دبیرکل اتحادیه عرب: ایران و ترکیه با قلدری در منطقه دنبال احیای امپراطوری خود هستند

رادیو فردا :دبیرکل اتحادیه عرب با متهم کردن ایران و ترکیه به «قلدری منطقه‌ای» می‌گوید که این دو کشور سودای احیای امپراطوری‌های گذشته خود را در منطقه کشورهای عربی دارند.

احمد ابوالغیط در گفت‌وگویی که روز پنج‌شنبه، چهارم دی، در روزنامه مصری الاهرام منتشر شده، رفتار ایران و ترکیه را مبتنی بر «ایدئولوژی اسلام سیاسی» دانسته و گفته است بر اساس همین ایدئولوژی این دو کشور در امور کشورهای عربی «دخالت می‌کنند».

او همچنین با اشاره به ابعاد مختلف «جنگ سرد» بین چین و آمریکا گفت که این دو ابرقدرت به دنبال جذب متحدان تازه هستند و این موضوع می‌تواند برای کشورهای عربی قدرت مانور یا محدودیت‌های جدید ایجاد کند.

انتقادهای آقای ابوالغیط از ایران و ترکیه سابقه‌دار است و در ماه‌های گذشته نیز شدت یافته است.

او فروردین‌ماه امسال در نشست کشورهای عضو اتحادیه عرب گفت که «مداخله ترکیه و ایران» در منطقه باعث «طولانی‌تر و پیچیده شدن بحران‌» در کشورهای عربی شده است.

دبیرکل اتحادیه عرب در مصاحبه‌ای که ۱۲ مهرماه گذشته با روزنامه مصری الاخبار داشت، به مواردی چون حضور شبه‌نظامیان وابسته به ایران و ترکیه در کشورهای عراق، یمن و سوریه و لیبی به عنوان نمونه دخالت‌های این دو کشور نام برد.

او گفت رفتار ایران در عراق و سوریه و یمن «مخرب» و دخالت‌های ترکیه در لیبی «جسورانه» بوده و هدف آن «برهم زدن ثبات و امنیت داخلی» این کشورهاست.

انتقاد برخی از کشورهای عربی از حضور ترکیه در لیبی در حالی مطرح است که روز سوم دی‌ماه، پارلمان ترکیه مجوز حضور نظامی این کشور در لیبی را به مدت ۱۸ ماه دیگر تمدید کرد.

ترکیه حامی دولت لیبی است که بخش‌های غربی کشور را تحت کنترل دارد. نیمه شرقی کشور در کنترل نیروهای ژنرال حفتر است که کشورهای مصر، روسیه، امارات و فرانسه از آن حمایت می‌کنند.

از زمان سقوط معمر قذافی دیکتاتور لیبی در سال ۲۰۱۱، این کشور دچار بحران جنگ داخلی است.

حکومت ایران نیز می‌گوید به دعوت دولت‌های سوریه و عراق در این کشور حضور دارد و از گروه‌های شبه‌نظامی تحت پوشش خود برای «مبارزه با داعش» حمایت می‌کند.

جمهوری اسلامی همچنین بر خلاف نظر سازمان ملل، گروه شبه‌نظامی حوثی را به عنوان دولت یمن به رسمیت می‌شناسد و می‌گوید از این گروه حمایت «مستشاری» می‌کند.
+36
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  غرب دشمنی داره باترکیه، جون کشورهای غربی مال عثمانی بود عربستان سعودی ۱۹۲۴ تشکیل شد قبلش مال ترکیه. البته الان اون دشمنی قبلی کمتره چون خیلی از ترکها توی عربستان کار میکنن
  11
  3
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Pahbod666 - لندن، انگلستان
  منطقه کشورهای عربی؟ عرعر خرفت،هر گندی که الا میبینی ایران و ترکیه و دیگر کشورهای غیر عرب ولی گرفتاره اسلام گرفتارشند از همون دینی که اجدادت تو با کشتار و خونریزی در منطقه حاکم کردن نشات میگیره.کشور مصر اصلا عرب نبودند و زبانشان هم عربی نبود و تمدن بزرگی داشتند،وحوش اسلامی عربستان آنجا رو هم اشغال کردند و تمام اون تمدن رو از بین بردند و زبانشان (و فرهنگشان) را هم به عربی تغییر دادند و تز اون تاریخ از مصر جز فلاکت و فقر و ترور چیزی بیرون نیومده.تنها چیزی که میشه بهش امید و تا حدی افتخار داشت اینکه زبان ایران را نتونستند عرعری کنند و همچنین ترکیه هم هر اشتباهی حاکمانش میکنند باز کنی حای امید هست که به زبان اسلام صحبت نمیکنند و فرهنگشان کامل عرعری نشده.
  4
  12
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  وقتی خود عربها هموطن خودشون رو به پول و قدرت میفروشن حالا حکومت فاشیست ایران یا حکومت قدرتگرای تورکیه نباشه یکی دیگه میشه. شماها بخصوص مردم عراق سوریه یمن با هموطنای خودتون به خاطره اقوام ضد خودتون (فاشیسم فارسیسم شیعه ) میجنگید و همو میکشید.
  13
  6
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  امپراطوری!! ایران که دیگه شاه نداره که بخواد امپراطور داشته باشه این آخوندها هم با این مسئولین اختلاسگر نمی توانند تنبان خودشون رو بالا بکشند چه برسه به اداره یک امپراطوری!
  6
  10
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Pahbod666 - لندن، انگلستان::]. میشه بفرمایی زبان مصریها قبل از عرب شدن چی بوده و از چه نژادی هستن؟ اینها همه از نژاد عبریها هستن.
  9
  4
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران
  فعلا که شما عربا خاورمیانه را ۱۴۰۰ سال بزور اسلامی کردین ولی دیگه نفسهای آخرتونه میگید نه سال ۲۰۲۱ میبینیم
  2
  6
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  خیلی هم خوبه در پنج قرن گذشته هم ایران و عثمانی منطقه را کنترل می کردند و مردم آرامش بیشتری داشتند دیگه عربی وجود نداره بعد از فتح بغداد توسط هلاکو و براندازی عباسیون دیگر اعراب به پایان رسیدند و بعدها تو کاخ باکینگهام دوباره این کشورهای عربی بی هویت را تشکیل دادند و می بینیم که اینها با فلسطین که از خودشونه چکار کردند بخاطر چند تا اف 35 و چند تن گندم راحت فلسطین را فروختند اینها نه غیرتی دارند نه هویت فقط نفت دارند که وقتی به پایان برسد دیگه غربی ها اینها را تو از سطل آشغال هم برنمی دارند
  2
  4
  شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  نتیجه هر نوع حکومت ایدئولوژیک بهمین جا(دخالت در امور کشورها) ختم میشود.ضمنا علاوه بر ان در زندگی خصوصی شهر وندان خودش هم مداخله خواهد کرد،چون تحمیل افکارش بردی ندارد به خشونت (چدن در داخل و چه در خارج)دست خواهد زد.اسناد کشتار استالین و خمینی و خامنه ای بطور واضح در دسترس میباشد
  1
  1
  شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  ترکیه عثمانی و ایران علوی صفوی دوتا حکومت درب و داغون قرن پانزدهمی ترکی هستن که نهایتش میشن پرورش دهنده امثال پان ترک مسلمون ..... که روند معکوس رو در تکامل انسان طی میکنن و جز ایجاد انواع گروهک داعش و حشد چیزی برا منطقه نمیارن.من آینده اعراب خلیج فارس رو بهتر از مردم این دوتا کشور صفوی عثمانی می بینم.شاه بخشیده شاه علی خان نمی بخشه.اعراب خودشون فهمیدن دکان پدرسوختگی اسلام جز آزار ملتها چیزی نداره حالا خردوغان و سیدعلی میگن نه بذار بازم خون تو شیشه کنیم و جفتک بندازیم.
  3
  1
  شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. استامبول هم بیزانس بود و ترکیه امروزی تا چند قرن پیش یونانی نشین و ارمنی و کرد بودن بعد ترکان عثمانی با نام اسلام ترکسازی کردن و آثارش هم از زیر خاک هر روز داره درمیاد ولی الان تو میری با اکسیر جادویی خاله قزی..... و استاد زبان میشی.خخخخخخخ.
  2
  2
  شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. این موشای کور شالیزارها و جنگلهای مازندران پس چیکار میکنن! چرا موجودات بانمکی مثل تورو نمیخورن. کلا با فارسهای افغانستان 45میلیون فارس تو دنیا هست البته شما مازندرانی ها که از پشتون های پاکستان هستن. کلا 15میلیون کرد در جهان هست. من نمیدونم شماها که ساکن نصف کره زمین بودید چرا هنوز قد جمعین بورکینافاسو هم نیستید؟ استانبول در زمان تمدن تورکهای کهن اون منطقه پایتخت تورکهای توروکیه با پایتختی به نام ترووا (تلفظی از واژه تورک) بوده. اینکه دوران کوتاهی اسم بیزانس گرفته چه اهمیتی داره.
  0
  0
  شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. پدر چنگیز رو کشتن، میخواست انتقام پدرش بگیره . در نتیجه این انتقام ، یه عده از ترکان شرق کوچانده شدن بسمت غرب، و عثمانی ا بوجود آوردند،بعد عثمانی برای اروپا شاه شدو هم راه تجارت هند رو بست اروپاییها هم برای رسیدن به هند ، راه دریایی دیگری رفتن اما اشتباهی رفتن و سر از آمریکا درآوردن و قاره آمریکا را کشف کردن، برای همین اسم بومیان آمریکا را ایندین(هندی) نامیدن. از طرفی روسها رو هم قوی کردن و روس هم امپراطوری شد. یه پدرکشی منجر به کشف قاره آمریکا، پیدایش عثمانی و روس شد
  1
  0
  یکشنبه ۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.