آیا علی کریمی می‌تواند رئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران شود؟

علی کریمی، ملی پوش سابق فوتبال ایران و بازیکن پیشین تیم بایرن‌مونیخ آلماندویچه وله :علی کریمی، ملی پوش سابق فوتبال ایران و بازیکن پیشین تیم بایرن‌مونیخ آلمان، برای شرکت در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال ایران آمادگی خود را اعلام کرده است. آیا این چهره مردمی در فوتبال ایران از بخت پیروزی برخوردار است؟

فدراسیون فوتبال ایران بیش از یک سال است که پس از استعفای مهدی تاج از سمت رهبری این نهاد، بدون حضور یک رئیس رسمی اداره می‌شود. در حال حاضر حیدر بهاروند مسئولیت سرپرستی موقت فدراسیون فوتبال ایران را به عهده دارد.

پس از کش و قوس‌های فراوان پیرامون اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران که فاقد هماهنگی لازم با مقررات فدراسیون جهانی فوتبال فیفا بود و به این خاطر فوتبال ملی ایران را دوباره پس از سال ۲۰۰۷ میلادی در معرض تنبیه و تعلیق از سوی فیفا قرار داده بود، اساسنامه جدید سرانجام روز ۸ آذر به تائید فیفا رسید.

قدم بعدی، تشکیل نشست مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال ایران است که قرار است در روز ۱۰ اسفند برای برگزیدن رئیس جدید فدراسیون و سایر اعضای هیئت رئیسه این سازمان برگزار شود. طبق اساسنامه جدید، تعداد اعضای مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال ایران از ۸۹ نفر تشکیل شده‌اند. گفتنی است که با دستور فیفا در زمینه ممنوعیت دخالت سیاست و دولت در امور فدراسیون فوتبال ملی، وزیر ورزش و معاون وی از این مجمع حذف شدند.

ساختار اصلی اعضای مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال به ویژه از نماینده‌های هیئت‌های فوتبال استان‌های کشور شکل گرفته است. آنها به این ترتیب بیشترین میزان نفوذ را در چارچوب تصمیم‌گیری و رای‌گیری در این مجمع دارند.

طبق اساسنامه جدید، در مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال ایران کاپیتان‌های تیم‌های ملی بزرگسالان فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی زنان و مردان، مریبان تیم‌های ملی پایه، سرمربی تیم ملی فوتبال، سرمربی تیم ملی فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی، سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان و نمایندگان باشگاه‌های لیگ برتر نیز حق رای دارند. همچنین یک داور مرد و یک داور زن که بالاترین رتبه داوری جهان را در ایران در اختیار دارند هم جزو اعضای رای‌دهنده در این مجمع هستند.

علی کریمی، ملی‌پوش پیشین فوتبال ایران و بازیکن سابق تیم های فوتبال بایرن‌مونیخ و شالکه در بوندس لیگای آلمان طبق اظهارات خود علاقه‌مند به حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال ایران است. این چهره ملی ورزش ایران در بین مردم این کشور از محبوبیت بالایی برخوردار است.

علی کریمی در طول سال‌های اخیر در جنبش‌های اعتراضی و انتقادی مردم ایران علیه حکومت جمهوری اسلامی، با انتشار پیام‌های اینستاگرامی موضع همبستگی خود را با مردم ایران ابراز کرده است. این مسئله به ویژه در اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ در شهرهای ایران قابل مشاهده بود.
علی کریمی آماده شرکت در انتخابات فدراسیون فوتبال ایران است.این چهره مردمی در فوتبال ایران اشاره می‌کند: «من بدم نمی آید در انتخابات فدراسیون فوتبال ایران شرکت کنم. من می‌آیم و چند نفر دیگر هم بیایند. کسانی که واجد شرایط رای دادن هستند، به کسانی که شایستگی دارند، رای بدهند. فوتبال ما در شرایط ورشکستگی است و باید کمک شود تا مشکلات کمتر شوند.»

علی کریمی برای کسب موفقیت در این انتخابات و جذب اکثریت آرا در مجمع، به ویژه به پشتیبانی از سوی رای نماینده‌های هیئت‌های فوتبال استان‌های کشور نیاز دارد. این امر هرچند دشوار به نظر می‌آید، اما در چارچوب ایجاد شرایط سالم رقابت با سایر کاندیداها که پیشینه سیاسی و نظامی دارند، غیرممکن محسوب نمی‌شود.

به نظر می‌رسد که سرپرست فعلی فدراسیون فوتبال حیدر بهاروند، مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال تهران محمدحسین قریب، مالک باشگاه تراکتورسازی تبریز محمدرضا زنوزی و سردار سپاه پاسداران مصطفی آجرلو جزو فهرست کاندیداها برای ریاست جدید فدراسیون ایران باشند.

سپهر حیدری، هم‌تیمی سابق علی کریمی در پرسپولیس می‌گوید که «علی کریمی به عنوان یک فرد فوتبالیِ، محبوب، آگاه و غیرسیاسی بهترین گزینه برای صندلی ریاست فدراسیون فوتبال ایران است. امیدوارم که بگذارند انتخاب شود.»

اکثر فوتبال‌دوستان ایران بدون شک از گزینش علی کریمی در مسئولیت رهبری فدراسیون فوتبال ایران خوشحال خواهند شد. علی کریمی در صورت استفاده از فرصت زمانی باقی‌مانده تا روز انتخابات و تقویت شبکه ارتباطی خود با مسئولان هیئت‌های فوتبال استان‌های کشور، می‌تواند مانند دوران فعالیت خود در زمین فوتبال، صحنه فوتبال ایران را با پیروزی خود در انتخابات فدراسیون فوتبال غافلگیر و شگفت‌زده کند.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.