محمدباقر قالیباف: تحریم‌ها کاغذ پاره نبود

العربیه :تحریم‌هایی که از سوی دولت آمریکا بر ایران وارد شده‌ است چند سالی است، به‌شدت جدی شده ‌است و عملاً دست دولت ایران را برای بسیاری از مراودات اقتصادی با جهان، بسته ‌است، به طوری که رئیس مجلس کنونی ایران؛ «محمدباقر قالیباف» برخلاف نظر «محمود احمدی‌نژاد»؛ رئیس‌جمهوری دولت دهم ایران که گفته بود: «تحریم‌ها کاغذ پاره است» اعتراف کرد: «تحریم‌ها کاغذ پاره نیست و اثر گذار است».

در سال‌های گذشته و دولت‌های گذشته اگرچه همواره به صراحت از سوی رهبر جمهوری اسلامی و دولت اعلام شده‌است که تحریم‌ها تأثیری بر اقتصاد کشور ایران نداشته ‌است و با مقاومت اقتصادی تحریم‌ها را شکست می‌دهیم، اما عملاً چنین شعاری تحقق نیافت و نرخ تورم در ایران سال به سال بالا رفت به طوری که نارضایتی‌ها و اعتصابات بسیاری در این سالها علیه گرانی رخ داد.

در گزارشی که در خبرگزاری میزان روز چهار شنبه 30 دسامبر، آمده ‌است، ریشه مشکلات مالی دولت را در «مردمی نبودن دولت» و «شفاف نبودن» دولت می‌داند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به صراحت گفت: «عمدتاً افراد تصور می‌کنند مشکل کشورمان نبود پول یا اعتبارات و عدم فروش نفت به خاطر تحریم است؛ البته تحریم کاغذ پاره نیست و اثرگذار است، اما اگر احساس کنیم تحریم تهدید است اشتباه بزرگی کردیم، باید آسیب‌شناسی کنیم تا بتوانیم با تکیه بر نقاط قوت تهدید را به فرصت تبدیل کنیم از این رو باید به سمت «مردمی‌سازی» حرکت کنیم».

وی با اشاره به 4 محور اساسی مبنی بر «مردمی سازی»، «شفاف‌سازی»، «هوشمند سازی» و «کارآمد سازی»، رمز تحول کشور و رفع نابسامانی‌های موجود در ایران را، قرار گرفتن در مسیر این 4 محور، معرفی کرد.
+3
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.