ماجرای سفارت آمریکا در بغداد چیست؟ ترامپ چگونه پای ایران را در روزهای آخر ریاست جمهوریش وسط کشید؟

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، الجزیره نوشت: به گفته محمد شرقاوی، استاد امور درگیری‌های بین المللی، هدف گرفته شدن سفارت واشنگتن در بغداد به معنای ضربه زدن به حق حاکمیت آمریکاست و در ادامه امکان دارد این حرکت موجب تنش زایی نظامی توسط ترامپ در آخرین روز‌های حضورش در کاخ سفید شود.
 
 در ادامه این مطلب آمده است: شرقاوی در برنامه «فراتر از خبر» تهدیدات اخیر ترامپ علیه ایران را به انتصاب کریستوفر میلر، بعنوان وزیر دفاع آمریکا ارتباط می‌دهد و تصریح می‌کند که میلر مطیع دستورات ترامپ است.
 
وی می‌افزاید: ترامپ بار‌ها تکرار کرده است ک ایران یک خطر واقعی در برابر استراتژی آمریکا در خاورمیانه است و ترامپی که از تمام راه‌های قانونی برای ماندن در کاخ سفید استفاده کرد، تلاش می‌کند تا علیه ایران تنش زایی کند، همانطور که اظهارات اخیر او پشت پرده‌ای هم دارد.
 
در مقابل، عبدالله الشایجی، استاد علوم سیاسی دانشگاه کویت احتمالات شعله ور شدن جنگ در منطقه در طول دوره باقی مانده از ریاست ترامپ را کم دانست و افزود: ایران هوشمندتر از آن است که در دام افتد، همچنانکه یک ماه از ترور فخری زاده گذشت و تهران هیچ پاسخی نداده است.
 
وی تاکید می‌کند که در مقابل موضع گیری ایران، ترامپ و اسرائیل تلاش می‌کنند تا فرصت‌های بایدن برای گشایش باب مذاکره دوباره با تهران و بازگشت به توافق هسته‌ای را با اینگونه تنش زایی‌ها از بین ببرند.
 
همزمان با گزارش اکسیوس در مورد اینکه واشنگتن در حال بررسی تعطیلی سفارتش در بغداد است و این اقدام می‌تواند مقدمه‌ای برای انتقام از تهران باشد. همانطور که ترامپ به دنبال بیان خبر حمله به سفارت آمریکا در بغداد، تاکید کرد که ایران عامل این حمله بوده و در صورتی که حتی یک آمریکایی کشته شود، تهران مسئول آن است.
 
ابعاد این تهدید زمانی مشخص می‌شود که بدانیم مسئولان برجسته در امنیت ملی کاخ سفید، در حال بررسی گزینه‌های بازدارندگی در برابر ایران و متحدان آن، در صورت حمله به نظامیان و دیپلمات‌های آمریکایی در عراق هستند.
 
اما مکنزی، فرمانده آمریکایی- که در مورد تحرک احتمالی ایران در سالروز ترور سردار سلیمانی هشدار داده- از احتمال شعله ور شدن درگیری بین ایران و آمریکا فرو کاست.
 
در مقابل، وزارت خارجه ایران واشنگتن را مسئول کامل عواقب هر اقدام نابخردانه در مرحله فعلی دانست و تاکید کرد که اتهامات دولت آمریکا علیه تهران تکراری، ساختگی و بی اساس است و هدف از آن، سرپوش گذاشتن بر شرایط داخلی سخت تری است که ترامپ در آن قرار دارد.
 
همچنین وزارت خارجه ایران به ترامپ در مورد ورود به ماجراجویی‌های خطرناک در روز‌های باقی مانده ریاستش هشدار داده و تصریح نمود که واشنگتن و شرکای منطقه‌ای آن به دنبال افزایش تنش و فتنه در خاورمیانه هستند.
+7
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  چون یک عده نادان مذهبی بر مسند قدرت و تصمیم گیری ها نشسته اند به تصور اینکه ترامپ بزودی مسند قدرت را ترک میکند با این کارهای بی نتیجه می خواهند سوزنی به ترامپ بزنند. مطمئن باشید که کسانیکه این تصمیمات را میگیرند عقل سلیمی ندارند
  4
  18
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  امروز صبح دوباره. اسراهیل .پاسدار شخم زد. با یکی‌ نه دو تا. ۶ تا. هرچه ستم و ظلم .این سپاه. به ملت ایران کرد. خدای یهودی‌ها .کمک. به ملت مظلوم و مستضعف مسلمان ایران می‌‌کند. بعضی‌ وقتها. این دین همه چیز را قاطی پاتی می‌‌کند. ۴۰ سال ملت مسلمان با سپاه مسلمان. مرگ بر اسراهیل. می‌‌گویند و وعده انتقام.بعد از ۴۰ سال .ملت مسلمان به جاهی رسیده. که به دربار خدای یهودی‌ها .و نه به خدای مسلمان خود. دعا. که خدای یهودی ها. انتقام ملت مسلمان را.از سپاه مسلمان بگیرد. شما درک می‌‌کنید. ؟ من که خیر. ولی‌ یک چیز را درک کردم. که موسی‌ با عصا خود و ۸ میلیون.زورش. از رسول ما با ۱،۲ میلیارد بیشتر است.بر منکرش لعنت. صلوات.
  8
  20
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. دستشان درد نکند. این فاشیست های مذهبی ضد انسانیت و بشریت هستند و هر چقدر بیشتر شخم بخورند و نابود شوند کمک به باور ازادی عقیده هست
  6
  16
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  این قشریون به ایران برگردند مصیبت بیشتر میشود. این مشکل فقط مخصوص ایران نیست و دول اروپائی هم ابا دارند که این وحوش مذهبی داعشی را به خود بپذیرند. چند سال قبل عده ای روس همراه داعشی ها می جنگیدند. دولت روس نمی خواست که این ها به روسیه برگردند. گراد ان ها به امریکائی ها داد و یک هواپیمای امریکائی با اذن روسیه همه را به جهنم فرستاد!
  1
  3
  شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.