به جای موز، سیب می‌خوریم؛ به جای نان چه بخوریم؟

عصرایران؛ مصطفی داننده: نان را هم می‌خواهند گران کنند. رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران می‌گوید که پیشنهاد آنها گرانی 70 درصدی نان است که البته کارگروه استانداری تهران با افزایش 35 درصدی موافقت کرده است.
 
افزایش قیمت دیگر در ایران عجیب نیست و چشمان مردم با دیدن کاهش قیمت چشم‌های‌شان از حدقه بیرون می‌زند. اگر یک روز قیمت‌ها بالا نرود، ناراحت میشویم و فکر می‌کنیم که چه اتفاقی افتاده که مثلا قیمت شیر برای یک روز ثابت مانده است.
 
مثلا اصلا برای ما عجیب نیست که موز یکدفعه می‌شود 40 هزار تومان یا اصلا تعجب نمی‌کنیم که  نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران در پی گرانی موز به مردم توصیه کند که به جای موز سیب بخورند که خاصیت بیشتری هم دارد.
 
پدر و مادرها می‌توانند به بچه‌ی خود سیب بدهند اگر او پرسید این چیست؟  مثلا آن کُمدین برنامه خندوانه  رامبد جوان که یادش به خیر بگویید:« موزه موز»
 
نان البته موز نیست که بشود با سیب آن را عوض کرد. نان قوت غالب مردم است و بسیاری با همین نان شکم خود را در روزگار گرانی پُر می‌کنند.
 
وضع به گونه‌ای شده است که بسیاری از غذاهای ساده‌ای که مردم در گذشته برای آن اَخ و پیف می‌کردند و اصلا خوردن آنها را جز وعده‌های روزانه حساب نمی‌کردند، لاکچری شده است و از درسترس بخشی از مردم خارج.
 
به طور مثال املت همیشه غذایی در دسترس بود که مادرها در زمان‌هایی که وقت پختن غذا نداشتند به آن پناه می‌بردند. حالا اما همین املت با گرانی گوجه و تخم مرغ و حالا احتمالا نان برای برخی خانواده‌ها تبدیل به افسانه می‌شود.
 
دولت می‌تواند امتیازهایی را به نانوایی‌ها بدهد و در ازای آن قیمت نان را ثابت نگه دارد. البته بماند که برخی از نانوایی‌ها از همین حالا قیمت نان را گران کرده‌اند. در زمان جنگ هم امام خمینی بر قیمت نان سفارش می‌کردند، چرا که قوت اصلی مردم است. 
 
انتظار زیادی هم نیست. باید به فکر قشر ضعیف جامعه بود. این بخش از جامعه وقتی از خواب بیدار می‌شود به فکر نان شب است و وقتی به خواب می‌رود و به فکر غذای ظهر. سقف آرزوی این جماعت همین است. حالا روا نیست این را هم از آنها دریغ کنیم.
 
نانواها در شرایط فعلی با توجه به گرانی‌ همه چیز، حق دارند که نگران وضعیت شغلی خود باشند و بگویند همه چیز گران شده است به جز نان. در این میان دولت باید به صحنه بیاید و اجازه ندهد به خاطر فشارهای اقتصادی زندگی مردم دچار مشکل شود.
 
چشم، به جای موز، سیب می‌خوریم اما واقعا به جای نان نمی‌دانیم چه بخوریم؟ البته اگر مثال ماری آنتوانت همسر لویی پادشاه فرانسه بعد از دیدن اعتراض مردم به خاطر گرانی نان گفت: «اگر نان ندارند کیک بخورند!» گفته نشود.
+15
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  وقتی مملکت بیفته دست یک مشت گدا مسلک که زمانی بخاطر تن پروری محتاج به نان بودند, ملتی را گدا میکنند.
  5
  42
  دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  ایرانی دبش - تهران، ایران

  ای آقا ما مردم ایران مهم نیستیم آقا آخوند بزرگ عمامه مهم هست پسران و دختران هزار فامیل در ایران مهم هستند که همشون به لطف آقا در اروپا و آمریکا زندگی خوبی دارند و پول نفت ایران زمین هر ماه به دلار و یورو به حساب این فرزندان ریخته می‌شه و به لطف آخوند چین قرار دادی بهتر از قجر از آخوند‌ها گرفته !!! ای شهنشاه کجائی که ببینی ایران ویران شده است و شومای که به ایرانی عزت دادی آخوند نه تنها عزت رو از ایرانی گرفت غیرت رو هم از ایرانی گرفت
  2
  26
  دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  برید گوش کنید ببینید عمو حسن چی گفته امروز
  2
  15
  دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  مسافر هفته گذشته طی‌ یک سخن گهربار گفت. گفت. گوشت قرمز نخورید. اگر نمی‌‌توانید. و پول ندارید. ماهی‌ بخورید.حتا نمونه آن را هم گفت. ماهی‌ قزل الا. بنده هم یک توصیه دارم. اصلا گرسنه هستید. نان سوخاری با خاویار بخورید. تازه ایرانی‌ آن را هم نخورید. تقلبی شده نمونه روسی. می‌‌گند. خاویار بلوگا. نه مسافر ، تعید می‌‌کنید. ؟ قزل الا چیه؟ گوشت چیه. مگر حضرت هم شب و روز گوشت می‌‌خورد.؟ ۱۰۰ گرم خاویار. آنقدر انرژی. که یک تنه در محبت خانه آقا رضا رامی توان .از ریشه در آورد
  7
  23
  دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  مسافران - آنکارا، ترکیه
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. در بی ادبی شما شکی نیست.همه کامنتِ مرا و شمارا می بینند ودرک میکنند که چه کسی باادب است،حتی اگر مخالف من باشند.البته ادب را انسان در خانواده یادمیگیرد وکسیکه ادب ندارد،یعنی در درجهُ اول خانواده اش بی ادب هستند.من گفتم:«این فرهنگ غلط باعث گرایش به خوردن ماکیان شده است.پرورش ماهی ها(مانند قزل آلا) بسیار بصرفه است،ضمن اینکه ماهی را باید با پوست سرخ«گریل» کرد ونوش جان کرد --»(ر.ک به https://iranianuk.com/20201221233416049/ )
  5
  0
  دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  گران هم نشه اصلا از این نانواییها امروزه جهان تعطیل کرده، فقط ایران هنوز گرفتارشه، بخاطر چونه زدن برای نون برشته و غیربرشته مشتری با نانوا همش دعوا میشه. کاری کردن کسی با کسی صحبت نکنه هر کس دلایل خودش رو داره و دعوا میشه. نانواییها و اداره ها اینجا عهد بوقیه
  2
  0
  دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  یه عده آخوند و پاسدار دهاتی و شهرستانی صاحب ایران شدن و کل مدیریت و اقتصاد رو بین فامیلا و همشهریای گریگورشون تقسیم کردن خوب توقع داشتین تبدیل سویس بشیم؟
  4
  5
  دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.