زن ۳۵ ساله زاهدانی که سهمیه نفت نداشت در اثر سرما در خانه اش جان سپرد

رکنا: مریم زن 35 ساله زاهدانی بر اثر سرما در خانه خود جان سپرد و یک تراژدی تلخ دیگر را رقم زد.

مریم نام یک زن زاهدانی است که مادر سه فرزند است و در خانه اش بر اثر سرمازدگی جان سپرده است.
شناسنامه و نفت و سرما! این ها شاید برای ما واژه های بی ربط باشند که پشت سر هم ردیف شده اند اما برای زاغه نشینان زاهدانی این بی ربط ها مثلثی را می سازد که در حیطه آن تمام زندگی شان خلاصه می شود.

برای آنها که نسل در نسل شناسنامه ندارند،نمی توانند سهمیه نفت بگیرند و با رسیدن اولین سوز سرما دست و پنجه نرم کردنشان با تیر کشیدن استخوان هایشان آغاز می شود.اما ماجرای این دغدغه مثلثی با سرمازدگی منجر به مرگ مریم رنگ فاجعه به خود گرفت.
نیکوکاران به زاغه نشینان بی شناسنامه نفت می رسانند
زهرا مشتاق نام یک نیکوکار و فعالی اجتماعی است که می گوید مریم و مریم ها را از نزدیک می شناخته است.او در انجمن خیریه ای فعالیت دارد که یکی از اقدامات آنها رساندن نفت به زاغه نشینان بی شناسنامه است.

زهرا مشتاق با خبرنگار رکنا،توضیحات خود را در مورد مرگ زن زاهدانی اینطور آغاز کرد:«در شهر زاهدان حاشیه وسیعی وجود دارد و مردم زیادی حاشیه نشین هستند.معروف ترین بخش های حاشیه نشین زاهدان شیرآباد،دایی آباد و رسالت نام دارند.به جز اتباع و مهاجران،تعداد زیادی از حاشیه نشینان ایرانیان فاقد شناسنامه هستند.بنابراین یارانه ای دریافت نمی کنند و منبع درآمد مفید و موثری هم ندارند.»

مشتاق در مورد علت بی شناسنامه بودن این خانواده اینطور توضیح داد:«ایرانیان فاقد شناسنامه زیادی در سراسر کشور داریم که بیشتر آنها در سیستان و بلوچستان زندگی می کنند.اخذ شناسنامه برای این خانواده مسیر ساده ای نیست.اغلب این خانواده ها در روستاهای دورافتاده زندگی می کردند و نسل در نسل بی شناسنامه بوده اند.حالا که به دلیل خشکسالی یا مشکل اشتغال به شهرها مهاجرت کرده اند بافت حاشیه نشین وسیعی را تشکیل داده اند.با توجه به زاد و ولد زیاد بلوچ ها تعداد ایرانیان بی شناسنامه این منطقه هر روز بیشتر شده است و جمعیت زیادی بی شناسنامه را تشکیل داده اند.در زمان استانداری آقای اوسط هاشمی که استاندئار پیشین سیستان بلوچستان در یک شهر مرزی کوچک برای 23 هزار نفر شناسنامه صادر شد.اما در کل استان سیستان و بلوچستان این تعداد خیلی زیاد است که شورای تامین نقش اصلی در صدور شناسنامه را دارد.»

زهرا مشتاق در ادامه در مورد فعالیت های نیکوکارانه شان اینطور توضیح داد:«ما گروهی به نام نیکوکاران ایران زمین داریم که در این گروه جامعه هدف روستاییان مناطق دوردست هستند که در سیستان بلوچستان،جنوب و شرق کرمان،استان هرمزگان و استان های خراسان جنوبی و خراسان شمالی و خراسان رضوی زندگی می کنند.از جمله فعالیت های ما این است که در فصل زمستان برای حاشیه نشینان شهر زاهدان نفت می بریم.آنها ساکن خانه های محقری هستند که فاقد برق است.آنها از رشته سیم هایی که از چراغ برق خیابان می کشند برق می گیرند که خیلی نوسان دارند.بنابراین نمی توانند از برق استفاده کنند و قدرت خرید بخاری برقی ندارند.اگر هم بخاری برقی بخرند توان پرداخت هزینه قبض برق را ندارند.بنابراین تنها یک راه برای گرمایش باقی می ماند که آن هم استفاده از بخاری نفتی است.نفت سهمیه ای است و کسانی که شناسنامه دارند سهمیه نفت هم دارند اما کسانی که فاقد شناسنامه هستند سهمیه نفت هم ندارند و باید نفت را آزاد خریداری کنند.با توجه به اینکه هر 20 لیتر نفت برایشان حدود 85 هزار تومان آب می خورد،که این افراد توان خرید نفت را هم ندارند چرا که آنها فقیر هستند و بچه هایشان کودک کار هستند.»
ماجرای مرگ زن زاهدانی از سرما چه بود؟
زهرا مشتاق بعد از این توضیح در مورد ماجرای مرگ زن زاهدانی که از سرمازدگی جان سپرد اینطور توضیح داد:«شبی که مریم فوت کرد دمای درجه زاهدان 9 درجه زیر صفر بود.شب قبل دوستان من در حال توزیع نفت بین حاشیه نشینان بودند که وقتی به نزدیکی خانه مریم رسیدند نفت تمام شد.شوهر مریم به دوستان من گفته بود که ما خیلی سردمان است و به او گفته بودند که فردا شب دوباره نفت می آوریم.شب بعد که نفت خریداری کرده و به خانه مریم رسیدند،هم زمان با دوستان ما شوهر او هم از راه رسید و او را صدا زد.مریم پاسخ نداد و همه نگران شدند.فکر کردند شاید او سکته کرده است.یکی از بچه ها می خواست نبض او را بگیرد که متوجه شد پیکر او خشک شده و ظاهرا چند ساعت از مرگش گذشته بود.چنین سرمایی را تجربه کرده بود که منجر به مرگش شد که این موضوع تائید شده است،همان موقع با اورژانس تماس گرفته شد و پیکر مریم را بردند.»

مشتاق در ادامه در مورد زندگی مریم گفت:« زن زاهدانی  سه فرزند دارد که یکی از آنها که 13 ساله است در بهزیستی زندگی می کند.دو فرزند دیگرش کودک کار هستند و فرزندان مریم تا الان که سه روز از مرگ مادرشان می گذرد از مرگ او بی اطلاعند.آنها چند شب است در خیابان مشغول کارند و به خانه برنگشته اند.کودکان کار معمولا چند روزی در سطح شهر می مانند و شب ها در زیر پل یا آلونک های داخل شهر آتشی روشن می کنند و همان جا می خوابند چون تردد از سطح شهر به خانه شان در حاشیه شهر سخت است.»

در کلیپی که از شوهر مریم در فضای مجازی منتشر شده،دیده می شود که او با گریه پیکر همسرش را در آغوش گرفته و اشک می ریزد.
+58
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  این همه موسسه خیریه، این همه کمیته امداد، این همه بسیج مستضعفین و بهزیستی ریختن تو ایران، اونوقت یکیشون عرضه گرم نگه داشتن یک زن هموطن را نداشتند. ناگفته نماند که حکومت ایران اهل تسنن را کلا آدم حساب نمیکنن و به چشم یک مجرم به آنها نگاه میشود.
  1
  55
  ‌چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۲
  ۵۷
  007 Azadi - گوتنبرگ، سوئد

  لعنت به خمینی وخامنعی، نفت را مجانی می کنیم، برق را مجانی می کنیم، لعنتیها جون گرفتن هم مجانی شده؟ تو اون اسلامتون!!
  3
  68
  ‌چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۸
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران

  حالم از این دنیای کثیف و پر از رنج بهم میخوره.
  3
  51
  ‌چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۰
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  البته عکس العمل جناب مسافران به فوت این مادر اینست که " خوب اگر نفت نداشت چرا بعد از صرف خاویار و قزل الا جلوی شومینه دراز نکشید که سردش نشود".
  2
  25
  ‌چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۸
  ۴۴
  golden remix - استکهلم، سوئد

  اواخر سال ۶۰ من و پدر و برادرم از ساعت ۲ بعد از ظهر تا ۷ شب ۵ ساعت در سرما وایستادیم تا ۶ گالون نفت ببریم برا بخاری ! ایران هم سومین تولید کننده نفت در جهان هست! من به عنوان یک ایرانی که نه سیاسیم نه چپم نه راست چطور بیام و به خون این حکومت و طرفداراش تشنه نشم !
  1
  27
  ‌چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۸
  ۶۱
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان

  دیو چو بیرون رود فرشته بدر آید....زرشک
  2
  26
  ‌پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۶
  ۳۶
  کیانپور - ونکوور، کانادا

  واقعا جای تاسف است.افسوس که این همه این همه ثروت کشور که خرج ملت شریف ایران نمی شود. مردم شریف سیستان بلوچستان همیشه محروم بودند. ننگ بر جاسوسان و عوامل بیگانه که بر ما حکومت می کنند
  1
  31
  ‌پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۰
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  متاسفانه باز هم مادری ۳۵ ساله قربانی فقر و بی خانمانی شد. ۳ تا بچه رو تنها گذاشت و رفت. الان<< گفتگوگر >> می یاد یک فتوا میده و میگه: این خانم زاهدانی تقصیر خودشه. چون مثل خانم بَمی خودش این زندگی رو انتخاب کرده, و دوست داشته یخ بزنه!
  2
  24
  ‌پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۹
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. اینطور اخبار از مناطق محروم بیشتر دل ادم رو درد میاره. هرچی خبر فلاکته از سیستان بلوچستان میاد. من که خجالت میکشم از ایرانی بودنم.
  1
  17
  ‌پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. شما حق دارید، من هم از ایرانی بودن شما خجالت میکشم، ایرانی اصیل باید حامی سلطنت پهلوی باشد! خوشوز گلدی؟😁
  11
  4
  ‌پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۶
  نظر شما چیست؟