اقدام نامتعارف پلوسی در آشوب بپا شده در بحبوحه یورش به کنگره نادیده ماند

العربیه :در میان تحولات طوفانی که در شب یورش به ساختمان کاپیتال در واشینگتن دی‌سی ایجاد شد، بسیاری از ناظران، از اقدام نامتعارف نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برداشته بود، غافل ماندند.

رهبر دموکرات‌های کنگره، عصر جمعه 8 ژانویه اعلام کرد که با ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش در مورد تدابیر پیشگیرانه برای جلوگیری از اقدامات نظامی خصمانه احتمالی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری یا استفاده او از جنگ‌افزارهای هسته‌ای صحبت کرده ‌است.

به گزارش رویترز، یک منبع آگاه در این باره گفت که پلوسی در نشست تلفنی به اعضای دموکرات گفت که تضمین‌هایی را از ژنرال میلی در مورد اعمال پروتکل‌های لازم برای استفاده از سلاح هسته‌ای دریافت کرده ‌است.
مشروعیت درخواست پلوسی
با این حال، تماس پلوسی با ژنرال میلی، مشروعیت و قانونی بودن این اقدام و درخواست را برجسته ساخته ‌است.

در این زمینه، وال استریت ژورنال این تماس را نقض اصل تفکیک قوا دانست و در سرمقاله شنبه 9 ژانویه خود نوشت: «آنچه شما انجام دادید ممکن است یک کودتای کوچک از طریق تشویق برخی از فرماندهان برای نافرمانی از رئیس‌جمهوری یا حتی توقف اختیارات او تلقی گردد.»

این روزنامه همچنین تأکید کرد که پلوسی حق ندارد به فرماندهان ستاد مشترک ابلاغ کند تا از رئیس‌جمهوری فرمان نبرند.

علاوه بر این در این سرمقاله آمده‌ است که هیچ قانونی در قانون اساسی آمریکا وجود ندارد که به رئیس مجلس نمایندگان اجازه دهد در زنجیره فرماندهی نظامی برای محافظت جهان از رئیس‌جمهوری، مداخله کند.

شایان ذکر است که نمایندگان دموکرات کنگره پس از یورش شماری از طرفداران ترامپ به راهروهای ساختمان کاپیتال، که منجر به کشته‌شدن 5 نفر از جمله یک زن و یک افسر پلیس در چهارشنبه شب گذشته شد، کارزاری را برای استیضاح ترامپ آغاز کرده و او را مسئول می‌دانند.

نمایندگان حزب دموکرات به گزینه بازخواست از ترامپ پایبند هستند مگر اینکه او استعفای خود را اعلام کند یا معاونش، متمم بیست و پنجم قانون اساسی را به اجرا بگذارد که منجر به برکناری رئیس‌جمهوری، علی‌رغم تنها 11 روز مانده به خروج وی از کاخ سفید در 20 ژانویه، روز ادای سوگند جو بایدن رئیس‌جمهوری جدید، خواهد شد.
+32
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  این خانم نظرش به نظر آقا خیلی‌ نزدیک است.امت بایدن به شما بر نخورد. خودش گفت.آبان. این‌ها که تظاهرات می‌‌کنند .در ایران. یک مشت اشوبگر هستند.شاید هم. عضو بیت رهبری باشد. گذشته از این .که دم و دم سلطان عمان را می‌‌فرستاد و پیغام.به شیخ علی‌. نکند. خراب کاری کنی‌؟ بذار این ترامپ قلدر برود. قول می‌‌دهم. با کمک فراکسیون چادر چاقچوری‌ها کنگره آمریکا. ۳ برابر اوباما دلار بفرستم.حالا تهمت ترامپیست نزنید. عقیده ما بر این است. قلدر .قلدر می‌‌خواهد. این ترامپ سفت و سخت .در این ۴ سال گذشته. گلو آخوند را گرفت. خوب هم پیش می‌‌رفت. حالا اگر انکار می‌‌کنید.خیر هیچ کاری نکرد. دیگر سر خود کلاه می‌‌گذارید.چکار کنیم دیگر. اعتماد به این دمکرات‌ها آمریکا نداریم. بردار کندی. کارتر. اوباما را فراموش نکرده.بخیل نیستیم. ببینیم. این مرده متحرک.که هر روز صورتش را آنقدر ماساژ می‌‌دهند. تا مثل زنده باشد.حریف ظریف ما می‌‌شود؟صلوات برای بایدن یادتان نرود. بعضی‌ مثل گربه می‌‌هستند.حتا از آخوند هم متنفر و ایران دوست هستند. ولی‌ مثل گربه، که به هر طرف. در هوا پرتاب می‌‌کنید.عجبا .که دوباره با چار .دست پا.به دامن شیخ
  37
  25
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵
  ۲۲
  romano - تهران، ایران
  من فرض میکنم ترامپ فرشته و دموکراتها فاسد ولی کار ایشون در تحریک و گرفتن مجلس دقیقا حمله به استقلال قوای کشور و احزاب اونه و اینکه اگر هم تقلبی شده به نماینده‌ها ربطی نداره به بایدن و استاندارهای ایالتها ربط داره. نکته اینکه در کنار همه این افراد سیستم قضات هم هست که در آمریکا حداقل پاکتر از سیاستمدارهاست (این یک حقیقته) خوب اونها انتخابات رو تایید کردن پس همه غلط میگن فقط ترامپ درست میگه؟ ترامپ اگر فرشته هم باشه مثل رهبر ما نامتعادله. کاش در کشور ما هم مثل آمریکا این آزادی وجود داشت که رییس مجلس زنگ بزنه به سپاه بگه آقا رهبری متعادل نیست لطفا تا رهبر بعدی از هر گونه عملیات نظامی بزرگ به دستور تنها شخص خودش امتناع کنید و کدهای اتمی رو در دسترسش قرار ندید. این گزارش از العربیه هست که رسانه رسمی سعودیه و خوب معلومه به راستهای آمریکا وصل میشه.
  17
  15
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  از گربه گفتی عزیز که شرف زندگی او به از زندگی ویروس است که برای بقا متصل به یک صاحبخانه" ویرت یا هوست سل " هستند و بدون او زندگی کردن بدشوار
  1
  12
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. ببینین برا اینکه بدونیم نظرشون به کی نزدیکه یه سر به اندیشکده های غربی بزنین. خودم همیشه کاتام و راند رو میخونم. اونوقت میبینی که استراتژی غرب در قبال ایران عوض شده. قبلا میگفتن نظام تروریستی برا دنیا بده. اما با اومدن داعش میگن تو خاورمیانه که عامل تمام مشکلات دنیا هست یه ضربه گیر و یه چماق لازمه. حرف من نیستا. خود غربیها میگن. شما به بازی سگ و گربه ی برجام نگاه نکن. شما به ماهیت این عمل نگاه کن. غرب الان قبول کرده که ایران فعلی هم چندان به ضرر نیست. تو شرائط فعلی که داعشی حتی تو امریکا بمب میزاره. و با کاهش قیمت و ارزش نفت خاورمیانه داره مثل سابق تبدیل به یه مرکز جهادی میشه. خب این یعنی ناامنی بیشتر برا دنیا. و میدونی متخصصای سیاسی که تو اندیشکده ها ماهی میلیون دلار پول میگیرن و مشاوره میدن چی میگن؟ غربی کردن بازار ایران و مردم. الان نظام همینو میخواد. برجام و این بازیهای موش و گربه هم به قولی راه های رسیدن بهش هست. ما اما چون هممون نخبه های سواد سیاسی هستیم نمیبینیم.
  14
  5
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۵
  ۳۶
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  بعدم یادتون باشه همین اتاقای فکر غربی از ۱ سال پیش مشاوره هاشون رو ارائه دادن به بریتانیا امریکا که به ایران دندونهای تیز هسته ایی رو نشون بدین. نتیجش شد اومدن بمب افکن و زیردریایی های اتمی. دلفین هم فعلا معلوم نیست کجای دریای عرب عمان یا خلیج فارس قایم شده
  15
  4
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  ترومپت هیچگاه از تغییر نظام صحبت نکرده و همیشه تغییر رفتار اخوند را خواسته. همیشه یاداور بوده ام که اگر اخوندها خود بخواهند بروند غرب یا امریکا به دست و پای انها میافتد که اقا کجا میروی ؟ ما تازه کاسبیمون راه افتاده. بعد این کوته نظران فکر میکنند ترومپت میخواسته اینا را نابود کنه.
  1
  12
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان
  نظام سیاسی آمریکا دچار هرج و مرج شده و دموکرات ها هم بی تقصیر نیستند.ترامپ بهرحال رای نصف جمعیت آمریکا رو به دست آورده و این زنک دربهترین حالت رای جایی که نمایندگی میکنه. فرمانده کل قوا هم که رییس جمهوره. پس غلط کرد که تماس گرفت اصلا نباید اون مقام نظامی جوابش رو میداد.
  10
  3
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  گویند، مردی دو دختر داشت, یکی رو به یک کشاورز و دیگری رو به یک کوزه گر شوهر داد. ‫چندی بعد همسرش به او گفت : ای مرد سری به دخترانت بزن و احوال آن ها را جویا شو! مرد نیز اول به خانه کشاوز رفت و جویای احوال شد. دخترک گفت: زمین را شخم کرده و بذر پاشیده ایم. اگر باران ببارد، خیلی خوب است، اما اگر نبارد، بدبختیم! مرد به خانه کوزه گر رفت، دخترک گفت: کوزها را ساخته ایم و در آفتاب چیده ایم. اگر باران ببارد، بدبختیم و اگر نبارد خوب است! مرد به خانه خود برگشت. همسرش از اوضاع پرسید. مرد گفت: چه باران بیاید و چه باران نیاید , ما بدبختیم! حالا حکایت امروز ماست! چه ترامپ انتخاب شود چه بایدن ما بدبختیم!
  1
  25
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵
  نظر شما چیست؟