«دستور دهنده»حمله به سفارت عربستان، رئیس کمیته فرهنگی جودو ایران شد

بی بی سی :آرش میراسماعیلی، رئیس فدراسیون جودو ایران، حسن کردمیهن را به عنوان مشاور و رئیس کمیته فرهنگی این فدراسیون منصوب کرد. آقای کردمیهن قبلا به اتهام صدور دستور حمله به سفارت عربستان سعودی دستگیر شده بود.

در پی اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی در دی ۱۳۹۴، معترضان خشمگین در تهران و مشهد به ساختمان سفارت و کنسولگری عربستان سعودی حمله کردند. به فاصله نسبتا کوتاهی پس از این وقایع، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران از بررسی پرونده "چند نفر" در دادگاه ویژه روحانیت در ارتباط با حمله به سفارت عربستان در تهران خبر داد.

در این دوره نام حسن کردمیهن، به عنوان یک روحانی که گفته می‌شد دستور حمله به سفارت را به هوادارانش داده، مطرح شد. حسن کردمیهن سپس به اتهام داشتن نقش کلیدی در حمله به سفارت عربستان سعودی دستگیر شد.

حسن کردمیهن بعد از حمله به سفارت عربستان، در یک سخنرانی گفته بود به عنوان کسی که شهرت دارد همیشه "مطابق با منویات آقا [آیت الله خامنه‌ای] حرکت کرده است و همیشه حرف آقا را زودتر متوجه می‌شده" از حمله به سفارت حمایت می‌کند.
به دنبال وارد آمدن خسارات به سفارت عربستان سعودی در تهران، این کشور دیپلمات های خود را فراخواند و روابط سیاسی و اقتصادی خود با ایران را قطع کرد.

از زمان قطع روابط سیاسی عربستان سعودی با ایران، شماری از کشورهای نزدیک به عربستان، روابط خود با ایران را قطع کرده اند یا سطح مناسبات خود را با تهران کاهش داده‌اند.

حمله به سفارت عربستان علاوه بر تبعات سیاسی، ورزش ایران را هم بی‌نصیب نگذاشته است. پس از این اتفاق عربستان (و تا مدتی هم امارات متحده عربی) اعلام کرد که تیم ملی و باشگاه‌های فوتبال این کشور در ایران مسابقه نخواهند داد.

به این ترتیب تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان فوتبال آسیا از آن زمان مجبور هستند مسابقات خود مقابل حریفان عربستانی را چه به عنوان میزبان و چه به عنوان مهمان در زمین‌های بی‌طرف برگزار کنند.

این قضیه علاوه بر این که هزینه قابل توجه مادی بر گردن باشگاه‌های ایرانی می‌گذارد، آن‌ها را مجبور به دو سفر اضافی نسبت به سایر رقیبان می‌کند. سفرهایی که خستگی ناشی از آن‌ها روی کیفیت بازیکنان این تیم‌ها تاثیر منفی می‌گذارد.

فدراسیون جودوی ایران در حال حاضر به دلیل ممانعت از مسابقه دادن ورزشکاران ایران با حریفان اسرائیلی تعلیق شده است.

فدراسیون جهانی جودو شهریور ۱۳۹۸ اعلام کرد به دنبال عملکرد ورزشکار ایرانی برای مسابقه ندادن با حریف اسرائیلی در جام جهانی جودو ۲۰۱۹ توکیو، تمام فعالیت‌های جودوی ایران به حالت تعلیق در می‌آید.

این فدراسیون می‌گوید که ۲۸ اوت ۲۰۱۹ مطلع شد که در آخرین دوره رقابت‌های قهرمانی جهان، مسئولان ایرانی از سعید ملایی، جودوکای وزن ۸۱- کیلوگرم خواستند که به دلیل احتمال رویارویی با ساگی موکی، ورزشکار اسرائیلی از مسابقات کنار بکشد.

این نخستین بار بود که یک رشته ورزشی ایران به دلیل طفره رفتن از مسابقه با حریفان اسرائیلی تعلیق شد.
+1
رأی دهید
-20

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.