نشریه آتلانتیک گزارش می‌دهد: پاندمی راسوها، دیگر یک شوخی نیست!

کشتار میلیون‌ها "راسوی پرورشی سفید" در دانمارک به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در میان آن‌هافرارو:  "زو شَلنجر*"، نویسنده و تحلیلگر "نشریه آتلانتیک" در مقاله‌ای به تهدید جدی شیوع گسترده ویروس کرونا در میان راسو‌ها (راسو‌های پرورشی) پرداخته و این موضوع را مساله‌ای نگران کننده، هم برای حیات حیوانات، و هم انسان‌ها دانسته است. وی در این رابطه می‌نویسد:
 
«از اوایل تابستان سال جاری میلادی، "کیت پولسن" مدیر آزمایشگاه تشخیصی دامپزشکی ویسکانسین، عمیقا نگران راسو‌ها و ابتلای گسترده آن‌ها به ویروس کرونا بوده است. آزمایشگاه پولسن، یکی از چندین آزمایشگاه برجسته در آمریکا است که بر روی بیماری‌های حیوانات کار می‌کنند. پولسن به من (نویسنده مقاله) گفته است که آن‌ها به دقت روند شیوع ویروس کرونا، مخصوصا در حیوانات را رصد می‌کنند. در اروپا، در چهار مزرعه مشاهده شده که راسو‌ها به ویروس کرونا مبتلا شده و قادر بوده اند این ویروس را به انسان‌ها نیز منتقل کنند. هلند در ماه آپریل سال جاری میلادی، مواردی را مشاهده کرده است. بلافاصله پس از آن در ماه ژوئن، دانمارک نیز موراد مشابهی را گزارش کرد. تا ماه اکتبر، وضعیت، بدتر و بدتر شده است. صد‌ها مزرعه پرورش راسو در دانمارک و هلند، موارد متعدد ابتلا به ویروس کرونا در میان راسو‌ها را گزارش داده اند. دو مزرعه نیز در ایالت یوتای آمریکا، نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا را گزارش کرده اند».
به گزارش فرارو، از آن زمان تاکنون، وضعیت جهانی راسو‌ها در اقصی نقاط جهان، به نحو قابل توجهی بدتر شده است. تا به امروز، بحران شیوع ویروس کرونا در میان راسو‌ها در نه کشور نظیرِ اسپانیا، ایتالیا، لیتوانی، سوئد، یونان، و همچنین کانادا مشاهده شده است.
 
برای تقریبا یک سال، ویروس کرونا بدون هیچگونه نظارتی در محل‌هایی که انسان‌ها کار یا زندگی می‌کنند، شیوع پیدا کرده است. با این حال، اوج گیری بحران شیوع ویروس کرونا در میان راسوها، حامل تهدیدات به مراتب جدی‌تری است. شیوع این ویروس در میان راسو‌ها موجب می‌شود تا ویروس کرونا از محیطی که انسان‌ها به ظاهر می‌توانند تا حدی آن را کنترل کنند، به محلی وارد شود که انسان‌ها هیچ کنترلی روی آن ندارند.
 
این ویروس همزمان با شیوع در میان راسوها، و در بین راسو‌ها و انسان ها، و میان انسان‌ها و انسان ها، می‌تواند جهش‌های جدیدتر و قدرتمندتری را ایجاد کند. بر اساس یافته‌های پزشکی، یک نوع جهشِ ویروس کرونا در میان راسو‌ها از همان قدرتی برخوردار است که به تازگی شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا در بریتانیا، از آن برخوردار است. هر بار که یکچنین تغییری اتفاق افتد و ویروس کرونا جهش پیدا کند، احتمال اینکه این ویروس مسری‌تر و کشنده‌تر شود، بیش از پیش تقویت می‌شود.
 
"کیت پولسن" در جریان مشاهدات میدانی خود از شیوع ویروس کرونا در ویسکانسین که قطب مزارع پرورش راسو در آمریکا است اعلام کرد که شیوع ویروس کرونا در برخی از این مزارع، تا حدی زیادی سریع و کشنده بوده است. پولسن به طور خاص به این مساله اشاره کرده که شماری از افراد فعال در مزارع پرورش راسو، شدیدا به ویروس کرونا مبتلا شده اند. امری که به احتمال زیاد به دلیل تماس آن‌ها با راسو‌ها اتفاق افتاده است. پولسن روند مرگ و میر راسو‌ها بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در ویسکانسین آمریکا را عجیب و دور از تصور توصیف کرده است.
 
بسیاری از متخصصان دامپزشکی تاکید می‌کنند که راسو‌ها عمیقا در رابطه با بیماری‌های تنفسی آسیب پذیر هستند. همچون انسان ها، آن‌ها نیز به بیماری‌های تنفسی فصلی مبتلا می‌شوند. آن‌ها همچنین مستعد ذات الریه نیز هستند. نکته نگران کننده این است که ویروس‌های تنفسی خیلی راحت در میان راسو‌ها منتشر می شوند. امری که آن‌ها را به یک منبع بسیار خطرناک جهت انتقال بیماری به انسان‌ها تبدیل می‌کند. کیت پولسن بر این مساله تاکید دارد که احتمالا، راسو‌ها در ایالت ویسکانسین، برای نخستین بار، ویروس کرونا را از انسان‌ها گرفته اند و سپس این ویروس با سرعتی قابل توجه در میان آن‌ها منتشر شده است. به عقیده وی، بر اساس آنچه تاکنون یافته‌های پزشکی نشان داده اند، راسو‌ها بر خلاف حیواناتی نظیر گاو‌ها که در صورت ابتلا به کرونا، به راحتی از آن نجات می‌یابند، عمیقا در برابر ویروس کرونا آسیب‌پذیر هستند.
 
شواهد آزمایشگاهی نشان داده‌اند که راسو‌هایی که در مزرعه رشد می‌کنند، شرایط کاملا مناسبی را برای ویروس کرونا جهت رشد و جهش هر چه بیشترِ آن فراهم می‌کنند. نوع زندگی راسو‌ها که اغلب در کنار هم زندگی می‌کنند، امکان شیوع ویروس کرونا را در میان آن ها، بیش از پیش تقویت می‌کند. از این رو باید گفته که ایجاد فاصله اجتماعی میان آن‌ها کاملا غیرممکن است و باید گفت شیوع ویروس در میان آن‌ها تقریبا قطعی است. تا تاریخ سه دسامبر سال جاری میلادی (۲۵ روز قبل)، دست کم ۶۴۴ نفر که در مزارع پرورش راسو کار می‌کرده اند، در اثر ارتباط با راسوها، به ویروس‌کرونا مبتلا شده اند.
 
در کانادا نیز ابتلای ۳۳۸ نفر به ویروس کرونا در مزارع پرورش راسو، مورد تایید قرار گرفته است. در اواسط ماه نوامبر سال جاری میلادی، یک ویروس شناس دانمارکی تاکید کرد که جهش‌های ویروس کرونا که در راسو‌ها انجام شده، در دست کم ۳۰۰ نفر که به ویروس کرونا در دانمارک مبتلا شده اند، دیده شده است.
 
دانمارک که بزرگترین صادرکننده راسو در جهان است، بدترین آسیب را از شیوع گسترده ویروس کرونا در میان این نوع از حیوانات متحمل شده است. در اوایل ماه نوامبر سال جاری میلادی، این کشور دستور کشتار شماری از جمعیت راسو‌ها در این کشور را داد با این حال همزمان با آغاز ماه دسامبر، ۲۸۹ مزرعه پرورش راسو در شمال دانمارک، موارد متعدد شیوع ویروس کرونا را گزارش دادند. در این راستا، هزاران راسو سوزانده و در گودال‌هایی عمیق دفن شدند.
با این همه، شیوع ویروس کرونا در میان راسوها، یک نگرانی جدی دیگر را نیز ایجاد کرده است. اگر کرونا در میان راسو‌های وحشی (که در جنگل زندگی می‌کنند) نیز شیوع پیدا کند، این ویروس تا حد زیادی از کنترل خارج و احتمال ابتلای هزاران گونه جانوری دیگر به این ویروس و مشاهده جهش‌های بیشترِ آن نیز، کاملا وجود دارد. نگرانی‌ها در این زمینه تا حدی افزایش یافته اند که برخی بر این باورند که اگر سیاست‌های درست و کارآمدی در پیش گرفته نشود، احتمال وقوع فجایع بزرگتر، کاملا وجود دارند. در این راستا، برخی از این هراس دارند که شرایط فعلی در زمینه شیوع ویروس کرونا در میان راسوها، تنها آغاز ماجرا باشد و هنوز دردسر‌های بیشتری در راه باشند. بدون تردید اگر این مساله جدی نگرفته شود، باید منتظر اتفاقاتی به مراتب بدتر و فاجعه بار‌تر بود.
 
*زو شَلنجر، وی نویسنده و تحلیلگر نشریه آتلانتیک است.
+14
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۵
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا
  نام این حیوان مینک (mink) است و ترجمه راسو برای آن غلط میباشد که برای استفاده از خز پرورش میدهند.فقط از لحاظ ژنتیکی ارتباطی با راسو دارد،خود راسو واقعی حیوان سیاه رنگ با دم بلند سنجاب مانندی است که بوی بدی در موقع مواجهه با خطر پخش میکند.
  0
  18
  ‌چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  بشریت لجنخوار در از سر حیوانات بر نمیداره.
  1
  6
  ‌چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا::]. مینک نام دو گونه از خانواده راسو هاست (سر رده )راسو هاست ، برای اسم گذاری اگه یادت باشه میگن فارمانرو ، رده ، راسته ، تیره ، جنس ، گونه
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.