کره‌جنوبی خواستار مبالغی در ازای نگهداری امول بلوکه‌شده ایران شد

العربیه :موضوع پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی کماکان بلاحل باقی مانده است. این در حالی است که اقتصاد ایران پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای در سال 2018 و آغاز کارزار فشار حداکثری با بحران بزرگی مواجه می‌باشد.

در همین رابطه‌ روز جمعه، عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران، اظهار داشت، حجم پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی 7میلیارد دلار است و این کشور ضمن آن‌که اجازه جابه‌جایی این مبلغ را به ما نمی‌دهد، مبالغی را نیز جهت کارمزد نگه‌داری این پول‌ها کسر می‌کند.
پیامد تحریم‌ها
پس از آغاز کارزار فشار حداکثری ایالات متحده، کره‌جنوبی پول نفت خریداری شده از ایران را بلوکه کرد و به‌جز خرید کالاهای ضروری اجازه استفاده از آن پول‌ها را به تهران نداد.

طبق آمار اداره گمرک کره‌جنوبی در 11ماهه سال جاری میلادی، حجم صادرات این کشور به ایران تنها 167 ملیون دلار و میزان واردات از ایران اندکی بیش از 8 ملیون دلار بوده است.
شروط جابه‌جایی
پیشتر دولت ایران جهت خرید واکسن کرونا تلاش کرد تا از مبالغ بلوکه‌شده در کره‌جنوبی استفاده کند اما سئول اعلام کرد ایران باید به «شروط نقل و انتقال» متعهد شود. اما ایران با این شروط مخالف کرد زیرا می بایست 180 میلیون یورو جهت تبدیل به دلار به بانک آمریکایی «جی پی مورگان» انتقال می‌یافت و سپس به بانکی سوئیسی که با سازمان بهداشت جهانی همکاری می‌کند تحویل داده می‌شد.
+8
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.