پزشک چینی: واکسن چین خطرناک ترین واکسن کرونا در دنیا با ۷۳ اثرات جانبی است

روزیاتو به نقل از دیلی میل نوشت: یک پزشک چینی با خطرناک خواندن واکسن کرونا چین جنجال آفرین شده است.
 
دکتر تائو لینا، کارشناس واکسن از شانگهای، روز سه شنبه ی هفته ی گذشته در صفحه ی شخصی خود در یک شبکه اجتماعی خطاب به ۴/۸ میلیون دنبال کننده ی خود نوشت واکسن شرکت دولتی چینی سینوفارم ۷۳ عارضه ی جانبی داشته است.
 
پس از انتشار اظهارات این پزشک در رسانه های خارج چین، این پزشک روز گذشته انتقادات خود نسبت به واکسن مذکور را انکار کرد و رسانه های خارجی را به دلیل تحریف صحبت هایش و سوء استفاده از آن ها محکوم کرد.
 
دکتر تائو ادعا کرد لحن پست بحث برانگیزش که بعداً حذف شد بیش از حد کنایه آمیز بود.
 
او تأیید کرد که واکسن مذکور بسیار ایمن است و از هموطنان خود به خاطر بی پروایی ای که در انتخاب کلمات خود داشت عذرخواهی کرد.
 
در شب عید سال نو، مقامات بهداشتی پکن به واکسن شرکت سینوفارم مجوز «مشروط» اعطا کردند. میزان اثربخشی این واکسن ۷۹/۳۴ درصد اعلام شده است.
 چین تصمیم دارد میلیون ها نفر از مردم خود را پیش از سال نوی قمری و افزایش سفرها به دنبال به دنبال آن واکسینه کند. بیشتر این افراد کادر درمان و اشخاصی هستند که در سن کار به سر می برند.

مضرات واکسن سینوفارم زمانی روشن شد که دکتر تائو پستی منتشر کرد با این محتوا: «این نگرانی هست که واکسن غیر فعال شده ی کرونا سینوفارم خطرناک ترین واکسن دنیا باشد.»
 
این پست در شبکه اجتماعی ویبو منتشر شد که معادل چینی توییتر است. اما این پست به دلایل نامعلومی بعدها حذف شد.
 
اسکرین شاتی از این پست وجود دارد که اظهارات جنجالی پزشک چینی درباره ی این واکسن را نشان می دهد.
 او در این پست نوشته بود واکسن سینوفارم ۷۳ عارضه ی جانبی داشته، امری که آن را به خطرناک ترین واکسن دنیا بدل می سازد.
 
برخی از عوارض عنوان شده احساس درد در اطراف مکان تزریق واکسن، سردرد، بالا رفتن فشار خون، کاهش دید، کم شدن اشتها و بی اختیاری ادرار بود.
 
این پزشک گفته بود واکسن سینوفارم بیشترین عارضه ی جانبی در میان تمام واکسن های کرونا در دنیا را دارد و آثار منفی احتمالی آن را بی سابقه عنوان کرده بود.
 
اظهارات دکتر تائو فوراً توجه رسانه های خارج چین را به خود جلب کرد.
 
وبسایت China.com که تحت نظارت حزب کمونیست چین اداره می شود هم به خبر پست دکتر تائو پرداخته بود، اما این مطلب روز چهارشنبه از دسترس خارج شد.
 
دکتر تائو در پستی دیگر در شبکه اجتماعی ویبو ادعاها درباره ی اینکه او از واکسن سینوفارم انتقاد کرده بود را رد کرد.
 
او پست قبلی خود را «بیش از حد کنایه آمیز» عنوان کرد که هدف از آن اشاره به اشتباهات رخ داده در راهنمای واکسن سینوفارم بود.
 
دکتر تائو مدعی شد به گمان او بسیاری از آن عوارض جانبی ذکر شده به اشتباه در آن فهرست عنوان شده بودند. بنابراین او تصمیم گرفت با نوشتن پستی در فضای مجازی با تمسخر راهنمای پر غلط واکسن توجه داروسازان را جلب کند.
 
دکتر تائو برای آنکه دنبال کنندگان صفحه ی خود را ایمنی واکسن مطمئن سازد، ادعا کرد دوز اول از واکسن سینوفارم را دریافت کرده و قرار است دوز دوم آن را هفته ی دیگر دریافت کند.
 
او در پست خود نوشت: «از همینجا از کاربران و هموطنان خود عذخواهی می کنم و نفرت خود را نسبت به اقدامات شیطانی رسانه های بیگانه ابراز می کنم.»
+125
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  stockholm - استکهلم، سوئد
  اخه یکی نیست به این اقای دکتر بگه واکسنی که در این مدت کم درست شد و تازه دارتزریق میشه شما از کجا فهمیدی ۷۳ عارضه ی جانبی داره. این ویروس کرونا هم دکان بازار خیلی ها شده و هر کسی که از خونه ننه اش قهر کرده زود یک کلیپ پر میکنه میده بیرون برای اینکه معروف بشه
  28
  28
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۱
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  تنها واکسنهای کرونا که مطمئن و موثر هستن یکی فایزر (آمریکا/آلمان) و دیگری مادرنا (آمریکا) هست. بقیه یا اثربخشی ضعیفی دارند یا اطمینانی بهشون نیست یا هر دو.
  12
  46
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۸
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  یک پزشک که نمی تواند نسبت به یک چنین امری اظهار نظر کند، چون اظهار نظر باید از جانب کمیته ای ویژه برای غذا و دارو باشد، اول در سطح ملی، دوم اینکه سازمان بهداشت جهانی، اولین و آخرین مقام روی زمین است که باید نظر بدهد، این چرندیات که پخش می شود، برای سیاسی کردن تولید واکسن است، و هر زردنبوی، ریغوی افلیجی نمی تواند برای ساکنان کره ی زمین تصمیم گیری کند،
  7
  19
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  واکسن چینی رو توی برزیل امتحانش کردن، اما دولت برزیل متوقف کرد ،بخاطر عوارض . حالا که فایزر آمده عوارض کمتره، حتی کمتر از مدرنا، مدرنا لب و صورت فیلر دار رو فرو می بره،باضافه اینکه برگرداندن خوردنی از دماغ و دهان یا vomit
  17
  21
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  انشا الله عظما را با این واکسینه کنند.
  3
  40
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::Chokam - ری، ایران::]. ما درنا مورد تایید اتحادیه اروپا هم قرار گرفته، ایا شما بهتر از کمیته بررسی دارو در اروپا آگاهی دارید؟ این کمیته از بیست سی نفر از بهترین دانشمندان روی زمین تشکیل شده، شما چرا حرف های بدون مدرک بیان می فرمایید؟ لطفا امر واکسن را سیاسی نکنیم و بسپاریم به دست دانشمندان واجد شرایط
  8
  8
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۳
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. اتحادیه اروپا نه، بلکه FDA. یا سازمان سلامت و داروی امریکا. اون گفته مدرنا توی چند خانم باعث فلجی صورت شده یا Bell's palsy. گوگل انگلیسی کن نشونت بده، گوگل انگلیسی بلد نباشی یا یاد بگیر یا فحش بده، به انتخاب خودت
  10
  12
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۴
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::Chokam - ری، ایران::]. مزخرف نگو ،اگه اینجور عارضه ای داشت امکان نداشت GmFDA آمریکا و مشاورین science انگلیس و بقیه سازمانهای ناظر بهداشتی اروپایی بهش مجوز بدند.دروغ و چرند پخش نکن بیسواد.
  12
  9
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۶
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. گزارش FDA رو درباره مدرنا رو گوگل کن ،تحت عنوان FDA Briefing Document Moderna صفحه ۴۴ ، نوشته برای دو نفر از خانمها فلجی صورت بل داده، فلج بل یا Bell's palsy. دیگه اگه اینو نتونی گوگل کنی مشکل از خودته،ضمنا دوباره اسم انگلیس و اروپا رو آوردی مثل اینکه نمی فهمی اول FDA تایید باید بکنه نه اروپا یا انگلیس، پس دیگه پرتی
  8
  11
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۷
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. من نگفتم که به مدرنا مجوز نداده ، گفتم توی گزارش اف دی آ نوشته دو مورد بل پلاسی یا فلج صورت، تو علاوه بر گوگل مشکل بینایی هم داری، یه بار دیگه کامنت رو بخون
  9
  9
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۰
  ۱۰۴
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::Chokam - ری، ایران::]. چیزی که تو بزرگنمایی میکنی میگی فلج صورت یک عارضه موقتی و محدود بوده در تعداد معدودی افراد نه اینکه مشکل دائم و رایجی بوده باشه،قرص آسپیرین و پاراستامول یا استامینوفن و حتی ویتامین ث هم اگه سرچ کنی عارضه هایی دارن،فرق هست بین عارضه جدی و با احتمال رواج بالا و موارد نادر و موقت.استاندارهای تایید FDA و بهداشت جهانی و نظارت دارویی اروپا و انگلیس در مورد خطرات داروهای تاییدی خیلی قوی و سختگیر هستن شما نمیخواد نگران باشی.
  1
  3
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۷
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. آخر رسیدی به همون حرفهای من. اون " تائید" FDA هم مونده تا آخر بهار، پس از تکمیل نهایی. فعلا مجوز داده، نه تائید. تائید یا approval با مجوز اورژانسی فرق داره
  3
  4
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::Chokam - ری، ایران::]. خوب است که انگلیسی آدم یاد داشته باشد، من از اینکه اهل مطالعه هستی خوشحال شدم، گرامی! ولی اگر روش سخن گویی و برهان یاد بگیری دوستان خوبی پیدا خواهی کرد! من از تو فقط پرسیدم: »شما چرا حرف های بدون مدرک بیان می فرمایید؟«، ایا این پرسش در مغز شما مانند فحش است؟!!!
  1
  0
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۲
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. منکه اینهمه مدرک انگلیسی بالا گذاشتم، باز میگی بدون مدرک! انگلیسی بلد نیستی وگرنه دوزاریت زودتر افتاده بود. با خودت صادق باش ،بگو انگلیسی بلد نیستم ،نه اینکه بمن که مدرک میزارم بگی بی مدرک
  2
  3
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰
  نظر شما چیست؟