱۵ سال گذشته ۲۸۰ میلیارد دلار ارز به بازار تزریق شده است که به معنی تزریق سالانه ۱۸ میلیارد دلار ارز برای کنترل بازار است.

این در حالی است که طی ۱۵ سال منتهی به پایان سال گذشته خورشیدی، نرخ دلار با وجود تزریق سالانه ۱۸ میلیارد دلار به بازار، از زیر هزار تومان به حدود ۱۶ هزار تومان اوج گرفت.

صندوق بین‌المللی پول چند ماه پیش ارزیابی کرده بود که ۹۰ درصد ذخایر ارزی ایران در خارج از کشور مسدود شده و تهران در سال جاری خورشیدی تنها به ۸.۸ میلیارد دلار ذخایر ارزی دسترسی دارد.

صندوق بین‌المللی پول همچنین پیش‌بینی کرده بود که ذخایر ارزی مسدود شده و قابل دسترس ایران روی هم رفته نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ میلیارد دلار کاهش یافته و به ۸۵ میلیارد دلار رسیده و در سال آینده این رقم به ۶۹ میلیارد دلار سقوط خواهد کرد.

قبل از تحریم‌های آمریکا صادرات نفت و محصولات نفتی سهمی ۶۰ درصدی در کل درآمدهای ارزی کشور داشت.
+7
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  این مردک در مملکت کاره ای نیست،وقتیکه بنزین را یکشبه سه برابر کردند باو نگفتند،چطور ممکن استکه با هفت میلیارد دلار قیمتش نصف بشه؟!؟،لطفا کسی باین حرفها اهمیت نده،این شخص در نظام اسلامی ایران باندازه .....ارزش و اعتبار ندارد.
  6
  28
  ‌پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
  ۵۴
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  شلغم, پس اون ۱۵۰ میلیاردی که از اوباما گرفتید چرا تاثیر نزاشت خر خودتی و هفت جدت
  6
  36
  ‌پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  خدا کنه آزاد نشه تا از دستبرد دزدان مدینه در امان بمونه! به این پول برای ایران آزاد فردا نیاز هست! 🖕
  4
  27
  ‌پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اقا شیخ حسن: خودت بهتر میدانی که طلب ایران از کره 9.200 میلیارد دلاره و دلیل اینکه کره ای ها این پول را نمیدهند شما ها میگویید 7 ملیارد انرا ازاد کنید و بقیه را انجایی بفرستید که ما میگوییم. انگاه کره ای ها میگویند ان جایی که میخواهید بفرستید کجاست؟؟ شما هم در کمال وقاحت میگویید برای حماس و حوثی ها وو لذا کره ای ها میگویند چنین کاری امکان ندارد زیرا همه ما تحت کنترل خزانه داری امریکا هستیم و چنین کاری را نمیکنیم . بابا . اقا . عزیز بیا یک مقدار با مردم رک و راست تر باشین. اینقدر دروغ بمردم نگویید
  1
  20
  ‌پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶
  ۵۴
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  اینو بدون که حنای تو و اربابت برای مردم رنگی نداره . اون پول هیچوقت برای مردم ایران نیست و خودتونم میدونین که اینقدر دزد و راهزن دورتون حلقه زده که به هرکدومشون هزار دلار بدین باز به خیلیاشون نمیرسه . جنایتکارانه ملعون
  2
  19
  ‌پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶
  ۵۵
  ادوینو - گوالف، کانادا
  آره جون عمه ات پس گدا گشنه های لبنان .سوریه، یمنی ها ،لشکر فاطمیون چی میشن شما که بابا وننه این یتیمان هستید.
  4
  19
  ‌پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲
  ۵۱
  رحمان ۱۴۰۰ - تورونتو، کانادا
  شاه دلاری رو که بابت فروش نفت میگرفت می داد مردم ۷ تومن. اخوند نفت رو میفروشه دلارشو میده مردم ۳۰ هزرار تومن میگه مقصر کسی دیگر است. اخوند باید دهنتو رو سرب داغ پر کنن ملت
  5
  14
  ‌پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.