جواد لاریجانی: خرید واکسن برنامه اتاق فرماندهی آمریکاست

دویچه وله :معاون وزیر کشور نسبت به "دوگانه‌سازی خرید یا تولید واکسن" هشدار داده اما جواد لاریجانی می‌گوید خرید واکسن پروژه آمریکا برای به زانو درآوردن ایران است. سردار نقدی به پرسنل سپاه و بسیج توصیه کرده که واکسن خارجی نزنند.

واکسن داخلی یا وارداتی؟ این محمل تازه‌‌ موافقت ‌و مخالفت‌های جناحی و بحث‌های سیاسی- امنیتی در ایران است. جواد عرف، معاون سیاسی وزیر کشور می‌گوید ایجاد حواشی و دوگانه‌سازی از خرید یا تولید واکسن کرونا یکپارچگی کشور و انسجام ملی را هدف گرفته و باید از آن حذر کرد. او در همایش معاونان استانداری‌ها تاکید کرد که دولت به موازات تلاش برای تولید واکسن ایرانی، همه اقدامات لازم برای تهیه و خرید واکسن کرونا را در دستور کار خود دارد.

خرید واکسن خارجی، مستلزم تامین ارز و رفع تحریم‌های بانکی است اما قرار داشتن ایران در لیست سیاه پولشویی، راه این کار را بسته است. واکسن داخلی نیز در بهترین حالت و طبق اعلام مقامات درمانی، خرداد ۱۴۰۰ به فاز نهایی می‌رسد. دکتر مینو محرز، محقق اصلی پروژه تولید واکسن داخلی گفته است که در صورت تایید این واکسن از سوی سازمان جهانی بهداشت، استفاده از آن به شش ماه زمان نیاز دارد.

جواد لاریجانی، مدیر "پژوهشگاه دانش‌های بنیادی" بحث خرید واکسن کرونا به ویژه واکسن‌های تولیدی در آمریکا را پروژه‌ای برای "به زانو درآوردن" ایران دانسته است. او در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: «این یکی از برنامه‌های اتاق فرماندهی آمریکا علیه جمهوری اسلامی است.

لاریجانی در توضیح این مدعا عنوان کرده که خرید واکسن مستلزم پرداخت به دلار است: «... و چون آمریکایی‌ها قبول نمی‌کنند پس می‌گویند زانو بزنیم و کرنش کنیم تا به ما چند واکسن عرضه کنند.»

او گفته که واکسن‌های داخلی کرونا هیچ مشکلی از نظر علمی ندارند و اعلام آمادگی کرده که خودش جزء اولین کسانی باشد که چنین واکسنی را می‌زند.

مدیر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی تاکید کرده که پیوستن ایران به کارگروه اقدام مالی باعث رفع تحریم‌ها نمی‌شود. او ارتباط لوایح پولشویی با مشکل خرید واکسن را رد کرده و افزوده است: «اگر این بحث تنها به عنوان ژست دیپلماتیک باشد حرفی ندارم اما دیدم که برخی از ته دل در این باره صحبت می‌کنند که معلوم می‌شود موضوع را بد فهمیده‌اند.»

علی مطهری، نماینده سابق مجلس چند روز قبل گفته بود که سهمیه ایران از واکسن تخصیصی سازمان جهانی بهداشت، به دلیل حضور جمهوری اسلامی در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف، باطل شده و از "مجمع تشخیص مصلحت نظام" خواسته بود پاسخگوی به خطر افتادن جان میلیون‌ها ایرانی باشد. علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز پس از آن و به طور تلویحی تایید کرد که نپیوستن به اف‌ای‌تی‌اف امکان تراکنش‌های مالی برای خرید واکسن کرونا را از بین برده است.

اظهارات ضد و نقیض مقامات جمهوری اسلامی در باره مشکلات خرید واکسن و ادعاهای مربوط به تولید واکسن داخلی، در شبکه‌های اجتماعی طنین وسیعی داشت و پویشی با هشتگ "واکسن بخرید" به راه انداخت که ترند شد.

پس از این کارزار، رئیس "مجمع تشخیص مصلحت نظام" از بررسی دوباره لوایح ای‌اف‌تی‌اف خبر داد و هم‌زمان از گروه‌های سیاسی خواست  "از فضاسازی‌های خاص و ربط دادن مسائلی چون واکسن کرونا به این موضوع" پرهیز کنند. تنها یک روز بعد، رئیس کل بانک مرکزی خبر داد که موافقت اولیه انتقال ارز برای تهیه واکسن کرونا گرفته شده و ۲۰۰ میلیون یورو برای پرداخت به کوواکس اختصاص یافته است.

موضع‌گیری‌‌ در باره موانع خرید یا تولید واکسن کرونا در حالی ادامه دارند که محمدرضا نقدی، فرمانده سابق بسیج و معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران توصیه کرده که  پرسنل سپاه و بسیج، ترجیحا واکسن خارجی کرونا را تزریق نکنند. او با تاکید بر مسئولیت وزارت بهداشت در واردات واکسن کرونا گفته است: «.. ما در واکسیناسیون عمومی کرونا مشارکت نخواهیم کرد... با توجه به تشکیک‌های جدی کارشناسان دنیا و سوابق بد برخی تولید کنندگان کنونی واکسن کرونا، واکسن‌های خارجی را به دلیل مکانسیم عمل خاص آنها به پرسنل سپاه و بسیج توصیه نمی‌کنیم.»

نقدی توضیح نداده که مکانیسم عمل خاص واکسن خارجی کرونا چیست اما گفته که سپاه پاسداران آماده است در صورت رسیدن واکسن کرونای تولید داخل به مرحله استفاده عمومی، "حماسه بسیج در ریشه‌کنی فلج اطفال" را تکرار کند.
+9
رأی دهید
-60

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  این حیوان ها پر از دروغ و حرف های چرت وپرت هستند . آقای لاریجانی و خانواده دزد و فاسد اون نمیگه که حکومت جمهوری اسلامی دیگه پولی برای ملت ایران نگذاشته که با اون واکسن بخرند و اگر هم پولی مانده برای دخل و خرج فساد اونها ست و ملت مهم نیستند
  0
  16
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  araghesagi - لندن، انگلستان
  خوب شما که به فکر ایران و ایرانی نیستی . مگر اونا یه فکری برای سلامتی ایرانی‌ها بکنند
  1
  12
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  جواد لاریجانی قبول کرده که اولین نفر باشه واکسن تولید داخل رو میزنه اما از نوع آب مقطر تا به قول نقدی حماسه بیافرینه
  1
  12
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  ....این کجاست عجیبه و کجاست اخر الزمانی یا امام آلزمانی است؟ ملت ادم بشو نیستند!....شما ببینید مردک بی بته نقدی که حتی صدام آدم حسابشون نکرد مثل اشغال سر مرز ایران خالیشون کرد تصمیم گیرنده برای ایران و ملت ایران است.
  2
  12
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  این پروژه جدید دزدی سپاه برای خالی کردن جیب مردم هست . مگه میشه سپاه از در آمد سوپر میلیاردی واکسن بگذرد. آخرش یک واکسن بی نام و نشان چینی پیدا میکنند و با نام ایرانی به ملت ایران تا دسته تزریق میکنند . در آمد دزدان سپاه مافوق بیلیون و بیلیون تومان . خدا بدهد برکت
  0
  4
  شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  (پژوهشگاه دانش های بنیادی)::چه ،اختراع من در آوردی مسخره ای،دانش های بنیادی،لابد . از (جادوگری،رمالی،جنگیری)شروع شده تا به اسلام ختم میشود.مثلا پژوهش در اعمال حج و مستراح رفتن(بنظرم از سلول های بنیادی تقلید کردند)
  0
  0
  شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.