ارزیابی اسرائیل: اگر ایران تصمیم به انتقام بگیرد، از یمن یا عراق اقدام خواهد کرد

 یک زیردریایی‌ آمریکایی هم‌رده با یواس‌اس جورجیارادیو فردا :سخنگوی ارتش اسرائیل در مصاحبه‌ای گفت که زیردریایی‌های این کشور «آزادانه به هر نقطه خاورمیانه می‌روند» و «در آماده‌باش هستند». او همچنین ارزیابی کرد که ایران برای گرفتن انتقام از طریق یمن یا عراق اقدام کند.

هیدای زیلبرمن، در گفت‌وگو با سایت سعودی ایلاف، که روز جمعه، پنجم دی‌ماه منتشر شد، در پاسخ به پرسشی در خصوص گزارش اخیر رسانه دولتی اسرائیل درباره حرکت زیردریایی اسرائیل به سوی خلیج فارس، از تایید یا رد آن خودداری کرد.

وی اما گفت: «ما تحرکات ایران در منطقه را رصد می‌کنیم؛ زیردریایی‌های نیروی دریایی اسرائیل آرام به همه جا می‌رسند؛ نقاط دور یا نزدیک.»

رسانه کان اسرائیل خبر داده بود که یک فروند زیردریایی این کشور روز یک‌شنبه، ۳۰ آذر، با عبور از آبراه سوئز، از دریای سرخ به سوی خلیج فارس به حرکت درآمده است.

آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، یک روز بعد از آن با گفتن این که کشورش «برنامه‌های حمله سخت به ایران را آماده و تمرین کرده»، به تهران «هشدار» داد که از هر گونه اقدام علیه اسرائیل یا منافع آن دوری کند.

به گزارش رسانه‌های بین‌المللی، زیردریایی‌های آلمانی که اسرائیل در اختیار دارد، دارای توان ضربه هسته‌ای است.

سخنگوی ارتش اسرائیل در گفت‌وگو با سایت ایلاف اظهار داشت که اسرائیل تهدید دقیق و مشخصی از سوی ایران را شناسایی نکرده، اما ارزیابی می‌کند که اگر ایران تصمیم به انتقام علیه اسرائیل یا آمریکا بگیرد، از یمن یا عراق اقدام خواهد کرد.

وی به پهپادها و راکت‌هایی که نیروهای متحد ایران در یمن و عراق در اختیار دارند و از توان رسیدن به اسرائیل برخوردار هستند، اشاره کرد.

هیدای زیلبرمن افزود: «ایران امسال ضربات سختی خورد؛ از حذف قاسم سلیمانی تا انفجارهای مشکوک در سایت‌های هسته‌ای و نابودی دانشمند هسته‌ای محسن فخری‌زاده، و وضع سخت اقتصادی ایران، تحریم‌های آمریکایی و کرونا را هم باید اضافه کرد. هر یک از این‌ها ایران را به بشکه باروت مبدل کرده است.»

به گفته این سخنگو، ارتش اسرائیل در سال جاری «با ۵۰۰ موشک هوشمند به اهدافی در سوریه حمله کرد بدون آن که ایران یا حکومت سوریه واکنشی نشان دهند».

وی این را نیز گفت که اسرائیل «قصدی برای توقف ضربه زدن به ایران در خاک سوریه ندارد تا از تثبیت نظامی و انتقال تجهیزات و فن‌آوری پیشرفته به حزب‌الله جلوگیری کند».

اسرائیل تنها در موارد معدودی مسئولیت حملات سال‌های اخیر به سوریه را برعهده گرفته، اما اظهارات سخنگوی ارتش اسرائیل، تایید کلی انتساب این حملات به اسرائیل، در سوریه یا حتی عراق و سایر نقاط است.

به گفته سرهنگ زیلبرمن، «ارتش اسرائیل با دست باز در هر جای خاورمیانه اقدام می‌کند؛ از جمله کشورهایی که مرز مشترکی با اسرائیل ندارند، و شاید حتی دورتر از آن».

به نوشته سایت اسرائیلی وای‌نت، سخنان هیدای زیلبرمن «ادامه هشدار به ایران، در فضای عملیات مشترک راهبردی آمریکا و اسرائیل در هفته‌های اخیر با هدف بازدارندگی ایران است».

سنتکام، فرماندهی مرکزی نیروهای نظامی آمریکا، اوایل این هفته با تایید ورود ناو هسته‌ای «یو‌اس‌اس جورجیا» به آب‌های منطقه، به ایران نسبت به تحرکات احتمالی در سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، هشدار داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که کشته شدن هر آمریکایی در عراق را از چشم ایران خواهد دید.

ایران با مسئول دانستن اسرائیل در ترور محسن فخری‌زاده، تاکید کرده که انتقام آن را «در زمان و مکان مناسب» خواهد گرفت
+21
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  ترامپ بزرگ با به درک واصل کردنه قاسم کتلت کاری کرده که این آخوندای بزدل و ترسو حتی جرات ندارن برن سره کوچه یه کاسه ماست بخرن . شما میگی بیان عراق و یمن ؟ چرا نمیخوان ترامپ بیاد سره کار؟ چون بساطه جنگ و خونریزی رو از دنیا برچیده .
  4
  4
  یکشنبه ۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.