علت تغییر لحنِ ناگهانی ترامپ چه بود؟

فرارو: "نیک بومن*"، نویسنده و تحلیلگر ارشد "نشریه آتلانتیک" در مقاله‌ای به بررسی این مساله پرداخته که چرا ترامپ پس از حمله حامیان افراطی اش به ساختمان کنگره آمریکا، در اقدامی عجیب، لحن خود را عوض کرد و از آن‌ها خواست به خانه‌های خود بازگردند و اقدام به خشونت نکنند. وی در این رابطه می‌نویسد:
 
«دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از دو ماه تحریک و تهییج هوادارانش به نشان دادنِ خشونت و ایجاد اختلال در روند انتقال مسالمت آمیز قدرت، و همچنین پس از تحریک حامیانش به حمله به ساختمان کنگره آمریکا که با محرومیت جدی و شدید او از حضور در شبکه‌های اجتماعی (نظیر توئیتر) همراه شده، به ناگه، در بحبوحه تنش ها، ویدئویی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد و در آن اعتراف کرد که در تاریخ مقرر یعنی ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱، قدرت را به جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا تحویل خواهد داد و در عین حال، از حامیان دوآتشه خود که ساختمان کنگره را مورد حمله قرار دادند نیز درخواست کرده تا آرام باشند و به خانه‌های خود بازگردند».

به گزارش فرارو، ترامپ در ویدئوی منتشر شده خود گفت که در برهه کنونی، آمریکا نیازمند آرامش و سازش است. او در جریان ویدئوی مذکور به وضوح، آن دسته از هواداران افراطی خود را که پیشتر گفته بود آن‌ها را دوست دارد، از خود طرد کرده و تاکید نمود که آن‌هایی که به ساختمان کنگره آمریکا حمله کرده اند، به هیچ عنوان، آمریکا را نمایندگی نمی‌کنند و نباید گذاشت که دموکراسیِ آمریکایی، آسیب ببیند.
 
این سخنانِ عجیب و متناقض، از زبان دونالد ترامپ خارج شدند. باید پرسید ترامپی که این سخنان را ایراد کرده، با ترامپی که همه ما می‌شناسیمش، چه کرده و چگونه او را واداشته که یکچنین چرخش موضعِ عجیبی را از خود نشان دهد؟
 
مدت‌ها قبل از اینکه دونالد ترامپ بتواند کرسی ریاست جمهوری آمریکا را به تسخیر درآورد، مورد توجه افکار عمومی قرار داشت. او سعی می‌کرد با موضع گیری‌های خاص اجتماعی و سیاسی، خود را در مرکز توجهات قرار دهد و همگان را وادار سازد تا به او بپردازند. ترامپ همواره در مورد خود، مطلق سخن گفته و می‌گوید. دونالد ترامپ تاکنون بار‌ها و بار‌ها در سخنان خود گفته است: "به من نگاه کنید". وی مدام بر این مساله اصرار می‌کند، درخواست می‌کند و حتی تمنا می‌کند. باید پذیرفت که آمریکایی‌ها نیز برای دهه ها، دقیقا در راستای اهداف و منافع وی حرکت کرده و می‌کنند. اولین فصل از شوی تلویزیونی ترامپ (در دوره قبل از ریاست جمهوری اش)، به طور میانگین ۲۰ میلیون بیننده را به ازای هر قسمت به خود جذب کرده بود. در همین راستا، زمانی که ترامپ خود را در جریان رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ آمریکا، به عنوان یکی از کاندیدا‌های حزب جمهوریخواه معرفی کرد، تقریبا اغلب مردم آمریکا نام او را شنیده و وی را می‌شناختند.
 
در همین راستا تصور کنید که فردی نظیر ترامپ تا چه حد از ظهور و اوج گیری شبکه‌های اجتماعی خوشحال شده و آن را در راستای اهداف خود جهت خودنماییِ بیشتر ارزیابی کرده است. با ظهور شبکه‌های اجتماعی، وی در نهایت راهی را یافت تا بتواند به طور مستقیم با هوادارانش ارتباط بگیرد و با ترویج نفرت و دشمنی، برای خود دو قطبی ایجاد کرده و محبوبیت بخرد. اکنون دیگر نیاز نبود که وی دچار سانسورِ شبکه‌های خبری نیز شود. او کاملا برای ارتباط با جهان خارج، آزاد و بدون محدودیت بود. در عصر شبکه‌های اجتماعی، هرکسی می‌تواند رسانه و بلندگوی خاص خود را داشته باشد. ترامپ از این مساله و از این اوضاع، نهایت استفاده را برد. همزمان با تلاش‌های انتخاباتی او، هر توئیتِ او در واقع سوژه‌ای جدید برای خبرگزاری‌ها و شبکه‌های خبری بود. از زمان پیروزی ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶، وی از توئیتر، فقط و فقط برای منافع شخصی خود و انجام حملات گسترده علیه رقبا و مخالفانش استفاده کرده و در این مسیر، هیچگونه مقیاس و معیار اخلاقی را هم رعایت نکرده و نمی‌کند. اغلب خبرنگاران و روزنامه نگاران سرشناس آمریکایی می‌گویند که عمده وقت ترامپ در کاخ سفید به تماشای شبکه‌های کابلی و همچنین توئیت زنی‌های مکرر می‌گذرد.
 
"جک دورسی" و "مارک زاکربرگ"، مدیران شبکه‌های اجتماعی توئیتر و فیس بوک در دوره چهارساله حضور ترامپ در قدرت، به وی اجازه دادند تا از این شبکه‌ها به عنوان تریبون اصلی اعلام سیاست‌ها و اقدامات خود بهره گیرد. آن‌ها همواره تاکید داشتند که توئیتر و فیس بوک، صرفا زیرساخت‌ها و پلتفرم‌هایی هستند که افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند و تا زمانیکه ترامپ تصاویر پورنوگرافی یا مرتبط با جرم و جنایت را منتشر نکند، آن‌ها نمی‌توانند در حساب کاربری وی دخالت کنند. زیرا این اقدام، "سانسور" است.
 
با این حال، در روز‌های پایانی عمر دولت ترامپ، چیزی تغییر کرده است. هم توئیتر و هم فیس بوک، از اعلام نشان‌های هشدار دهنده بر روی پست‌های دونالد ترامپ استفاده کرده و می‌کنند. در نهایت نیز پس از حمله هواداران افراطی ترامپ به ساختمان کنگره، شرکت‌های فیس بوک و توئیتر که اصلی‌ترین مجاری اقدامات تبلیغاتی ترامپ هستند با صدای بلند گفتند: "دیگر بس است". توئیتر، حساب کاربری ترامپ را برای ۱۲ ساعت معلق کرد (و اکنون نیز کاملا وی را از این شبکه اجتماعی حذف کرده است). فیس بوک و اینستاگرام نیز برای مدت زمانی نامشخص، حساب کاربری ترامپ را معلق کردند.
 
ترامپ در روز‌ها و ماه‌های اخیر، بار‌ها و بار‌ها از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده و ادعای وقوع تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا را مطرح کرده است. امری که به هیچ وجه با واقعیات سازگار نیست. در چند روز اخیر نیز چندان تفاوتی در وضعیت ترامپ ایجاد نشده و او باز هم از وقوع تقلب در انتخابات آمریکا خبر داده است. امری که در نهایت، به تعلیق حساب کاربری او (در شبکه‌های اجتماعی توئیتر و فیس بوک) ختم شده است.
 
ترامپ همواره با احوال متفاوت و در قالب شکل‌های مختلف، در شبکه‌های اجتماعی ظاهر شده است. وضعیت برای ترامپ در برهه کنونی و پس از حادثه حمله به کنگره آمریکا، به شدت وخیم شده است. او این را فهمیده و درست به همین دلیل است که لحن تهاجمی خود را ادامه نمی‌دهد.
 
چندان درست نیست اگر تغییر لحن او را به زمزمه‌ها در مورد احتمال استیضاح و یا برکناری وی با استفاده از متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا نسبت دهیم. بدون تردید در شرایط کنونی، احتمال برکناری ترامپ با استفاده از مکانیسم‌های یاد شده، چندان کارگشا نیست (کما اینکه مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا که چهره‌ای محوری در هرگونه تلاش برای عزل او با استناد به متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا است، از این مساله صرف نظر کرده است). شاید ترامپ به این دلیل لحن خود را تغییر داده، زیرا دریافته که تحریکات او جهت تهییج هوادارانش برای حمله به ساختمان کنگره، عملا او را در موقعیتی دشوار قرار داده است که به نفعش نیست. شاید نزدیکان ترامپ وی را به موضع گیری‌های جدید راضی کرده اند و سعی کرده اند به او بقبولانند که کاستن از میزان خساراتی که وی ایجاد کرده، کاملا به نفعش است.
 
اگرچه که احتمال دیگری نیز وجود دارد: شاید ترامپ با تغییر لحن خود سعی داشته همچنان خود را در قدرت که دقیقا همان چیزی است که وی بسیار به آن احساس علاقه دارد، نگه دارد. انسان‌هایی نظیر ترامپ دقیقا همین گونه هستند. آن‌ها در یک لحظه،‌های و هوی می‌کنند و درست لحظه‌ای بعد که از جلو میکروفون کنار می‌روند، لحنشان به صورت ناگهانی تغییر می‌کند. این انسان ها، تابع منافع لحظه‌ای هستند و جز منفعت محوری، هیچ چیز دیگری در ذهن ندارند. اگر ترامپ لحن خود را به ناگه تغییر داد، این یعنی وی منفعتِ خود را در این مساله یافته و الا، نمی‌توان انتظار داشت که در ترامپ و شخصیت وی تغییری ایجاد شده باشد.
 
* نیک بومن، وی نویسنده و تحلیلگر ارشد نشریه آتلانتیک است.
+54
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  بردیا2577 - زابل، ایران

  در مورد ایران هم, این کارو کرد ,با ملاها از رو دشمن و در خلوت مذاکره
  34
  84
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  یک شخصیت ضعیف شهوتران خودخواه و خودشیفته
  40
  84
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  یعنی ملتی داریم که ترامپو ناجی میدونی. خودشم میدونه اشتباه کرده اما نمیخواد قبول کنه. مثل .....که یه جا واسته تا روزها همونجا وای میسته. حتی با شلاق حاظر نیست جاشو عوض کنه...... فکر نکنین ترامپ مثلا شب میخوابه صبح بلند میشه میگه عه بیا امروز این کارا رو کنیم. مشاوره میگیره. کلی مشاور داره. برا هرکاری و چگونگی هرکاری مشاوره میگیره. بعد شماها فکر میکنین ترامپ میاد ناجی تون میشه. ترامپی که صمیمی ترین دوست عربستانه میاد ایرانو نجات میده. اره اره.
  23
  63
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۳
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  نه بایدن نه ترامپ نه پلوسی نه المان هیچکی نمیاد به کمکتون. بزارین خیالتونو راحت کنم که بیشترین کمک رو به نظام تروریستی ترامپ کرد. ترامپ کاری کرد که ایران مذاکره نکنه. البته ملتی که سیاست نمیدونه و تو دنیا معروف به بیسواد سیاسی هست از این چیزا سر در نمیاره.
  20
  75
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  در این برهه از تاریخ یک بدشانسی اوردید که اولی اوباما بود و با شما نبود. در دوران ترامپ نماینده ی آنجلیست های امریکا که نگاه مثبتی به کوروش و تاریخ ایران دارند ترامپ با هر عیبی در راستای منافع ملت ایران قرار گرفت و حالا هم هر رو رفته اند . پس لاجرم به فکر خودتان باشید چون دولت جدید امریکا بیشتر مثل اوباما فکر خواهد کرد
  49
  19
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  این اقای نیک بومن رو باید بهش گفت نیک کودن. ترامپ تا الان تمام راههای قانونی رو رفته، تا به مرحله اعلام وضع اضطراری برسه. وقتی که گفت دعوای ما تازه شروع شده، یعنی تا اینجا حریف هر چی تو استین داشت و هر چی مشت خواست زد و ما دفاع کردیم، حالا که خسته شده نویت ضربه زدن ماست. طرف همیچین داره خودش رو جر میده که ترامپ عاشق قدرت هست که انگار اوباما نبوده که ٤٠٠ میلیون دلار هزینه تقلب رو داده که وقتی بایدن اومد، باز هم اون سر و کله اش پیدا بشه. یا اون ننسی پلوسی که الان شلوارش رو خیس کرده و دنبال استیضاح هست دنبال قدرت نیست. اتفاقا با به سرقت رفتن کامپیوتر این زنیکه خودش فهمیده که چه برگی رو داده به ترامپ
  53
  18
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۵
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران

  اون آدمها که لحنشان تغییر ناگهانی نکنه امثال هیتلر،صدام..دیگه نمیاد ، حالا عصر بیزینس است، و هزار بار هم حرف تغییر میکنه بخاطر تجارت کردن با هم ،اصلا از تغییر هم گذشته ،شده مبتذل . عصر ابتذاله
  3
  32
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::redsky95 - تورنتو، . دعوا بر سر ایران بر سر ایران نیست. شما هم ژست تحلیلگر نگیر. دعوای ایران بر سر چین هست. ایران کاشی گمشده چین برای دسترسی به مدیترانه و احیای جاده ابریشم هست. این کاشی طلایی مورد کشمکش چین و امریکا است. و امریکا با و یا بدون جمهوری اسلامی اون رو مال خود میکنه. یا شروط ١٢ گانه امریکا رو میپذیره که دیگه رابطه اش با چپ قطع میشه، یا اینکه از داخل فروپاشی میکنه.
  41
  11
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱
  ۴۱
  metalrain - استکهلم، سوئد
  کسی مثل ترامپ که بیاد مشکلات داخلی سیستم کشورش (درست یا نادرست) را از شبکه های اجتماعی جهان نعره بزند هیچ بویی از دیپلماسی و عقلانیت نبرده. تا حدودی اعتراض در همه کشورها اتفاق میافتد ولی اینکه بیاد به اشتباه و نافهمی, سیستم دولت فدرال ایالت متحده, قدرتمند ترین کشور جهان رو زیر سئوال ببری و آنهم در سطح بین المللی یا خیانت کاری و یا نادان. حالا دیگه به معاونش هم بد و بیراه میگه. همون زمان هم که در هلسینگی گفت پوتین راست میگه و سیستم اطلاعتی آمریکا اشتباه, جان برنان رئیس سابق سازمان سیا که زمان بوش هم کار میکرد گفت حرف این آقا از خیانت کم نمیاورد. این چینیهای دزد ویروس پخش کن هم که دارن هر و هر تو دلشون میخندن که این بابا آمریکا رو مسخره دنیا کرده.
  7
  19
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۲
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. نگران نباش من از اون ادمایی نیستم چیزی رو به اسم خودم بزنم. بارها گفتم تک تک حرفام رو از کجاها میارم. بر خلاف هزاران تحلیلگر سیاسی اپوزیسیون که با بی شرمی میرن مقاله های سازمانهایی مثل راند رو ترجمه میکنن بعد میگن کار خودشونه. (;. چشمک. بعدم من چی گفتم؟ گفتم امریکا و غرب کار خودشو میکنه/ اینقدر مثل یه سری جاهل عقب مونده مردم چشم به راه امریکا نباشن بار تغییر نظام. الانم که با بحران کاهش قیمت نفت و بالا رفتن کش مکشها تو خاورمیانه لازمه که چند عقیده و سیاست مختلف تو خاورمیانه وجود داشته باشه.
  4
  7
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۸
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  اها این دو جمله اخر بالایی هم حرف من نبودا. حرف همون غربیهایی هستن که حداقل ۴۰ سال سابقه خدمت و تحلیل تو سازمانهای سیاه و موساد دارن. گفتن از الان نه ایرانو بزاریم نابود بشه که وگرنه بقیه خاورمیانه میان دنیا رو میخورن. نه بزاریم اونقدر قوی بشه که تبدیل به تهدید بشه. سالهای پیش شاید دنبال مثلا نابودی این نظام تروریستی بودن ولی میدونی چی نظرشونو برگردوند؟ جمله ایی که خود این تحلیلگرا گفتن این بود که نیم قرن صبر ولی برگ چغندر بودن. الانم دیگه دنبال نابودی نظام نیستن. الان دنبال هدایت و کنترل و مدیریت این نظامن . و جالب اینه از داخل نظام هم اگه دقت کنی گفتن بله این خوبه. هم منافع باشیم و بهمدیگه کار نداشته باشیم. حتی دیدی با چه خفتی اون خامنه ایی گفت که هیچوقت نگفته اسراییل رو نابود میکنه و فقط گفته اسراییل نابود میشه. الانم با این شو مجلس برا تصویب نابودی اسراییل دیگه مطمئن شدم که غرب و نظام به توافق رسیدن. فکر نکنین میان ای توافقا رو علنی بگنا. خود رهبری زمان خاتمی و احمدی نژاد ۶ ماه کامل مخفیانه مذاکره کرد تو عمان کسی نفهمید.
  3
  4
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۳
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  اسراییل هم از خداشه ایران فعلی باشه. وگرنه زمان خاتمی حزب الله خلع سلاح میشد تموم. اما میدونی که هرکشوری نیاز به یه دشمن خارجی داره. مثلا اسراییل مجبوره برا جوابگویی بودجه برا ارتش سالی حدود ۶ هزار دلار مالیات بیشتر از شهرونداش بگیره. از اینور نمیتونه ارتش و سیستم نظامی رو کاهش بده وگرنه عربها قورتش میدن. از اونور هم نیاز به بودجه داره. خب اینجاست که حزب الله میشه یه واکسن. یه ویروس ضعیف و مرده که باید باشه. چون به عربها هیچوقت اعتماد نیست. امروز صلحه دیدی شب خوابیدن صبح گفتن ممد تو خواب گفته بجنگین عصرش حمله کردن به اسراییل. و حالا اینجاست که حرف ظریف درست از اب در میاد که مردم با رفتار خودشون خواستن این نقش رو بازی کنن. برا اسراییل و غرب هیچ فرقی نداشت که این نقش به کی برسه. اگه یادتون باشه عراق زمان صدام به خوبی این نقش رو بازی میکرد. دیدی صدام به خاطر برنامه نفت در برابر غذا و اون تحریما گفت صلح میکنیم. حتی اعلام کرد که صلح میکنه با امریکا و اسراییل و کلی خسارت و غرامت و هرچی که غرب بگه میپردازه. اما غرب نخواست. چون تو خاورمیانه نیازه
  4
  8
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  تو خاورمیانه نیازه که یکی نقش دشمن رو بگیره. و ایندفعه ما گرفتیم. بقیش دیگه بازی رسانه اییه. بازم میگم حرفام از خودم نیست. به انگلیسی از سایتهای اندیشکده های خارجی میخونم اینجا فارسی شو میزارم تا بهتر با سیاست اشنا بشین.
  4
  4
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  بیخیال اینکه ترامپ یا امریکا میاد کمک. تو خودت باید با رفتار و واکشن خودت تعیین کنی چه نقشی برازندته تو زندگی و تو منطقه و تو دنیای سیاست. با نامه خاتمی دیدین که حتی ایران بگه با اسراییل صلح میکنه خود اسراییل قبول نمیکنه. چون تو لیاقتت دشمنی با اسراییله. تو نقشت همینه. نقشی که خودت انتخاب کردی. تو مثل یه عرب مثل یه ترک مثل یه افغان رفتار نکردی. تو خودت این نقش رو برداشتی. میدونم الان میریزن منفی میدن اما حقیقته.
  5
  5
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۱
  نظر شما چیست؟