هدیه خداحافظی دونالد ترامپ ممکن است جنگ با ایران باشد

افشاگر جنگ ویتنام از افرادی که اسناد محرمانه آمریکا را در اختیار دارند خواست که افشاگری را به تعویق نیاندازند.
ایندیپندنت فارسی : تحریک رئیس‌جمهور ترامپ به خشونت مجرمانه اوباش و اشغال کنگره آمریکا روشن ساخت که هیچ محدودیتی در مورد سوءاستفاده‌ای که ممکن است او در چند روز آینده از قدرت خود در مقام رئیس‌جمهور انجام دهد وجود ندارد.
 
دانیل الزبرگ، افشاگری که اسناد پنتاگون مبنی بر این که دولت ایالات متحده در مورد جنگ ویتنام به مردم آمریکا دروغ گفته را فاش کرده، در مقاله‌ای برای گاردین نوشته است: با توجه به تخطی آتش‌افزوانه‌ای که دونالد ترامپ روز چهارشنبه انجام داد، من هراس دارم که در چند روز آینده موجب تحریک اقدام بسیار خطرناک‌تری شود و جنگی را که مدت‌ها می‌خواسته، با ایران به راه بیازندازد.
 
آیا ممکن است او آنقدر خیالاتی باشد که تصور کند چنین جنگی به نفع ملت یا منطقه یا حتی منافع کوتاه مدت خودش است؟ رفتار و وضعیت روحی آشکار وی در این هفته و طی دو ماه گذشته به این پرسش پاسخ می‌دهد.
 
اعزام بمب‌افکن‌های بی-۵۲ به سفرهای رفت و برگشت بی‌وقفه از داکوتای شمالی به سواحل ایران (چهارمین پرواز در هفت هفته)، که یکی از آنها در پایان سال میلادی بود، همراه با افزایش نیروهای آمریکایی در منطقه، نه تنها هشداری به ایران است بلکه هشدار به ما هم هست.
 
در اواسط ماه نوامبر که این پروازها آغاز شد، رئیس‌جمهور باید در بالاترین سطح، از حمله بی‌پروا به تاسیسات اتمی ایران منصرف می‌شد. اما از سوی دیگر، حمله «تحریک آمیز» توسط ایران (توسط شبه‌نظامیان همسو با ایران در عراق) از دستور خارج نشد.
 
ارتش آمریکا و نهاد‌های اطلاعاتی به طور مکرر اطلاعات نادرستی را در اختیار روسای جمهور قرار داده‌اند، که بهانه‌هایی برای حمله به دشمنان فرضی ما شده است؛ مانند ویتنام و عراق. یا اینکه آنها اقدامات پنهانی را پیشنهاد کرده‌اند که می‌تواند مخالفان را به واکنش‌هایی وا دارد که «تلافی‌جویی» آمریکا را توجیه کند.
 
احتمالا کشتن محسن فخری‌زاده، چهره کلیدی برنامه هسته‌ای ایران در ماه نوامبر چنین اقدام تحریک‌آمیزی بوده است. اگر چنین باشد، همانطور که دقیقا یک سال پیش درباره کشتن قاسم سلیمانی انجام شد، این طرح تاکنون شکست خورده است.
 
اما اکنون زمان کافی برای  تبادل کنش و واکنش‌های خشنی که می‌تواند مانع از بازگشت دولت آینده بایدن به توافق هسته‌ای شود وجود ندارد. بدیهی است که برای تحریک ایران به این که پاسخ مخاطره‌آمیزی بدهد تا یک حمله هوایی بزرگ را قبل از ترک ترامپ توجیه کند، به اقدامی بیش از کشتن افراد نیاز است.  ارتش آمریکا و ستاد برنامه‌ریزی آمریکا انجام وظیفه مقابله با این چالش را در برنامه خود قرار داده‌اند.
 
من خودم در جنگ ویتنام، حدود نیم قرن پیش ناظر چنین برنامه‌ریزی بودم. سوم سپتامبر ۱۹۶۴، تنها یک ماه پس از آنکه دستیار ویژه معاون وزیر دفاع در امور امنیت بین‌الملل، جان تی مک ناتون شدم – یادداشتی روی میز من در پنتاگون قرار گرفت که توسط رئیسم نوشته شده بود. او «اقدامات احتمالی در بعضی مواقع برای تحریک پاسخ ارتش DRV [ویتنام شمالی] را پیشنهاد می‌کرد ... که احتمالا زمینه‌های خوبی برای فراهم آوردن زمینه تشدید تنش از سوی ما، در صورت تمایل، فراهم می‌آورد.»
 
چنین اقداماتی «که به صورت عمدی واکنش DRV را برمی‌انگیخت (همانطور که پنج روز بعد توسط همتای مک ناتون در وزارت امور خارجه، دستیار وزیر خارجه ویلیام باندی بیان شد)، شامل «افزایش گشت‌های دریایی ایالات متحده در نزدیکی سواحل ویتنام شمالی»- یعنی گشت‌زنی در آب‌های ساحلی ۱۲ مایلی می‌شد که ویتنام شمالی ادعای آن را داشت: تا حد لزوم به ساحل نزدیک شوید، برای دریافت پاسخی که می‌تواند آنچه مک ناتون «فشار کامل به ویتنام شمالی» [به تدریج کمپین بمب گذاری همه جانبه] می‌نامد را توجیه کند»؛ به ویژه «اگر یک کشتی آمریکایی غرق می‌شد» این اقدامات می‌توانست بهتر دنبال شود.
من تقریبا اطمینان دارم که چنین برنامه‌ریزی‌های احتمالی، به کارگردانی دفتر ریاست جمهوری در کاخ سفید، برای تحریک، و در صورت لزوم، بهانه‌ای برای حمله به ایران صورت می‌گیرد. در پنتاگون، سیا و کاخ سفید مقاماتی هستند که شاید یکی از آنها پشت میز سابق من در پنتاگون نشسته باشد، و روی صفحه نمایش امن رایانه خود توصیه‌هایی کاملا محرمانه شبیه به یادداشت‌های مک ناتون و باندی بب؛ همان‌ها که سپتامبر ۱۹۶۴ روی میز من قرار گرفت.
 
من همواره تاسف می‌خورم که از آن یادداشت کپی نگرفتم و آنها را منعکس نکردم؛ همینطور از بسیاری دیگر از پرونده‌ها در گاوصندوق فوق محرمانه که آن زمان در دفترم بود. همه تبلیغات رئیس‌جمهور در آن پاییز مبنی بر این که «ما به دنبال هیچ جنگ گسترده‌تری نیستیم» دروغ بود. اگر به جای اینکه پنج سال بعد آنها را ۱۹۶۹ به سناتور فولبرایت در کمیته روابط خارجی بدهم، یا در سال ۱۹۷۱ آنها را در اختیار رسانه‌ها قرار دهم، سپتامبر سال ۱۹۶۴ این کار را انجام داده بودم، ممکن بود زندگی‌های بسیاری نجات پیدا کند.
 
اسناد یا پرونده‌های دیجیتالی امروزی که حاکی از قصد تحریک یا «تلافی جویی در برابر» اقدامات ایران است نباید بار دیگر از کنگره آمریکا و عموم آمریکایی‌ها مخفی نگه داشته شود. مبادا تا قبل از بیستم ژانویه، با فاجعه و جنگی بدتر از جنگ ویتنام و همه جنگ‌های خاورمیانه مواجه شویم. برای برنامه‌ریزی چنین جنگی از سوی این این رئیس‌جمهور زمان هست. همینطور برای آگاه ساختن مردم و کنگره، و جلوگیری از چنین اقدامی وقت هست.
 
من از افشاگران سیاسی شجاع می‌خوام که امروز و این هفته این کار را انجام دهند، نه ماه‌ها یا سا‌ل‌ها پس از شروع بمباران‌ها. این می‌تواند وطن پرستانه‌ترین اقدام زندگی آنها باشد.
+94
رأی دهید
-67

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  دروغ است ترامپ هیچ گونه جنگی نه با دولت ایران و نه با هیچ دولت دیگری راه نمی اندازد. این افشاگری هم از طرف دمکراتهای امریکا است تا نظام اخوندی ایران را بترسانن . اخوندها هم خوب دست حق بازیهای امریکا را خواندن برای همین نترسیدن و غنی سازی 20 درصدی اورنیم را شروع کردن . ممکن است امریکا خود بخواهد با این شایعات و با این تهدیدات نظام اخوندی را مجهز به سلاح اتمی کند تا برای همیشه حضور در دولتهای عرب حاشیه خلیج فارس داشته باشد.
  20
  43
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۹
  ۶۱
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  حرف مفت می‌‌زند. تمام شد. اگر این حرکت اخر در مقابل کنگره نبود، شاید.به نیروگاه‌ها اتمی‌. ولی‌ ارتش در حال حاضر. چند روزی است. که زیر نظر نانسی پلوسی پلید است.خامنه‌ای آمریکا. نظرش به نظر آقا خیلی‌ نزدیک است. هر دو معتقد .تظاهرات کنندگان .آبان ماه. یک مشت اشوبگر بودند.پستچی هر دو تا هم سلطان . عمان بود. به برادر شیخ علی‌ بگو. کار خلاف نکند.بهانه دست ترامپ ندهد. قول می‌‌دم. وقتی رفت. دو برابر اوباما .گونی دلار بفرستم. یا ابا عبدول لا . مخلص شما. خواهر زینبی. نانسی پلوسی
  20
  43
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶
  ۴۳
  bineshaan - لندن، انگلستان

  فقط کافیه به نظرات و مصاحبه های نفرت ستیز این در ۳ سال گذشته در مورد ترامپ نگاه کرد تا فهمید این مقاله هم نه از روی تفکر و سند ،بلکه فقط از روی دشمنی با ترامپه.
  17
  38
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  مطلقا اینگونه نیست. جنگ تدارک و پیش درامد می خواهد. بعلاوه هم اکنون هم تقریبا تصمیمات جنگ باید به تصویب بایدن هم برسد
  9
  27
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. تئوری عجیبی دارید، جور در نمی اید، خطر جنگ بسیار جدی، خطرناک و ویرانگر است، گرگ های تجزیه طلب درون حاکمیت رجز خوانی جنگ می کنند تا کشور از هم بپاشد، باید مردم تصمیم بگیرند، یکبار برای همیشه، زنده باد دموکراسی ایرانی و حکومت ملی ایران بزرگ
  17
  14
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
  ۷۳
  hassan5 - تهران، ایران
  کشور هایی که از رفتار ج.ا ناراضی هستند ممکنه که زمینه جنگ را برای امریکا فراهم کنند،این کشورها اعراب بخصوص عربستان و اسرائیل میباشند،البته در داخل هم گروه های جنگ طلب داریم،مشابه احمدخاتمی و علم الهدا. اگر جنگی در گیر شود کشورهایی مثل روسیه و چین هم سود خواهند برد.البته احتمال سرنگونی خامنه ای هم هست،ولی بخرج ملت ایران ویران شده میباشد
  5
  16
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. دوست مهربان از کدام مردم حرف میزنید از ان مردمی که سرش را در لاک خود فرو برده و هیچ گونه اعتراضی نه به خفه قان حاکم بر ایران می کنن نه اعتراض به اینکه خامنه ای پیر فرسوده چرا باید برای 80 میلیون تصمیم بگیرد که چه واکسنی را تزریق کنن و چه واکسنی را نه و با توجه به اینکه گرانی در ایران غوغا براه انداخته و سی درصد از مردم در فقر کامل به سر میبرند چرا باید مردم داخل ایران اعتراض نکنن به وضع پیش امده در کشور ؟
  7
  8
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۶
  ۶۲
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. فعلن قدرت و کد چمدانهای بمب اتمی دست ترامپه چگونه بایدن مییتونه دخالت کنه حتی نانسی هم به ارتش اخطار داده مواظب ترامپ باشند
  11
  7
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳
  ۶۲
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  مزخرف محض. این بابا هنوز نمیداند فخری زاده را اسرائیل زد نه آمریکا.
  4
  16
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
  ۶۲
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  [::بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان::]. این خبرها هم نیست درنهایت وزیر دفاع و فرماندهان نظامی ارشد میتونن از دستور آغاز حمله اتمی (یا حتی غیر اتمی) رئیس جمهور سرپیچی کنند و قانون این اجازه رو به آنها داده.سیستم پادشاهی دیکتاتوری نیست که هرچه یک رئیس جمهوری بخواد بی چون و‌چرا اجرا کنند.
  5
  6
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
  ۶۲
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. برای اینکار دیر شده و بک رئیس جمهور به تنهایی قدرت چنین کاری را ندارد و وزیر دفاع و حای فرماندهان نظامی ارشد میتوانند از اجرای دستورات حمله سرپیچی کنند.کشور دیکتاتوری و پادشاهی مطلقه نیست.
  3
  6
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۵
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. فرمایش شما درست است، البته مردم رنج زیادی را متحمل شده اند و تلفات زیاد بر انها وارد شده است، گفته ی شما مبنی بر اینکه آمریکا می خواهد ایران را اتمی کند، ناروشن است، زنده باشی عزیز
  0
  2
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  به این افشاگر واکسن چینی تزریق کنید که یه مدت ساکت باشه.
  5
  9
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۵
  ۶۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. این کامنت رو یادت میاد: یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک. دوستدار - استهکلم، سوئد. خوشم اومد، بچه چیز فهم. آره، ما خیلی زرنگ و تیزیم. نمونش دیدی که چطوری بساط منافقین رو جمع کردیم و پیچوندیم تون. 422. ‌سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲
  6
  7
  شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۶
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  جنگ ویتنام افشا کردی چه شد که ایندفعه چه بخواد بشه،امریکا۲۰سال ویتنام جنگید بعد از افشاگری تو هم باز جنگید تا خودش خسته شد
  0
  2
  یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. این دیگه نهایت بی انصافی است مردم در 18 تیر به خیابان نیامدند ؟ در 88 نیامدند ؟ در دی 96 نیامدند ؟ در آبان 98 نیامدند ؟ چند هزار نفر از این مردم کشته شدند ؟ بعد خارج نشین ها چه کردند ؟ هیچی فقط آقا تحریم کنید این تنها استراتژی بوده که داشتند می گویند در لشکر نادر یک اصفهانی بود که شجاعانه می جنگید نادر او را احضار کرد و گفت وقتی افغانها اضفهان را محاصره کرده بودند تو کجا بودی ؟ اصفهانی گفت من همینجا بودم ولی نادر نبود . درد ما هم امروز اینه یک رهبری و تشکل برای هدایت مردم نیست
  0
  0
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۲
  ۶۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. این از اون گروهک منافقینه. افتاده دنبال مری لچکو که شاید یه چیزی بهش بماسه. درست مثل اون عرعرایی که تو جنگ جمل افتاده بودن دنبال شتر عایشه!
  0
  0
  دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۶
  نظر شما چیست؟