آرنولد شوارتزنگر: از این پس، دونالد ترامپ بیشتر از یک توئیت کهنه ارزش نخواهد داشت

آرنولد شوارتزنگر، بازیگر مشهور سینمای آمریکا و فرماندار سابق کالیفرنیا، در پیامی صریح خطاب به مردم آمریکا، هجوم طرفداران دونالد ترامپ به کنگره را "تلاش برای کودتا" توصیف کرد.رادیو فرانسه :آرنولد شوارتزنگر، بازیگر مشهور سینمای آمریکا و فرماندار سابق کالیفرنیا، در پیامی صریح خطاب به مردم آمریکا، هجوم طرفداران دونالد ترامپ به کنگره را "تلاش برای کودتا" توصیف کرد. او با یادآوری خاطرات تلخی از پدرش که ظاهراً گرایش نازی داشته، وقایع اخیر کنگره را با خشونت نازی‌های آلمان قابل مقایسه دانست.

روز یکشنبه ۱٠ ژانویه/۲۱ دی، آرنولد شوارتزنگر در یک پیام ویدئویی که در توئیتر منتشر کرد، حمله هواداران ترامپ به کنگره آمریکا را با رویدادهای معروف به "شب بلورین" (شب کریستال) مقایسه کرد: در نهم نوامبر ۱٩۳٨ – کمتر از یک سال مانده به آغاز جنگ دوم – نازی‌ها به مغازه‌ها و کنیسه‌های یهودیان حمله بردند، شیشه‌ها را شکستند و وحشت را در سراسر کشور حاکم کردند.

شوارتزنگر گفت: "روز چهارشنبه (۶ ژانویه) در ایالات متحده، روز کریستال بود... شیشه‌های شکسته این بار پنجره‌های کنگره بود".

شوارتزنگر که اتریشی است و در ۲۱ سالگی به آمریکا مهاجرت کرده، اگرچه در فعالیت‌های سیاسی همیشه جمهوری‌خواه بوده، اما در سال ۲٠۱۶ با نامزدی دونالد ترامپ مخالفت کرد. او طی چهار سال اخیر، بارها تصمیم‌های ترامپ را مورد انتقاد قرار داد. شوارتزنگر در پیام ویدئویی خود که لحنی صادقانه داشت، به طور ضمنی به نازی بودن پدر خود اشاره کرد و گفت: "من در کنار آدم‌های خرد شده‌ای بزرگ شدم که مشروب می‌خوردند تا احساس گناه خود را به خاطر شرکت در بدترین رژیم تاریخ فراموش کنند".

او افزود: "من هیچگاه این حرفها را در ملأ عام نزده بودم؛ اما پدر من هفته‌ای یک یا دو شب مست به خانه می‌آمد، فریاد می‌کشید، مادرم را می‌ترساند و ما را کتک می‌زد".

شوارتزنگر در عین حال با اشاره به تبلیغات نازی‌ها گفت که از پدرش کینه‌ای به دل ندارد، زیرا او "مثل سایر همسایه‌ها، فریب خورده بود". او افزود: "من می‌دانم که این جور دروغ‌ها تا کجا می‌تواند برود...  پرزیدنت ترامپ خواست نتایج یک انتخابات سالم را معکوس جلوه دهد. او با دروغ گفتن و فریب دادن مردم اقدام به کودتا کرد".
اما به عقیده شوارتزنگر "پرزیدنت ترامپ یک رهبر گمراه و شکست‌خورده است و نام او در تاریخ به عنوان بدترین رئیس جمهوری باقی خواهد ماند". شوارتزنگر افزود: "نکته مثبت اینجاست که بزودی، ترامپ بیشتر از یک توئیت کهنه ارزش نخواهد داشت".

او سپس به رغم تعلق به حزب جمهوری‌خواه گفت: "تعلق سیاسی شما هر چه باشد، از شما می‌خواهم که به من ملحق شوید تا همگی به پرزیدنت بایدن بگوییم: امیدواریم موفق شوی، زیرا در این صورت کشور ما موفق خواهد بود. و به کسانی که خواستند قانون اساسی آمریکا را سرنگون کنند می‌گویم: هیچگاه موفق نخواهید شد"...

شوارتزنگر که هفت سال فرماندار کالیفرنیا بود، اقدامات زیادی در جهت حفاظت از محیط زیست و مبارزه با گرمایش انجام داد. این موضوع یکی از موارد مهم اختلاف نظر وی با ترامپ بود.

آرنولد شوارتزنگر که ۷۳ سال دارد، با بازی در فیلم‌هایی چون "کونان" (Conan) و به ویژه مجموعه "ترمیناتور" (Terminator) شهرت جهانی یافت.
+82
رأی دهید
-112

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  ترامپ زردنبو این رو بالا سرت قاب کن تا همیشه یادت بمونه: "با آل علی هرکه در افتاد ورافتاد"
  157
  30
  ‌سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷
  ۴۰
  stockholm - استکهلم، سوئد

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. باز سرو کله ات با مزخرف گویی پیدا شد. اخه ادم کم فهم این ترامپ روانپریش کجا به ال علی جنایتکار و پیروان اخوند لجن در افتاد؟ چهار سال تحریمها رو بنفع اقتصادشون شدید کرد و پدر ملت و مردم رو در اورد
  10
  54
  ‌سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
  ۴۰
  stockholm - استکهلم، سوئد
  افرین به این هنرپیشه فرهیخته که در عرض چهار سال تلاش به برملا کردن چهره کثیف این مردک ترامپ روانپریش کرد
  43
  39
  ‌سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
  ۶۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  آرلود شورتزنگری جان، این مرتیکه قمارباز و شرابخور قبلش هم هیچ ارزشی نداشت.
  110
  40
  ‌سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  ... همگی دست به دست شدن تا این بزرگمرد تاریخ بشر رو زمین بزنن. ترامپ به عنوان یک قهرمان ملی برای ایرانیهای باشرف خواهد ماند.
  53
  38
  ‌سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۳
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. فاطی، اینجوری بنویسی شوهرت نمیدیم ها.
  10
  39
  ‌سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۲
  ۴۶
  -xAdolf - اخن، آلمان
  تو یکی بابا خفه Du Arschgesichtتریشی ازگل. ا
  14
  18
  ‌سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۱
  ۴۱
  Cyrus749 - برایتون، انگلستان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. سیر نشدی اینقدر از ترامپ ....؟ آخه من موندم تو سر پیازی، ته پیازی؟ بجا این حرفا یه یخچالی، لباس شویی چیزی بذار رو کولت از پلها ببر بالا
  18
  33
  ‌سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۹
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. ننگ بر کسانی که آنچنان بلای خانمان سوزی را در طی چهل سال به ملت خودشان تحمیل کرده اند که حاضرند به قیمت حمله کشوری مثل امریکا به کشورمان ایران از شر این حکومت قرون وسطایی عامل مرگ و ویرانی اسوده بشوند.
  4
  20
  ‌سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Cyrus749 - برایتون، انگلستان::]. همه که مثل تو هنرمند نیستن یخچال.... جابجا کنن شهرستانی. ظرفشوهای آلمان کم بودن ظرفشوهای ترانزیت شده به انگلیس هم زبون دراوردن. کاش کاربرا یه رزومه ای از خودشون تو سایت بدن بدونیم با کی چجوری حرف بزنیم.
  26
  11
  ‌سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۸
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. دوست عزیز با این مزدورانی مواجب بگیری که در دنیا برای خودتون ساختین باید هم به موفقیتتون افتخار کنید. این ..ا با پول ملت ایران در خارج ولگردی میکنن و دشمن ملت ایران هستن. یه روز در لباس دشمن ترامپ یه روز در لباس دوست دموکراتها یه روز در لباس طرفداری از قاسم کتلت. بعد بی شرفا میان میگن ما مخالف حکومت ایرانیم. تو حداقل انقد شرافت داری که همه چیت ظاهره.
  16
  13
  ‌سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۱
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  اکثریت جآمعه امریکا که البته ضریب هوشی متوسط یا پایین دارند اکنون دارند با ترامپ آشنا میشوند . موجودی خود خواه , خلاف کار , پلید و کثیف که به هیچ قانونی پایبند نیست و برای منافع شخصی خود از هیچ کاری یا حتی جنآیتی ابا ندارد.من ترامپ را از ۱۳ سال پیش وقتی اوباما برای آولین بار برای ریاست جمهوری ران کرده بود بیشتر شناختم . ترامپ مدام میگفت اوباما آمریکایی نیست یا اوباما مسلمان هست . هیچ مدرکی هم نداشت . فقط ادعا میکرد چون اینجوری دوست داشت .البته که ثابت شد ترامپ کاملا دروغ میگفت . حال این همان ترامپه که ۶ ماه پیش از انتخابات میگفت اگر من برنده نشوم تقلب شده . خوب آدمهایی که حرف های ترامپ را قبول میکنند در حد توانیهایی مغزی شان عمل میکنند.
  13
  25
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
  ۶۲
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  این یارو آرنولد خودش با صد دلار فیلم سکسی بازی میکرد حالا شده کاسه داغتر از آش
  10
  2
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۳
  ۵۲
  chertopertnago - دور اباد، سائوتوم و پرینسیپ
  [::amirgheryou - تهران، ایران. دمت گرم . باور کن همه فقط میان چرت و پرت میگن . هیچی راحب ترامپ نمی دونن . هر کاری که اخوند باهاشون میکنه میندازن تقصیر ترامپ . ی مشت..... شدن هموطن های ما .. این ارنولدهه المانی که شخمی شخمی وقتی میاد شهردار میشه دیگه معلومه داستان چیه ... به خودتون بیاد . ی کم از مغزتون استفاده کنید....( اخوند رفتنی میشه اگه تو بخوای به خودتون بیاد )
  12
  4
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۸
  ۵۲
  chertopertnago - دور اباد، سائوتوم و پرینسیپ
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. این حرف هارو برو توشبکه تپش و شبکه شب خیز بگو . 4 نفر می فهمن به روت میارن برات بد میشه . حالا برو لباساتو عوض کن شب برووو مهمونی با شوگر مامی های کاااااااااااااااااااااالیفوووووووووووووووور نیا . .
  10
  4
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۲
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. باراک حسین اوباما! حسین رو از قبر ابراهام لینکلن اورده؟ خیلی شما دموکراتها فکر میکنین حالیتون هست، در حالی که نمیدونین حتی مانیفست حزبی که ازش دفاع میکنین چی هست. یه مقدار اونطرف تر بشین بذار باد بیاد
  8
  4
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۳
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  نمونه کامل ضرب المثل قدیمی که میگن , رو که نیست سنگ پای قزوینه این یاروی ..... هست . این قدر بد و بی راه میشنوه , مسخرش میکنند و منفی بهش میدند باز هم از رو نمیره . پوست کلفت که میگن یعنی این
  3
  7
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۱
  ۴۹
  یویوماما - خاش، ایران
  جامعه امریکا با اینکه بهترین دانشگاه های دنیا در انجا قرار دارد مانند هاروارد و ییل و پرستون به دلیل گران بودن شهریه اکثریت به کالج ودانشگاه نمیرسند حتی دبیرستان هم نیمه کاره رها میکنند به همین دلیل اکثریت بیسواد یا ایلیتراید میباشند تقریبا مثل جامعه خود ما که به خاطر کشته شدن یک پاسدار ژنرال بی سواد انچنان به خیابان ریختند. بر حسب قضا قاتل هم یک پرزیدنت بی سواد بود.که اگر ان پاسدار همان قدرت پرزیدنت را داشت نه تنها پرزیدنت بلکه کل واشنگتن را منهدم میکرد.همان پاسدار بی سوادی که سال ۷۸ دستور حمله به جنبش دانشجویی داد.ولی اینو بدونید که هر پرزیدنتی بیاد ج.ا. را نگه میداره فقط نمی خوان بمب اتم بسازد که اون قراردادو اوباما بست با ج. ا. وترامپ احمق پاره اش کرد.حقوق بشر یا حتی موشک و بودن در یمن وسوریه وغزه را نادیده میگیرند چون بهترین استفاده اقتصادی به وسیله ج.ا. برایشان فراهم میشود.سیاست واشنگتن فروش اسلحه برای دلارهای نفتی میباشد همین و بس .همینقدر که ج.ا. احمق از یک طرف و سعودی های احمق از طرف دیگر را دشمن هم نگه دارند یعنی جشن برای واشنگتن.
  2
  6
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۸
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::chertopertnago - دور اباد، سائوتوم و پرینسیپ::]. لایک
  3
  1
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۲
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. جمله بندی و لغات رو ببین. حسین رو از قبر ابراهام لینکن آورده. Typical طرفدار ترامپ. پرخآشگار , نژاد پرست ( چون اسم میانی اش حسین هست هم مسلمانه هم غیر امریکایی ) بد دهن و لات . عکسای تورو هفته پیش تو کنگره دیدم دو تا شاخ زده بودی و بدنت رو رنگ کرده بودی
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۶
  نظر شما چیست؟