دست‌گذاشتن سپاه به‌روی دارایی‌های دولت به جای بدهی‌های آن

العربیه :سعید محمد فرمانده قرارگاه «خاتم الانبیا» سپاه پاسداران، اعلام کرد که این قرارگاه می‌خواهد به جای طلب‌های خود، اموال دولت را توقیف کند و لیستی از این املاک را تهیه کرده‌ است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران «ایلنا»، سعید محمد روز شنبه 9 ژانویه در اظهاراتی تأیید کرد که، طبق بودجه سال آینده ایران (21 مارس)، دولت قرار بود املاک خود را بفروشد و بدهی‌های خود را خود تسویه کند اما قرارگاه «خاتم الانبیاء»، پیشنهاد واگذاری املاک دولت به سپاه پاسداران به جای فروش آنها را ارائه داد.

او میزان طلب‌های سپاه پاسداران از دولت ایران را اعلام نکرد اما پیشتر گفته بود که این بدهی‌ها بالغ بر 500 تریلیون ریال (حدود 11.9 میلیارد دلار) بوده و صریحاً خواستار دستیابی به نفت خام و دارایی‌های دولتی برای حل و فصل این پرونده شد.

به گفته سعید محمد این قرارگاه سالانه 10 هزار میلیارد تومان از خزانه دولت دریافت می‌کند که 3 هزار میلیارد تومان آن برای پروژه‌های عمرانی و حدود 7 هزار میلیارد تومان برای پروژه‌ها و شهرداری‌ها اختصاص می‌یابد.

کل این بودجه سالانه به این قرارگاه اختصاص می‌یابد بدون اینکه دولت هیچ کنترلی بر آن یا تخصیص‌های سپاه داشته باشد که مانند کلیه فعالیت‌های اقتصادی آن، مشمول مالیات نیستند.

فرمانده قرارگاه خاتم گفت که سپاه پاسداران قبلاً مدیریت نیروگاه «سبلان» را به عنوان بخشی از بدهی دولت تحویل گرفته بود.

برخی از این واگذاری‌ها، به ویژه پروژه‌های ارتباطات نزدیک و راه دو، به بهانه خصوصی‌سازی، در سال‌های اخیر مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

قابل ذکر است که طبق دستورالعمل علی خامنه‌ای رهبر نظام در مورد خصوصی‌سازی، بزرگترین معامله در تاریخ بورس اوراق بهادار ایران در سال 2009 منعقد شد که بر اساس آن، 50٪ بعلاوه یک سهام شرکت مخابرات ایران به «کنسرسیوم توسعه اعتمادمبین» منتقل شد که بیشتر سهام شرکت تعاونی سپاه پاسداران و شرکت بنیاد مستضعفان را به نفع خامنه ای تصاحب می‌کند.

این در حالی است که تندروها در حال بسترسازی برای روی کار آوردن یک دولت نظامی و رئیس‌جمهوری از میان ژنرال‌های سپاه، در انتخابات ریاس‌ جمهوری هستند که قرار است در ژوئن آینده برگزار شود.
+9
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  بله , رهبر و مسئولا"نظام میخواهند به بهانه اینکه دولت بدهکارسپاه است کل ثروت و دارایهای کشور را در اختیار سپاه پاسداران بگذارند تا تماما" رگ حیات کشور ایران در دست سپاهی ها باشد تا کشور ایران مثل کشور کره شمالی اداره شود.
  3
  28
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
  ۵۱
  Diyako - فرانکفورت، آلمان

  فعلا سپاه با روشهای مختلف به غارت اموال ملت ایران روی آورده، از طرفی هم در تمام اعتراضات به بدترین شکل ممکن ملت را سرکوب میکنه،مستخدمین سپاه و بسیجی ها اصلا فکر نمیکنند این از این غارت ها سهمی برای ایشان و ملت در نظر گرفته نمیشه ، و سران سپاه حتی فرزندان خودشون را هم فدای منافعشون میکنند،پس تا دیر نشده به صف ملت بپیوندند.
  3
  24
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  سپاه بعلت خدمات ویژه به ولایت فقیه(کشتار مخالفان نظام)بهر کاری مختار است.دولت در مقابل سپاه امکان عرض اندام نداشته وهیچ قدرتی ندارد
  3
  26
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰
  ۵۱
  نیایش - تهران، ایران
  مگه چیزی هم مونده که سپاه و خامنه ای بخوان بدزدند همه رو کشیدن بالا و ملت رو بدبخت کردند دیگه این قوم مغول کشتند و خوردند و بردند
  3
  13
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۷
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  سعید محمد! رفته فامیلی عوض کرده وگرنه اینجور اسم رند نداریم‌ . قبلا کنار فامیلی یه دکتر میذاشتن ،همه میخواستن دکتر بشن،حالا رسیده به خود فامیلی ، یه ملت رو سرگرم کردن با رقابتهای کاذب، با بورس ،با دلار ،با مدرک دکتری و اقامت خارج گرفتن
  3
  10
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
  ۴۶
  شهلای من - بروکسل، بلژیک
  تمام کشور در اختیار سپاه هست کار سپاه شده مانند ماشینی که در ایران خیابان ورود ممنوع را وارد شده و راهنما میزند حال تمام کشور در اختیار سپاه هست ولی به اصطلاح به ان میخواهد با قانون خودشان قانونی جلوه دهند حتی خامنه ای هم در مقابل سپاه مترسکی بیش نیست
  2
  13
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۹
  نظر شما چیست؟