عربستان: پنج مین دریایی «ساخت ایران» را در دریای سرخ منهدم کردیم

 گشت دریایی یک ناوچه سعودی در دریای سرخرادیو فردا :ائتلاف عربی به رهبری عربستان روز یکشنبه هفتم دی ماه از کشف و انهدام چند مین «ساخت ایران» در دریای سرخ طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

بر اساس اطلاعیه‌ این ائتلاف که سایت «العربیه» آن را بازتاب داده است، مین‌های کشف شده از نوع «صدف» هستند که ساخت ایران است و طی هفته‌های گذشته توسط حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در بخش‌های جنوبی بنادر دریای سرخ و تنگه باب‌المندب کارگذاری شده بودند.

این اطلاعیه می‌گوید کارگذاری مین‌های دریایی توسط حوثی‌های یمن تهدیدی «جدی» برای تجارت دریایی و ناوبری کشتی‌ها است.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان پنجم دی‌ماه نیز اعلام کرده بود که یک کشتی باری در اثر انفجار مین دریایی «متعلق به حوثی‌های مورد حمایت ایران» در دریای سرخ آسیب دید.

این گزارش آسیب وارد شده به کشتی را «جزئی» نامید و گفت انفجار مین دریایی تلفات جانی در پی نداشته است.

این سومین آسیب ناشی از اصابت مین‌ دریایی به کشتی‌ها در دریای سرخ طی دو ماه گذشته است.

کمتر از دو هفته قبل شرکت حمل‌ونقل «گروه بی‌دبلیو» اعلام کرده بود نفتکش این شرکت در اثر برخورد با مین دریایی در دریای سرخ آسیب دیده است. حادثه مشابهی در ماه آبان نیز برای یک نفتکش دیگر اتفاق افتاده بود.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در جنگ با شبه‌نظامیان حوثی یمن همچنین روز ۲۸ آذر از کشف و خنثی‌سازی یک مین دریایی در جنوب دریای سرخ خبر داد و مدعی شد که این مین دریایی ساخت سپاه پاسداران است.

شورشیان شیعه حوثی که مورد حمایت ایران هستند، سال ۲۰۱۴ کنترل بخش‌های مهمی از یمن، از جمله پایتخت، را در دست گرفتند و در پی آن ائتلاف عربی به رهبری عربستان وارد جنگ با این گروه شد.

سازمان ملل وضعیت یمن را «بحرانی» خوانده و اول دسامبر امسال اعلام کرد که ۲۲۳ هزار نفر در یمن به خاطر جنگ کشته شده‌اند که ۱۳۱ هزار نفر آن‌ها به دلیل نبود تغذیه، زیرساخت‌ها و بهداشت بوده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، اخیرا ابراز امیدواری کرده است که سال آینده میلادی، سال پایان خشونت‌ها در یمن باشد.
+8
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.