کشته شدن «۴۰ تن از نیروهای سپاه و حز‌ب‌الله» در حمله هوایی اسرائیل به سوریه

عکس آرشیویرادیو فردا :یک گروه ناظر بر تحولات سوریه روز چهارشنبه، ۲۴ دی‌ماه، خبر داد که در حمله هوایی شبانه که احتمالا به دست اسرائیل انجام شده ۴۰ تن از جمله ۳۱ شبه‌نظامی نزدیک به جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود به نقل از ناظر حقوق بشر سوریه این حمله را «مرگبارترین حمله اسرائیل» از سال ۲۰۱۸ به این سو به سوریه خوانده است.

ساعاتی پیشتر خبر آمده بود که در حمله اسرائیل به اهدافی در استان دیرالزور واقع در شرق سوریه دست‌کم ۱۶ نیروی نظامی سوری و شبه نظامی مورد حمایت ایران کشته شده‌اند.

در همین زمینه خبرگزاری رسمی سوریه، سانا، بامداد چهارشنبه گزارش داد که جنگنده‌های اسرائیل مناطقی در دیرالزور و البوکمال در شرق سوریه و نزدیکی مرز عراق را هدف قرار دادند.

طبق این گزارش مقامات نظامی در حال بررسی خسارات و تلفات این حمله هستند.

اما حال خبرگزاری‌ها به نقل از گروه ناظر حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، می‌گویند که در این مجموعه از حملات ۴۰ نفر از جمله ۳۱ شبه‌نظامی نزدیک به تهران و ۹ سرباز سوری کشته شده‌اند.

ناظر حقوق بشر سوریه اضافه کرده است، جنگنده‌های اسرائیلی در ساعات آغازین روز در ۱۸ حمله هوایی دو پایگاه در شهر دیرالزور و پایگاه‌هایی در البوکمال را هدف قرار دادند.

طبق این گزارش در این حملات، نیروهای سپاه پاسداران، حزب‌الله عراق و تیپ فاطمیون کشته شده‌اند.

برخی رسانه‌های منطقه نوشته‌اند که دست‌کم یکی از کشته‌ها از نیروهای حزب‌الله لبنان است و شش تن دیگر از نیروهای این سازمان نیز زخمی شده‌اند.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، در ماه‌های گذشته بارها به اسرائیل در مورد کشتن نیروهای حزب‌الله «هشدار» داده و گفته است که بر اساس یک معادله جدید، به مرگ هر یک از شبه‌نظامیانش واکنش نشان خواهد داد.

لشکر فاطمیون متشکل از شیعیان افغان است که در جریان جنگ داخلی سوریه از سوی سپاه پاسداران به این کشور اعزام شده‌اند. تنها ساعتی پیش از این حملات، در حمله‌ای جداگانه در نزدیکی مرز عراق «۱۲ شبه‌نظامی» نزدیک به ایران کشته شده بودند.

ارتش اسرائیل تا زمان انتشار این خبر واکنشی به گزارش حمله هوایی به مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران در شرق سوریه نداده است.

چهارشنبه هفته گذشته نیز اسرائیل مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران در روستای الدور در ریف السویداء در جنوب دمشق را هدف قرار داد.

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ اسرائیل صدها حمله هوایی و موشکی به خاک سوریه انجام داده که هدف آنها را تلاش برای تضعیف نیروهای ایرانی و حزب‌الله در نزدیکی مرزهای اسرائیل عنوان کرده است.

اسرائیل حضور و نفوذ ایران و هم‌پیمانان تهران در سوریه را برای امنیت خود «خطرناک» می‌داند و مقامات این کشور می‌گویند که حملات هوایی این کشور به سوریه باعث کاهش تحرکات و حضور ایران در منطقه شده است.
+106
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  تهدار سلامی، تو که گفتی میزنیم؟!
  4
  95
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
  ۵۱
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  دمتون گرم, بزنید هر چی سربار سه پایه هست رو به درک واصل کنید, دعا و تشویق هشتاد میلیون ایرانی رو پشت سرتون دارین!!!!!!!!!
  2
  87
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۶
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  کی بود میگفت دوران بزن و دررو دیگه تموم شده دوران بزن و دررو تازه شروع شده کارتون خیلی عالی بود امیدوارم هر رو بزنیدفرقه کثیف اسلامی فقط میتونه مردم بیگناه خودشو بکشه
  1
  81
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  یک نایاکی شعبه کانادا در اینجا داریم. که معتقد است. آخوند‌ها یهودی و جاسوس اسراهیل هستند.
  3
  38
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷
  ۷۱
  Butler - سیدنی، استرالیا
  این هم از کتلت های تازه طبخ شده . تا باشد همواره از اینجور کتلت ها . مبارک باشد واقعا باید به اسرائیل گفت؛ دست مریزاد
  0
  14
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵
  ۵۹
  hamed.s - استونی، استونی
  بر تبل شادانه بکوب پیروز و مردانه بکوب...
  0
  13
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۶
  ۴۰
  Alphabet - پترس، یونان
  تا باشد از این خبرهای خوب.
  0
  18
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  نظام اخوندی ایران بارهای بار گفته اند برای این نیروهایمان را به سوریه فرستاده ایم تا با داعش بجنگند. اگر در سوریه جلوی داعش را نگیریم باید در مرزهای ایران با داعش بجنگیم . در حقیقت نظام اخوندی نیروهایش را به سوریه برده است تا توسط رژیم اسرائیل کشته شوند و اسرائیل دلش را خوش کند که نیروهای نظام ایران را در خاک سوریه هرازگاهی موشک باران میکنیم و خیلی از این نیروها را میکشیم یا ازبین میبریم . اسرائیلها غافلند از اینکه نظام اخوندی ایران بخاطر اینکه اسرائیل هواپیمهای جنگیش را به اسمان ایران نفرستد تا پایگاهای اتمی ایران را بمباران کنن نیروهایش را به سوریه فرستاده تا اسرائیلیها را سرگرم کنن و بجای اینکه حمله به سایتهای اتمی رژیم ایران بکنن به نیروهای نظام اخوندی در سوریه حمله موشکی و راکتی کنن. جالب اینکه بخاطر اینکه اسرائیل را بیشتر تحریک کنن هرازگاهی نظام اخوندی اسرائیل را تهدید به نابودی میکند تا اسرائیل را وادارد به نیروهای ایرانی که در سوریه حضور دارند حمله موشکی و راکتی کنن.
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۵
  ۳۱
  arian1 - ابادان، ایران
  سرداران سپاه پس از این حملات مرگبار، دسته جمعى به بیت رهبرى رفته و یک تریاک ناب با منقل زغالى کشیده که نشئه شده و اسرائیل را تهدید کنند(چون فقط در نشئگى جرأتش را پیدا میکنند)
  0
  16
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۲
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  من فکر میکنم گروهی مخصوصا این تندروها را به سوریه می فرستند و گراد آن ها را به اسرائیل میدهند تا زنده بر نگردند
  0
  1
  شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۸
  نظر شما چیست؟