‌انجمن اسلامی دانشگاه شریف خطاب به حکومت ایران: از شما و جنایات بی‌پاسخ بیزاریم

تصویر دانش‌آموختگان دانشگاه شریف که در شلیک به هواپیمای مسافری اوکراین جان باختند در این دانشگاهبی بی سی :انجمن اسلامی دانشگاه شریف در بیانیه‌ای حکومت و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران را عامل "جنایات آشکار" و "دروغگو" خوانده و گفته از آنها "بیزار" است.

در این بیانه که در سالگرد شلیک به هواپیمای مسافری اوکراین صادر شده، آمده است: "واضح و شفاف اعلام می‌داریم که ما از شما بیزاریم؛ از عدم صداقت و دروغ‌گویی‌تان، از بی‌مسئولیتی و بی‌تدبیری‌تان، از تلی از جنایات بی‌پاسخ، که احدی حاضر به پذیرش مسئولیت‌شان نشده ‌است؛ و امروزه می‌بینیم همان کسانی‌که هرگز به آن مادر نگفتند سعید [زینالی] کجاست، اکنون ۱۷۶ تن را کشته و از پاسخ، طفره می‌روند."

در جریان شلیک دو موشک به پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین ۱۶ دانش‌آموخته دانشگاه شریف هم در میان ۱۷۶ سرنشین هواپیما کشته شدند.

اما بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف که در توییتر و تلگرام این انجمن هم منتشر شده فقط درباره این دانشجویان نیست و به مجموعه‌ای از رویدادهای "خونین" در دو دهه گذشته اشاره دارد؛ از جمله کشته شدن ندا آقاسلطان و محسن روح‌الامینی در جریان اعتراضات ۱۳۸۸ و کشته شدن محسن محمدپور، کودک کارگر و سایر معترضان آبان ماه ۱۳۹۸ و مفقود شدن سعید زینالی، دانشجویی است که در جریان اعتراضات تیرماه ۱۳۷۸ بازداشت و سپس ناپدید شد و از آن زمان تا کنون مادر و خانواده‌اش به دنبال او هستند. در این بیانیه به نمایندگی از دانشجویان معترض دانشگاه شریف از مردم ایران به خاطر آنچه بر آنها گذشته، عذرخواهی شده است: "از پیشگاه مردم ایران عذرخواهی می‌کنیم که ما نتوانستیم... ما به‌عنوان بخشی از جامعه مدنی، وظیفه‌مان بوده تا در مقابل این گردن‌کشی‌ها و قلدری‌ها و خودکامگی‌ها، به‌اندازه ظرفیت و توان خود ایستادگی کنیم و حاکمیت را به پاسخگویی واداریم."

دانشجویان انجمن اسلامی دانشگاه شریف در این نوشته تاکید کرده‌اند که با وجود فشار بر دانشجویان، بازداشت، تهدید و بازجویی که "راه را بر تنفس بسته" مقاومت خواهند کرد: "ما باز هم تا جایی که از قوت و قدرت ما برآمده ایستادگی کردیم و باز خواهیم‌کرد، تا روزی که خنده آزادی و عدالت و رفاه، در جای‌جای کشور شکوفه زند."

این انجمن اسلامی منتقد حکومت ایران نوشته نمی‌توان در حکومت ایران انتظار پاسخگویی داشت چون به اعتقاد این انجمن ایران جایی است که " جان مردمانش، گوی چوگان زمین بازی آقایان است" و "کافی است ایرانی باشی تا بتوان خونت را ریخت و از پاسخ‌گفتن ابا کرد."
از راست علی یونسی و امیرحسین مرادی دانشجویان نخبه شریف که گفته می‌شود "مجبور به اعتراف اجباری" شده‌انددر حال حاضر دست‌کم دو دانشجوی دانشگاه شریف به نام‌های علی یونسی، دانشجوی نخبه و برنده مدال طلای المپیاد نجوم و امیرحسین مرادی بیش از ۱۰ ماه است که در بازداشت هستند.

این انجمن اسلامی تیرماه گذشته در بیانیه‌ای گفته بود که مقام‌های قضایی و امنیتی در جلسه‌ای با حضور مسئولان دانشگاه شریف و بعضی دیگر از تشکل‌های دانشجویی این دو دانشجو را آورده و "مجبور به اعتراف اجباری و بازجویی" در حضور همه کرده بودند.

دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف دی ماه گذشته چند روز بعد از سقوط هواپیمای مسافری در تجمعی خواستار پاسخگویی مسئولان درباره شلیک به هواپیما شدند که در آن تجمع هم شماری بازداشت شدند.

در مراسمی هم که در مسجد این دانشگاه برگزار شد، خسرو ملک، پدر مریم ملک دانش‌آموخته دانشگاه خواستار این شد که عاملان و آمران شلیک به هواپیما مشخص شوند. او گفته بود که دخترش "پرپر" شد و "چرا عاملان آن نباید محاکمه شوند؟"
+136
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۱
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا

  ..« او گفته بود که دخترش "پرپر" شد»!! چقدر درد تو همین جمله کوتاه نهفته ست! مسؤلین، الهی بچه هاتون جلوی چشماتون «پرپر» بشه تا داغ دل مردم رو حس کنید!
  4
  79
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲
  ۳۱
  Shahin.Orel - تهران، ایران

  ‌انجمن اسلامی دانشگاه شریف خطاب به حکومت ایران ! مثل این هست که مثلا سنان بن أنس از شمر یا خولی بن یزید بیزار بشه !
  5
  40
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۷
  ۳۹
  freedom of the press - تهران، ایران

  ملت بی غیرت و بی وجدان ایران که حتی کشور ایران از داشتنتون شرمنده تاریخ است کلاه تون را بگذارید بیشتر بالا که چه تعدادی از فرزندان این مهین در بند رژیم اهریمنی خمینی هستند ‌و ما فقط نفرین می‌کنیم ‌و بس و این سهم ما است از حمایت از این فرزندان ایران زمین .
  7
  44
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۹
  ۶۴
  Ashkan60 - لندن، انگلستان

  آنان که به نامرد و حکومت سفاک و خونریز آری گفته و میگویند آنان که لقمه نان در خون جوانان ایرانی دارند و بخصوص آنان که با گفتن مطلبی ،نوشتن پیامی و تأیید کلامی سعی در تأیید و تبرئه و ماله کشی گناهان حکومت جانی و مستبد ملایان ایران را دارند همه و همه در این جنایات سهیم می باشند و باید بدانند که آه دردمندان ، مظلومین و کشته شدگان و اسیرانی که درد میکشند و تبعیدیان و پناهندگان غریب و بیکس که زجر دوری از وطن را با ذره ذره وجودشان سالهاست می کشند روزی دامن آنان و فرزندانشان را خواهد گرفت و دودمانشان را بر باد خواهد داد ، لعنت خدا بر شما جانیان حکومت اسلامی و حامیان پست و وجدانهای خفته و ذات کثیفتان
  4
  40
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۰
  ۴۹
  بردیا2577 - زابل، ایران
  چو کلبوی سوری و این مهتران. که گوپال دارند و گرز گران. همی سر فرازند که ایشان کیند. به ایران و مازنداران برچیند. اگرمرز و راهست اگر نیک و بد. به گرز و به شمشیر باید ستد. بکوشیم و مردی به کار آوریم. به ریشان جهان تنگ و تار آوریم
  5
  15
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۱
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  [::Shahin.Orel - تهران، ایران::]. مثل اینکه شما بعمرت دانشجو نبودی یا نمیدونی انجمن اسلامی در دانشگاه ها مهمترین نیروهای مخالف نظام هستند که بناچار لقب اسلامی دارند
  2
  18
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۵
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  فضای مجازی شلوغه اصلا این بیانیه ها گم میشه توی شلوغی. پای هر پستی همه کامنت میزارن فحش و فیک، تا این وقاحت باشه وضع همینه.
  2
  14
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۲
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  انجمنی که با واژه اسلامی ترکیب شده باشد . جز بی شرافتی چیزی از درونش بیرون نمیاد
  4
  17
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۹
  ۵۹
  lehrte - هانوفر، آلمان
  در این چهل سال که از غارت و چپاول ایران میگذرد این عسلامیا کجا بودن حالا که دیکتاتوری رو به پایان هست منافعشون اینه که طرف ملت باشن
  1
  8
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۸
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  منظورت طرفداران دموکراتها هستن دیگه؟ که اینجا خودشون رو شکاف میدن.
  2
  7
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۰
  ۴۱
  zarathushtra - تهران، ایران
  [::lehrte - هانوفر، آلمان::]. به به درود بر شما گل گفتی..اینا شاخکاشون بکار افتاده که زلزله بزرگی ج.ا را ویران خواهد کرد.حالا میخوان تو حکومت بعدی ه م سهیم باشن ولی کور خوندن.ج.ا از سال 57 رو پشت بوم مدرسه علوی تا اعدامهای 60 و......هی آدم کشته شما ا.اعسلامی تازه که نفهمیدین؟بچه تو قنداقم میدونه که عمر رژیم آخوندی به پایان نزدیک و نزدیکتر شده
  1
  2
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰
  ۶۶
  امینی - تورنتو، کانادا
  برای مرگ خامنه ای سرودم:. خواست زین پس بکند ترک ریا، یادش رفت. تا ز دوزخ بشود بلکه رها یادش رفت. طبق عادت به عبادت اگرم مایل بود. فن برخاستن روی دوپا یادش رفت. دو رکعت سفسطه با نیت بد یادش بود. توبه آمد بکند بعد دعا، یادش رفت. گرچه ابلیس وجودش همه جا با وی بود. خواست پنهان کندش زیر عبا یادش رفت. آهِ مظلوم و فغان و گِله در ساکش بود. حیف، نفرینِ شب غربت ما یادش رفت. بخشش از توشه ی انبان شما یادش بود. ظلم درحق کسی نیست روا، یادش رفت. زیر تابوت خودش ریخت بسی اشک دروغ. روضه ی دشمنی آل بلا یادش رفت. عذر آورد بسی بدتر از انواع گناه. طلب مغفرت از خلق خدا یادش رفت. تا که آمد به خود آن مرده شب اول قبر. مخرج عین که میکرد ادا یادش رفت. وقت دیدار که شد، حضرت آئینه نشست. روبه رویش که کند جلوه خدا یادش رفت. دی ۱۳۹۹ . ژانویه ۲۰۲۱
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۶
  نظر شما چیست؟