پیدا شدن جسد «۸ کوهنورد»در شمال تهران /هنوز ۷نفر مفقود هستند

هنوز هفت نفر مفقود هستند
بی بی سی :سازمان هلال احمر ایران اعلام کرده که از دیروز جسد ۸ کوهنورد را در ارتفاعات شمال تهران پیدا کرده و عملیات جست‌وجو برای مفقودشدگان متوقف شده است.

مهدی ولی‌پور، رئیس بخش امداد و نجات هلال احمر به خبرگزاری ایسنا گفته که با پیدا شدن جسد دو کوهنورد دیگر، مجموع افراد کشته شده در شبانه‌روز گذشته در کوه‌های شمال تهران به ۸ نفر رسیده است.

بر اساس این گزارش هنوز دست‌کم ۷ نفر دیگر بر اساس آنچه خانواده‌ها گزارش داده‌اند، مفقود هستند اما به دلیل شرایط بد هوایی عملیات نجات آنها متوقف شده است.

در چند ساعت گذشته ۱۴ نفر دیگر از ارتفاعات شمال تهران نجات پیدا کرده‌اند.

دیروز اعلام شد که دو کوهنورد کشته شده و ۱۰۰ کوهنورد و اسکی‌باز دیگر در توچال گیر افتاده‌اند.

در میان بهمن و بوران در ارتفاعات شمال تهران، تله‌کابین توچال هم برای ساعاتی از کار افتاده بود و بسیاری از کوهنوردان در ایستگاه هفتم توچال گیر افتاده بودند.

دلیل عمده گرفتار شدن کوهنوردان کولاک و بهمن اعلام شده است.
کانال تلگرامی هواشناسی کوهستان وابسته به فدراسیون کوهنوردی که درباره وضعیت هوا به کوهنوردان اطلاع‌رسانی می‌کند، به آنها هشدار داده بود که با توجه به احتمال وقوع بهمن در ارتفاعات البرز بهتر است که به کوه نروند.

شرایط جوی در ارتفاعات البرز در شمال تهران از روز چهارشنبه سوم دی ماه بد گزارش شده بود اما در این میان بعضی از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم نوشته بودند که ممکن است اختلال در جی‌پی‌اس که کوهنوردان از آن برای مسیریابی استفاده می‌کنند، باعث گم شدن آنها یا رفتن به مسیرهای خطرناک شده باشد.

در چند روز گذشته گزارش‌های متعددی درباره اختلال در جی‌پی‌سی در تهران منتشر شده است. هادی یکی از کاربران توییتر نوشته که در کوه‌های توچال جی‌پی‌اس آنها کار نمی‌کرده است.

سایت تابناک هم در گزارشی درباره کشته شدن کوهنوردان نوشته که اگر جی‌پی‌سی به دلایل امنیتی از کار افتاده باید به کوهنوردان از قبل هشدار داده می‌شد.
در ارتفاعات آهار چه اتفاقی افتاد؟
یکی از گروه‌های کوهنوردی که در زیر بهمن گیر افتاد، گروه باشگاه کوهنوردی تهران بود که با یک تیم ۲۱ نفره به قله قلعه دختر روستای آهار رفت.

اما ساعت ۱۲ و نیم ظهر جمعه گرفتار بهمن سنگین شد که بسیاری از اعضای این گروه را مدفون کرد.

طبق گزارش باشگاه کوهنوردی تهران، به دلیل قطع بودن آنتن‌دهی موبایل گروهی برای کمک به پایین قلعه آمدند و سایر اعضا که زیر برف نمانده بودند، با استفاده از میل سونداژ و بیل برف که همراه تیم بود، چند عضو را نجات دادند که یکی از آنها کتفش آسیب جدی دیده بود.

خبرگزاری ایسنا نوشته یکی از سردبیران سابق این خبرگزاری به نام دکتر مصطفی فاطمی که دندانپزشک، استادیار دانشگاه و مربی کوهنوردی است، جزو کسانی بوده که زیر بهمن مانده است.
+12
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  چه کولاک عجیبی بوده که این ورزشکاران زنده دل و عاشق طبیعت را گرفتار کرده است؟ و چه ورزش دل چسبی. در جوانی در ایران از این نعل های آهنی به زیر کفش می بستیم و با دوست حزب الهی ام (اما هرگز فاشیست نبود) از دربند بالا می رفتیم تا بعد دو سه ساعت در حالیکه گرد برف به صورتمان می خورد به یک هتل و رستوران تقریبا مدرن می رسیدیم. لذتی که در هیچ جای دنیا تجربه نکرده ام. در کوه شاه و گدا یکی میشدند. کسی از گرفتاری و سیاست صحبت نمی کرد. حیف از این دوستداران ورزش و طبیعت که گرفتار آمدند. روانشان شاد
  1
  19
  شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.