نانسی پلوسی برای برکناری دونالد ترامپ ۲۴ ساعت مهلت داد

رادیو فردا :نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به معاون رئیس جمهور این کشور از بامداد دوشنبه ۲۴ ساعت مهلت داد تا با استفاده از اختیاراتی که در قانون اساسی تعریف شده، دونالد ترامپ را فاقد صلاحیت اعلام کرده و او را از سمت ریاست‌جمهوری برکنار کند.

به گفته خانم پلوسی، مجلس نمایندگان روز دوشنبه با صدور یک قطعنامه به‌طور رسمی خواهان به‌کارگیری متمم ۲۵ قانون اساسی از سوی مایک پنس و برکناری رئیس‌جمهور ترامپ خواهد شد.

نانسی پلوسی در نامه‌ای که روز یک‌شنبه ۲۱ دی‌ماه ارسال کرده آورده است که اگر مایک پنس به این قطعنامه و درخواست، در محدودیت زمانی ۲۴ ساعته پاسخ نداده و کابینه را برای اجرای متمم یادشده «بسیج نکند»، روز بعد لایحه استیضاح رئیس‌جمهور توسط مجلس نمایندگان آمریکا بررسی خواهد شد.

درخواست برای برکناری دونالد ترامپ پس از آن مطرح شد که روز چهارشنبه به دنبال تجمع در اطراف ساختمان کنگره، شماری از خشونت‌طلبان طرفدار دونالد ترامپ وارد ساختمان آن شدند. در جریان این حمله دست کم پنج نفر از جمله یک افسر پلیس کشته و ده‌ها نفر بازداشت شدند.

نانسی پلوسی که معتقد است این حمله «به ترغیب» دونالد ترامپ انجام شده، در نامه تازه خود به نمایندگان، دونالد ترامپ را «خطری فوری برای دموکراسی و قانون اساسی آمریکا دانسته است.»

مایک پنس، معاون آقای ترامپ، پیش از این با طرح چنین موضوعی مخالفت کرده و اعلام کرده بود که متمم بیست و پنجم قانون اساسی را فعال نخواهد کرد.

نانسی پلوسی روز جمعه نیز پس از چهار ساعت مذاکره با اعضای مجلس نمایندگان و همچنین مایک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از دونالد ترامپ خواسته بود یا استعفا دهد یا در غیر این‌صورت استیضاح خواهد شد.

در صورت آغاز روند استیضاح، قانون‌گذاران می‌گویند که رأی‌گیری برای استیضاح آقای ترامپ در مجلس نمایندگان می‌تواند اواسط هفته جاری برگزار شود.

از دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ تنها ۱۰ روز باقی مانده است و در صورت آغاز چنین روندی، او تنها رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا خواهد بود که دو بار استیضاح می‌شود.

پس از رأی‌گیری در مجلس نمایندگان، جریان استیضاح به مجلس سنا منتقل می‌شود و در آنجا نیز برای برکناری رئیس‌جمهور به دو سوم آرا نیاز است.

در صورت صدور حکم برای برکناری او در سنا، مجلس سنا همچنین می‌تواند مسئله ممنوعیت احراز دوباره مناصب دولتی را برای دونالد ترامپ به رأی بگذارد.

در همین حال، جیمز کلیبرن، یکی از نمایندگان ارشد دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته است که حزب او ممکن است ارسال پرونده استیضاح به سنا را ۱۰۰ روز به تعویق بیندازد تا سنا بتواند ظرف این مدت به رسیدگی به امور مهمی چون تشکیل کابینه جو بایدن و سیاست‌های اصلی او، از جمله مقابله با ویروس کرونا، اولویت بدهد.
+57
رأی دهید
-139

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  شما دموکراتها مثل اصلاح طلبها میمونین.ظاهری مدرن و درونی کثیف و هرزه!. ترامپ ایراداتی داشت ولی پدرسوختگی دموکراتهارو نداشت.مرد بود.ادا درنمیاورد
  38
  86
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۹
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  حالا اگر بگیم .این عجوزه دست کمی‌ از آخوند خودمان ندارد. داد و قال همه بلند می‌‌شود.مثل آخوند می‌‌گوید .تظاهرات کنندگان ایرانی‌ اشوبگر هستند. مثل آخوند.از نفوذ خود استفاده و تویتر و فیسبوک را سانسور می‌‌کند.با ظریف لاس خشگه می‌‌زند. بر ضد قانوس اساسی‌ با ارتش .قرار مرار.که دیگر به حرف ترامپ گوش ندهید.جلو جلو می‌‌خواد کاری کند. که ۴ سال دیگر این ترمپ کاندید نشود. پس ۷۵ میلیون .که به این ترامپ ری دادند بوق هستند. همه فاشیست هستند ؟ مثل آقا هم که انگشت دراز و تهدید می‌‌کند.خوب دو تا همدیگر را پیدا کردند. شیخ علی‌ و خواهر نانسی پلوسی.ضمنا .مرکل بزرگترین مخالف ترامپ. به خاطر منافه اقتصادی آلمانی‌ ها. امروز سانسور تویتر و فیسبوک را محکوم کرد. و مخأف ازدادی بیان می‌‌داند. کریس مسیحی‌ راست.به لیبرال دمکرات ایرانی‌. درس آزادی بیان می‌‌دهد. دنیا وارونه
  35
  69
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  اگر ترامپ نیت بدی هم نداشته باشد، با اینهمه تهدید ها ترغیب به کاری میشود که نباید بکند.
  20
  51
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  فرار به جلو، خر پیره، شما فعلا با اون مدارک توی لپ تاپت و هارد درایوهات بپا دستیگرت نکنن.
  23
  67
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۷
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  بعضی زنها خوی بدشون بعد از یائسگی چند برابر میشه. بعضیاشونم بعد یائسگی مثل فرشته ها پک و معصوم میشن. این نانسی پتیاره از اون دسته اولیهای خفنه. آخه مشنگتو مگه رهبر آمریکایی. متاسفانه مهاجران آریکا بخصوص آسیاییها و آفریقاییها و اخیرا اروپایی ها شدن مامان جون جمهوری اسلامی. خدا میدونه این زنیکه چقدر رشوه گرفته که ایجور هار شد. توف تو روی دموکراتهای فاشیست و طرفداران بد ذاتشون.
  31
  36
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  ترامپ باید تمام دموکراتها و فرمانده ستاد مشترک ارتش رو دستگیر کنه و حکومت نظامی تا انتخابات تکراری برقرار کنه. والا با سقوط ترامپ افتخارات امریکا سقوط میکنه و دنیا بدون پشتیبان میشه.
  35
  34
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۴
  ۶۸
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد
  به مرده که رو بدی تو کفنش می‌،،،،،،،،،،،،،،،،این پیره خرفت چون ترامپ به هیکلش ر،،،،،،،،،عصبی است.
  13
  14
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۴
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  بدتر میشه که. ترامپیا همه قاطی میکنن.
  8
  8
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  برای ما فرقی نمیکنه. چه ترامپ باشه چه بایدن ! در هر صورت ما بدبخت و گرفتاریم. ولی من قلباً دوست داشتم ترامپ یکبار دیگه برنده میشد. تا به مدت ۴ سالِ دیگه امریکا رو به بالاترین اوج خود می رساند!
  15
  31
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۶
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  ننسی پلوسی نماینده قانونی ما مردم امریکا دارد قوانین امریکا را اجرا میکند . قوانینی که مخالف نژاد پرستی , ترور و دزدی آرا مردم و مخالف ایجاد آشوب و کودتا برای دزدی آرا مردم و حامی حقوق مردم هست . شما چرا ..... خود را جر میدهید
  13
  10
  ‌سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۵
  نظر شما چیست؟