اشتباه می‌کنی، دختر آیت‌الله!

عصرایران؛ مصطفی داننده :فائزه هاشمی نماینده دوره پنجم مجلس شورای اسلامی و دختر مرحوم هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگوی اعلام کرد:« دوست داشتم ترامپ رای بیاورد، چون فشارها می‌توانست ایران را مجبور به تغییر سیاست کند.دموکرات‌ها شل و ول هستند.»
 
اینکه یک شخصیت حقیقی دوست دارد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ترامپ رای می‌آورد به خودش مربوط است. درست مثل عبدالرضا داوری، مشاور محمود احمدی نژاد که فکر می‌کند امدادهای غیبی، دوباره ترامپ را به کرسی ریاست جمهوری ایالات متحده می‌رساند.
 
نکته اما این است که آیا فردی مثل ترامپ، می‌توانست ایران را مجبور به تغییر سیاست‌ها کند؟ اینجای کار است که عَلَمِ مخالف با نظر فائزه هاشمی را بلند می‌کنم و می‌گویم اشتباه می‌کنی، دخترِ آیت‌الله.
 
ترامپ، 4 سال هرکاری که می‌توانست انجام داد. از برجام خارج شد، تحریم کرد، جلوی فروش نفت را گرفت و ... چه تغییری در کشور ایجاد شد؟ جز اینکه نگران به قدرت رسیدن جریان افراطی هستیم؟ جز اینکه می‌ترسیم یکی مثل آنهایی که در پارلمان نشسته‌ است، به قدرت برسد و تندروی در سیاست داخلی و خارجی، سکه رایج کشور شود؟
 
ایران با برجام و گفت‌وگو در حال تغییر گفتمان بود. درهای جمهوری اسلامی به روی کشورها باز شده بود. به اندازه تمام سال‌ها، دوست و حرف مشترک با جهان داشتیم. برای‌مان فرش قرمز پهن می‌کردند.
 
در سیاست داخلی هم شاهد رواجِ گفتمان مذاکره بودیم و اگر رییس جمهور بعد از اوباما، یک دموکرات بود یا یک جمهوری‌خواه سیاست‌دان بود و جهان نمی‌ترامپید، الان اوضاع کشور اینگونه بود؟ الان شاهد جولان کسانی در پارلمان بودیم که در انتخابات ریاست جمهوری از مردم نه شنیده بودند؟
 
ما داشتیم تغییر می‌کردیم، فائزه خانم! این ترامپ بود که در برابر تغییر گفتمان در ایران ایستاد و دوباره راه را برای افراطی‌ها باز کرد.
 
کافی است فکر کنید که الان برجام ادامه داشت و اصلا آمریکا از آن خارج نمی‌شد. وضعیت کشور چگونه بود؟
 
تاریخ نشان داده است، هرچقدر طرف مقابل سوار بر اسب افراط و تندروی شود، ایران هم همان مسیر را پیگیری می‌کند و به خاطر فشار آنها، وادار به تغییر گفتمان نمی‌شود.
 
مسئله دیگر که در مورد صحبت‌های فائزه هاشمی جالب توجه است، واکنش دیگر فرزندان آیت‌الله هاشمی به سخنان خواهرشان است.
 
یک منبع نزدیک به خانواده مرحوم هاشمی گفته است: فاطمه، محسن، مهدی و یاسر هاشمی از این اظهارات به شدت عصبانی هستند و آن را خلاف دیدگاه های آیت‌الله هاشمی و مواضع خانواده آن مرحوم می دانند.
 
باید یک نکته را به خواهر و برادران فائزه یادآور شد؛ که پدرشان اهل محدود کردن نبودند و فائزه هاشمی در زمان حیات آیت‌الله هم اینگونه حرف می‌زد. پس بهتر است به نام پدر، امکان حرف زدن را از دیگران نگیرند.
 
خاطرات آیت‌الله هاشمی نشان می‌دهد که او اهل سانسور نبود که اگر بود هیچگاه به رفتن به سد، کیش و یا اسامی دخترشان و همسرش به عنوان یک روحانی اشاره نمی‌کرد.
 
در پایان باید گفت سخن فائزه هاشمی بیش از آنکه از اندیشه برخاسته باشد از خشم اوست. خشم از رفتاری که در این سال‌ها با او شده است. که البته از این نظر شباهتی با پدر ندارد.
 
کاش شجاعت او در کلام عاری از خشم و کینه باشد.
+22
رأی دهید
-75

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران

  (ما داشتیم تغییر میکردیم این ترامپ بود.......)کدام تغییر؟!؟چرا مزورانه حرف میزنید؟!؟تغییر جمهوری اسلامی را دیدیم در سه روز ابان ۹۸ بالای ۱۵۰۰ نفر را کشت.!؟نویسنده این مقاله یک مزدور ج.ا است.این مزخرفات دیگر جایگاهی ندارد،از رفسنجانی(قاتل ۶۷،قاتل نویسندگان،طولانی کردن جنگ عراق،سوار کردن اقتصادی سپاه بر گرده ملت ایران،نهادن اخوند در راس تمام امور)احمقانه دفاع نکن این کثافت قابل دفاع نیست،بیش از ۵۰ در صد بدبختی ملت ایران زیر سر این کوسه عقده ای روانی میباشد
  11
  125
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  نگفتم .نایاکی ها. مثل جن بو داده پیدا می‌‌شوند.از دست این امت بایدن کجا فرار کنیم. طرف دختر رفسنجانی‌ است. می‌‌دانید .چه کسی‌ بود؟ به او می‌‌گفتند.Gray eminence/behind man .دخترش می‌‌گوید. قلدر قلدر می‌‌خواد. ما هنوز دو پا توی یک کفش کرده. نه با با . بایدن می‌‌تواند. شیخ علی‌ را راضی‌ کند. بکش از ایران بیرون. بذار ایرانی‌‌ها هم. مثل آلمانی‌ ها. سوهدی ها.کانادا. آزادانه پای صندوق ری . و خودشان. سرنوشت خود تا مشخص کنند.شکستن عقیده بیهوده در مغز کسانی‌ ازشکستن هسته مولکول اتم هم سخت تر است.
  8
  65
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  من نمیدونم مصطفی داننده کیه که این مقاله رو نوشته ولی ناداننده این چیزها رو نوشته، زمان آقای اوباما بود که در سوریه آتش جنگ برپا شد و داعشی ها دست به جنایت زدنند و در همان دوره بود که حوثی ها هم دست به شورش زدند، این وسط سهم جمهوری اسلامی آتش فتنه را بیشتر کردن بود با ارسال پول و اسلحه و نفرات به این مناطق ( ما داشتیم تغییر می‌کردیم ) در جهت بدبخت تر کردن مردم ایران و رواج خشونت در منطقه
  8
  54
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا

  غرب و دنیا برا ما فرش قرمز پهن نمیکرد. ما یه کشور عادی بودیم و غرب با ما یه رابطه ی عادی داشت. اشتباه نکنین.
  2
  39
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹
  ۵۴
  همایون نروژ - اسلو، نروژ

  به همین خیال باشین . شما باید بدونین که منفور ترین رژیم در دنیا هستین .
  5
  60
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴
  ۴۹
  یویوماما - خاش، ایران

  در اینکه ترامپ برای امریکا فلاکت بار بود ونئو نازی ها طرفدارش بودن شکی نیست.او هرگز نمی خواست حکومت در ایران عوض شود که می توانست در ظرف دو روز انجام بدهد.چون میدانست ج.ا. یعنی مرغ تخم طلا برای کمپا نی های اسلحه سازی و سرازیر شدن دلارهای نفتی به امریکا .ولی در عین حال میخواست نشان دهد که قدرت زیادی دارد که حکومت اسلامی را له کند بدون هیچ خرجی و کرد .ولی بایدن و دمکراتها شل و ول هستند با ج. ا. کاملا درست و ترامپ کابوس ج. ا. بود هم کاملا درست است . این که از زبان دختر رفسنجانی که بانی ج.ا. و خامنه ای است در می اید کاملا غلط است مگر اینکه از گذشته پدرش شرمنده باشد که نیست.
  2
  31
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰
  ۶۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  منم یبار همین رو گفتم. ولی دیر شد و کار از کار گذشت.
  26
  4
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این عجوزه چرا اینقدر زشت هست!؟
  5
  21
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۶
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  یه تغییر بود اما در امریکا ، نه ما. اینکه یه رئیس جمهوری مثل ترامپ ۲۰۱۶ انتخاب شد نشانه یه تغییر بزرگ بود که بعداز۲۴۰ سال از انقلاب آمریکا رخ داد. تغییرمال ما هم ۲۴۰ سال‌ بشه ، ۴۲ سال که ازانقلاب گذشته پس ۱۹۸ سال دیگه تغییرخواهیم کرد
  1
  12
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۴
  ۴۷
  Tony Arzenta - کی یف، اوکراین

  تمام فتنه و فساد جمهوری اسلامی، مخصوصا اوردن خامنه ای کار پدر سرکار خانومه . سرکوب مردم ، گشت ثاراله و گشت جنداله ، کار همون ملعونه
  0
  29
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۴
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  من کاملا با نویسنده موافقم در 18 تیر سه نفر کشته شدند و رئیس پلیس تهران برکنار شد در سال 88 با وجود تظاهرات میلیونی که چندین ماه هم طول کشید در کل 60 نفر کشته شدند ولی دیدیم در آبان راحت صدها نفر را کشتند و بعد جشن پیروزی هم گرفتند بعد یک عده می گویند در 88 اوباما حمایت نکرد خب حالا که ترامپ حمایت کرد چی شد ؟ هنوز هم دارند احکام سنگین برای شرکت کنندگان در تظاهرات می برند پس هر زمان که آمریکا فشار بیشتری وارد می کند جمهوری اسلامی هم وحشی تر شده و بیشتر سرکوب می کند
  12
  7
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۴
  ۳۳
  antislam2500 - قم، ایران
  روی سخنم با نگارنده است.اصولا هر کس حکومت مافیایی فقیه خائن را به میانه رو و تندرو تقسیم بندی کند یا واقعا هیچی تو این چها سال نفهمیده ، که در این صورت سخنانش ارزش گوش کردن ندارد . یا قصد فریب دارد. اگر حرف فائزه اشتباه بود. رژیم فاسد روز شماری نمیکرد برای رفتن ترامپ. بعدشم دلار 3000 تومانی 25000 اگر به نگارنده مطلب نمود نکرده. مردم رو به خاک سیاه نشونده. انوقت شما میگید اتفاقی نیافتاده!!!!
  0
  1
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۲
  ۳۳
  antislam2500 - قم، ایران
  در مقایسه با خامنه ای خائن، که همه بچه هایش مفتخور و معمم شدند. رفسنجانی بهتر بوده . فقط این ژن مفتخوری به محسن منتقل شده. اخه محسن خوش غیرت، حکومت با تو به معنای دقیق کلمه پدر کشتگی داره. نه مرگ اینقدر تلخه و نه زندگی انقدر شیرین ، که انسان برای این دو شرفش را بدهد.
  0
  2
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۷
  نظر شما چیست؟