پروژه تازه عربستان: شهری بدون خیابان و خودرو

دویچه وله :حکومت عربستان قصد دارد شهری بسازد که در آن به خیابان و خودرو نیاز نباشد. این بخشی از پروژه اقتصادی عظیمی است که در کرانه دریای سرخ پا می‌گیرد. شهر آینده جاذبه‌ای توریستی است، همساز با محیط زیست.

محمد بن سلمان، ولیعهد پرقدرت عربستان سعودی، در تلویزیون دولتی این کشور، برنامه پایه‌گذاری شهری مدرن را معرفی کرد.

در شهر آینده قرار است یک میلیون نفر زندگی کنند که می‌توانند پای پیاده به همه جا بروند.

در شهر تنها وسایل نقلیه عمومی وجود خواهد داشت، اما همه مقصدها حداکثر در ۲۰ دقیقه قابل دسترس هستند.

این بخشی از پروژه عظیم ۵۰۰ میلیارد دلاری  با نام "ً The Line"  عربستان است، که بخشی از پروژه بزرگتری به نام  "نئوم" در کرانه دریای سرخ است.     

ساخت این شهر به زودی آغاز می‌شود و امید می‌رود به جاذبه توریستی نیز بدل شود.

عربستان بزرگترین صادرکننده نفت جهان است و رؤیای اقتصادی بدون نفت را در سر می‌پروراند.
العربیه  نیز می نویسد:شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی روز یکشنبه 10 ژانویه 2020 پروژه «The Line» را در منطقه نیوم این کشور افتتاح کرد و آن را یک انقلاب تمدنی برای انسان توصیف کرد که انسان را در اولویت قرار می‌دهد.
 
ولی‌عهد سعودی در مراسم افتتاح پروژه The Line با طرح این سوال که چرا باید برای توسعه، طبیعت را قربانی کنیم، به مفهوم شهرهای پایدار، محافظت از محیط زیست در توسعه هوش مصنوعی در محیطی بدون آلودگی پرداخت و گفت که «ما نیازمند بازتعریف شهر به شهرهای آینده هستیم.»
شاهزاده محمد بن سلمان در ادامه گفت: «چرا سالیانه یک میلیون انسان به دلیل حوادث قربانی می‌شوند و چرا باید بپذیریم که سال‌ها از عمر یک انسان در مسیر به هدر رود.»
 
او با افتتاح پروژه The Line، آن را «شهری میلیونی که 170 کیلومتر طول دارد و 95 درصد از طبیعت منطقه نیوم محافظت می‌کند»، توصیف کرد.
 
او همچنین اعلام کرد که The Line شهری است که در آن «هیچ خودرویی و هیچ خیابانی وجود ندارد و هیچ گاز گلخانه‌ای هم تولید نخواهد شد.»
 
به گفته ولی‌عهد سعودی افراد ساکن The Line تنها با 5 دقیقه پیاده‌روی می‌توانند مایحتاج خود را تامین کنند و «هزینه‌ زیرساخت‌های این شهر 30 درصد کمتر و کیفیت خدمات آن 30 درصد بیشتر است و در آن از 100 درصد انرژی تجدید‌پذیر استفاده خواهد شد.»
 
در پروژه The Line همه جوامع به شکل مجازی با هم در ارتباط خواهند بود و بیش از 90 درصد از داده‌ها برای تقویت زیرساخت‌های این شهر به کار خواهد رفت، این در حالی است که در حال حاضر تنها 1 درصد از داده‌ها در شهرهای هوشمند به کار گرفته می‌شود.
 
این پروژه با استفاده از انرژی پاک خود را به یکی از اهداف محیط‌زیستی و توسعه‌ای منطقه نیوم نزدیک‌تر کرده است.
 
در ماه اکتبر 2020 شرکت نیوم رسما اعلام کرد که مقر خود را از ریاض به این منطقه در شمال غربی سعودی منتقل می‌کند و برای این کار مجوزهای لازم از هیات مدیره را کسب کرد. این اقدام می‌تواند روند کارها را همزمان با اوج گرفتن فعالیت‌های پروژه و آغاز زیرپروژه‌های متعدد در این منطقه تسریع کند.
+18
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  zarathushtra - تهران، ایران
  مردیست که کشورش را بدون اسلام دوست دارد.نه مثل آخوندای دزد ما
  1
  11
  ‌سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۶
  نظر شما چیست؟