پومپئو: ایران پایگاه جدید القاعده است؛ ظریف: این ادعا دروغی جنگ‌افروز است

پومپئو مدعی شد ایران "به عنوان کانون جغرافیایی اصلی القاعده، در واقع افغانستان جدید است"مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا حکومت ایران را متهم به پناه دادن به رهبران القاعده و حمایت مستقیم از این گروه کرده و مدعی شده است که القاعده ایران را تبدیل به "پایگاه خانگی" جدید خود کرده و در آن مستقر شده است.

آقای پومپئو بدون ارائه شواهدی عینی برای این ادعاها و در حالی که یک هفته تا پایان دوره تصدی‌اش باقی مانده گفت: "می‌خواهم بگویم ایران به عنوان کانون جغرافیایی اصلی القاعده، در واقع افغانستان جدید است؛ حتی از آن هم بدتر است."

وزیر خارجه آمریکا که تا حدود یک هفته دیگر در این مقام خواهد بود مدعی شد که اعضای القاعده بر خلاف افغانستان که در کوهستان‌ها پنهان می‌شدند "امروز زیر چتر حفاظتی رژیم ایران فعالیت می‌کنند."

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، بلافاصله بعد از سخنان آقای پومپئو در توییتر خود این ادعاها را رد کرد و با متهم کردن همتای آمریکایی خود به "دروغ، جعل و دزدی" نوشت که او "دوره تصدی فاجعه‌بارش را با دورغ‌های جنگ‌افروز بیشتر به پایان می‌برد."

آقای ظریف در این توییت نوشت: "هیچ‌کس فریب نمی‌خورد. تمام تروریست‌های یازده سپتامبر از کشورهای محبوب پومپئو در خاورمیانه بودند؛ هیچ کدام از ایران نبودند." اکثر عوامل حملات مرگبار ۱۱ سپتامبر به نیویورک و پنتاگون، شهروندان عربستان سعودی بودند.

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که آقای پومپئو در سخنرانی امروز خود بر اساس اسنادی که تازه از طبقه‌بندی خارج شده، ایران را به حمایت از القاعده متهم خواهد کرد.
تایید کشته شدن المصری در ایران و تعیین جایزه برای عضو دیگر القاعده
وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی خود در "کلوپ ملی مطبوعات" آمریکا مجموعه‌ای از ادعاها و اتهامات سنگین درباره ارتباط جمهوری اسلامی ایران با القاعده مطرح کرد.

آمریکا پیشتر هم ایران را به پناه دادن به اعضای القاعده متهم کرده بود اما این بار آقای پومپئو با جزییات و صراحت بیشتری این اتهامات را مطرح کرد.

او برای اولین بار رسما تایید کرد که ابومحمد المصری، از رهبران القاعده تابستان گذشته در تهران کشته شده است.

پیشتر رسانه‌ها گزارش داده بودند که ابومحمد المصری که متهم به دست داشتن در بمب‌گذاری سفارت‌خانه‌های آمریکا در سال ۱۹۹۸ بود، به دست اسرائیلی‌ها در شمال تهران به قتل رسیده است. ایران این گزارش‌ها را رد کرده و گفته بود که به هیچ "تروریستی" از القاعده پناه نداده است.

مایک پومپئو حضور این فرد در ایران را مایه تعجب ندانست و آن را شاهدی بر این ادعا خواند که "القاعده پایگاه خانگی تازه‌ای دارد: جمهوری اسلامی ایران."

وزیر خارجه آمریکا علاوه بر این جایزه‌ای ۷ میلیون دلاری برای اطلاعاتی تعیین کرد که به شناسایی محل زندگی عبدالرحمن المغربی، ار رهبران القاعده در ایران منجر شود.

او همچنین گفت که آمریکا رهبران القاعده مستقر در ایران و سه نفر از فرماندهان کرد القاعده را تحریم می‌کند.

آقای پومپئو خواهان افزایش فشار بین‌المللی روی ایران شد و مدعی شد که اتحاد جمهوری اسلامی و القاعده "نیرویی قابل توجه برای شروران در سرتاسر دنیا است."
+27
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۲
  romano - تهران، ایران
  باز رئیس عشرت کده سیاست پمپو دهنش رو باز کرد و یکی از تنفروشهای خوبشم جناب ظریف با آرایش غلیظ خوشنمایی کرد. آخه مردک لعنت به رژیم ایران ولی همه دنیا میدونن که القاعده شرکت امنیتی خودتونه که برادرانه با کمک اسراییل و عربستان ایران دارید باهاش خاورمیانه رو سالیانه ساله به لجن میکشید. عرب وهابی آخرین چیزیه که یک ایرانی از هر فرقه و گروهی باهاش حشر و نشر کنه حتی اهل سنت ایران هم ازشون دوری میکنن. آخه این پول و قدرت چیه که آدم اینقدر براش تن و روانش رو بفروشه؟ شما اگر واقعا راست میگی برو همین امروز مدرسه مذهبی که عربستان با هزینه ۱ میلیارد درحاله ساخته.....
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۷
  ۴۱
  Afshin51 - کلن، آلمان
  هرگز مایل به شروع جنگی مابین آمریکا و ایران نبوده و نیستم اما امیدوار بودم پمپئو و دولتش کاری را که شروع کردند یعنی ادعای دشمنی با حکومت ایران حداقل با تقویت مخالفین داخلی حکومت ویا حمایت مستقیم از آلترناتیو جدی حکومت اسلامی یعنی حکومتی دمکرات سکولار و مشروطه پادشاهی و شخص شاهزاده بعمل آورند که شاهد اقدامی جدی در این باب نبودیم .بهرصورت در روزهای پایانی که هیچ اما در دولت بعدی آمریکا امیدوارم اقدام مثبتی جهت حذف جدی ملاها صورت گیرد.
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۲۷
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ماله کش جون، اون عمه ات بود که توی پاسداران ترور شد؟ دروغ شماها و اون دین و ایدئولوژی مسخره اتون هست
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۵
  نظر شما چیست؟