مرگ پزشک سیاه‌پوستی که بیمارستان را به برخورد نژادپرستانه متهم کرد

دکتر سوزان مور، بر اثر ابتلا به بیماری کوید - ۱۹ روز یکشنبه درگذشتبی بی سی : چند هفته بعد از آنکه دکتر «سوزان مور» بیمارستان دانشگاه ایندیانا در آمریکا را به برخورد نژادپرستانه علیه خود متهم کرد، بر اثر ابتلا به کوید - ۱۹ درگذشت.
 
خانم مور، پزشک معالجش را متهم کرده که به دلایل نژادپرستانه حاضر نشده به او داروی مناسب بدهد. آنقدر که مجبور شده برای درمان دست به التماس بزند.
 
بیمارستان دانشگاه ایندیانا، ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت خانم مور، گفته است که اتهام‌های تبعیض نژادی را جدی می‌گیرند اما نمی‌توانند به صورت مشخص درباره این بیمار اطلاعاتی بدهند.
 
بنا به تحقیقات انجام شده، سیاه‌پوستان آمریکا ببیشتر از سفیدپوستان در معرض ابتلا و مرگ بر اثر بیماری حاصل از ویروس کرونا هستند.
 
خانم مور در یک نوشته فیس‌بوکی که روز چهارم دسامبر (بیست روز پیش) منتشر کرده بود، گفته بود که پزشک سفیدپوستش، درد او را جدی نمی‌گرفت. این در حالی بود که در آن لحظه خانم مور از درد به گریه افتاده بود و نمی‌توانست نفس بکشد.
 
خانم مور نوشته است: «او حتی به صدای شش‌های من گوش نکرد. حتی به من دست نزد. او حتی معاینه ابتدایی هم انجام نداد. به او گفتم که تو نمی‌توانی به من دیکته کنی که چه احساسی داشته باشم.»
 
در بیانیه‌ای که بیمارستان منتشر کرده، آمده است: «به عنوان سازمانی که رسیدن به مساوات و کاستن از نابرابری‌ها در زمینه بهداشت را وظیفه خود می‌دانیم، این اتهام‌های تبعیض را خیلی جدی گرفته و درباره آنها تحقیق می‌کنیم.»
 
بیانیه سپس از تخصص و نیت خیر کارمندان بیمارستان تعریف کرده است.
 
گروهی مشغول جمع‌آوری پول برای بازماندگان خانم مور هستند. در معرفی این پزشک و خانواده‌اش در وبسایتی که برای جمع‌آوری پول است، نوشته شده که او پسری ۱۹ ساله به نام هنری دارد و والدینی دارد که دچار فراموشی شده‌اند. تا لحظه نگارش این خبر بیش از ۱۲۰ هزار دلار در این حساب جمع شده است.
 
'سیاه‌پوستان این طور کشته می‌شوند'
دکتر مور در اواخر ماه نوامبر به کوید -۱۹ مبتلا شد. به دلیل تب بالایی که داشت و چون خون در سرفه‌هایش دیده می‌شد و نمی‌توانست به راحتی نفس بکشد در بیمارستان بستری شد.
 
او خود نوشته بود که تقاضای درمان با روش‌های جدید را داشته و از پزشکش خواسته که از سینه و شش‌هایش عکس‌برداری شود. اما دکتر گویا گفته که او وضعش آنقدر بد نیست که از آن دارو استفاده کند و باید از بیمارستان مرخص شود.
 
دکتر مور در فیلمی که در فیس‌بوک منتشر کرده بود، درباره پزشکش چنین گفته است: «رفتاری با من می‌کرد که انگار من معتاد به دارو هستم.»
 
او اضافه کرده که پزشکش می‌دانست که خانم مور خود دکترای طب دارد.
 
خانم مور را بالاخره از بیمارستان مرخص می‌کنند اما او چند ساعت بعد که تبش بالا رفته و فشارخونش پایین آمده بود، دوباره به بیمارستان باز می‌گردد.
 
خانم نمور گفت: «سیاهپوستان این طور کشته می‌شوند.» او در توضیح بیشتر چنین نوشته است: «وقتی که آنها را به خانه می‌فرستید و آنها نمی‌دانند چطور از پس بیماری برآیند.»
 
یکی از مقام‌های بهداشتی بیمارستان به خانم مور گفته بود که به کارکنان آموزش‌های لازم در زمینه برخورد یکسان با نژادهای مختلف داده شده است. اما به تقاضای خانم مور مبنی بر عذرخواهی پزشک معالجش به جایی نرسید.
 
او همچنین گفته است که اگر سفیدپوست بود جور دیگری با او رفتار می‌شد.
 
ثبت تجارب خانم مور و در گذشت او باعث اعتراض سیاهپوستانی شد که بارها از تبعیض در سیستم بهداشتی آمریکا شکایت کرده بودند.
 
بنا به تحقیقاتی که در آمریکا شده، احتمال مرگ سیاهپوستان از ویروس کرونا سه برابر سفیدپوستان این کشور است.
 
نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ منتشر شده بود، نشان می‌دهد بیشتر کارکنان خدمات درمانی نسبت به رنگین‌پوستان، از جمله سیاه‌پوستان آمریکا، نظر منفی داشته و نظرشان درباره سفید‌پوستان مثبت است.
+24
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  تبعیض نژاد، تبعیض ملیت و تبعیض جنسیت عوارض جوامع انسانی هستند که از خوی حیوانی انسان‌های کم مایه نشأت می‌گیرد .
  1
  46
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  از اینکه امروزه اندکی از سفیدها در امریکا نژادپرست هستند کوچکترین شکی نیست اما در عوض بالای 50 درصد از سیاهان نژادپرستی نوع خودشان را دارند و بجای مساوات در رفتار توقع عنایت مخصوص به دلیل رنگ پوستشان دارند و من بارها این را در بین انها شاهد بوده ام. در یک ساختمان که بیش از 400 نفر سیاه زندگی میکنند من تنها سفید هستم. تازه به دروغ گفته ام پدرم سیاه بود که کسی به دلیل رنگ پوست مزاحم من نشود. ناگفته نگذارم که انسانیت ربطی به رنگ پوست ندارد و بعضی از ان ها هم در انسانیت و محبت بی نظیر و مثل سد سکندر پشت من ایستاده اند. چه بگویم که اقوام من می ترسند به این ناحیه و ساختمان به دیدن من بیایند! در حالیکه محل اقامت من فوق امنیت حاکم هست. به بیمارستانی که گاهی میروم تقریبا نیمی از خدمه و دکترها سیاه هستند. پزشک چشم من دکتر باوِر یک انسان والای سیاه و دانشمند و در کار خودش یگانه و متولد همدان هست! پدرش میسیونر مذهبی (کشیش) در همدان بوده و انجا متولد شده و تعجب اینکه پدر من در مدرسه ی ان ها زبان انگلیسی و فرانسوی را آموخته بود. دنیا خیلی کوچک هست.
  13
  39
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  مدتیه اکثر فیلمهای پورن اختصاص داده شده به اینکه یه سیاه پوست قوی هیکل چند زن یا دختر بچه سفید پوست رو برده جنسی کرده و اونها هم از این وضعیت لذت میبرن! من همیشه تعجب میکردم که آیا سیاه پوستایی که به حجم زیاد دارن اینطور فیلمها رو بازی میکنن فکر نمیکنن دارن غرور مردان سفید پوست رو تحریک میکنن و ممکنه باعث موج ضدیت با سیاه پوستا بشه! اتفاقا اثراتش رو در این سالها دیدم. از طرفی بعضی رسانه ها و فیلم سازی ها به حد زیاده روری دارن فیلمها و برنامه های تلویزیونی رو به سیاه پوست ها اختصاص میدن و عملا شورش درومده و من اکثر فیلمها رو فکر میکنم در آفریقا ساختن تا هالیوود یا غیره. وقتی بخوای زیاده روی کنی از اونور بوم میوفتی. توجه به موضوع رنگ و نژاد وحساس کردنش و مانور کردن روی اون میتونه اوضاع رو بدتر کنه.
  12
  10
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. دقیقا زدین به هدف و ۱۰۰٪ تایید میکنم،اینجا در لندن هم سیاه ها همینجورند البته دو قشر سیاه پوست داریم،اینهایی که از کشور دیگه تازه اومدند (که مشکل خاصی ندارند و بی آزارند) ولی قشری که متولد انگلیس هستند با جرات میگم ۹۰ درصدشون خیلی عوضی،عقده ای،بدجنس و پست هستند مخصوصا نسبت به مهاجرین دیگه خیلی عقده و حسادت و نفرت دارند.رفتارهایی که یک انگلیسی واقعی هرگز حداقل علنی نمیکنه،اینها براحتی انجام میدند.و هر حرفی بزنی فورا بهانه نژادپرستی رو رو میکنند و شدیدا حق به جانب هستند.خدا نکنه کار کسی دست یکی از اینها که هر نوع مسئولیتی داره بیفته از کارمند ساده اداره بگیر تا مامور شهرداری یا حتی پستچی و یا کارمند سوپرمارکت بشدت وقیح،بدجنس بی ادب ،rude حق به جانب و علنا نژادپرست هستند.خیلی هم تندخو و آتشی مزاج هستند و فورا از کوره در میرند و فحاشی و داد و بیدا‌د میکنند.تمام این چیزها که گفتم بارها و بارها تجربه داشتم و عین حقیقته.
  5
  22
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. متاسفانه بخشی از خود سیاه پوستان در رشد راسیسم نقش بزرگ دارند . پسر یکی از دوستان سوعدی ؛ با دوست دیگرش (نوجوان ۱۵ ساله متولد سوعد از خانواده ایرانی ) گیر یک گروه سومالیایی افتادند ؛ به نوجوان ایرانی بخاطر قیافه غیر سوعدی کاری نکردند ؛ اما پسر همکار من را هم کتک زدند و تلفن همراه و پول و کاپشنش را دزدیدند . نتیجه این کار ها شدت عصبانیت علیه سیاهان جامعه است
  7
  11
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  وقتی جوامع به خوشوقتی و خوشبختی میرسند که،فرق بین انسان ها چه در رنگ پوست(سیاه،سفید،زرد،سرخ)و چه در جنس(زن و مرد)از بین برود
  4
  3
  شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. قانونا هیچ فرقی بین هیچ نژادی نیست و همه امکانات یکسان برخوردارند،اما خود اینها گشاد و تنبلن و دنبال درس و تلاش نمیرند و خیلیهلشون میرن تو کار خلاف و اونهاییشون همکه به زور مشاغل عادی دارن همیشه طلب کارند و بهانه نژادپرستی رو سر هر ماجرایی پیش میکشند. تو‌محیط نیستین نمیدونید چه خبره. بدترین رفتارها و نامهربانیها و گستاخیها رو از اینها دیدم.
  1
  8
  شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. [::amirgheryou - تهران، ایران::]. [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. من مدت ها هست مشکل پا دارم. خوشبختانه ماه قبل یک پا را عمل کردند و درد هم یک دهم شده است. 8 سال پیش این عارضه شدید و عصا به دست بودم. هر اتوبوسی می نشستم بلافاصله یکی جایش را به من میداد. روزی یک جشن ملی بود. در امریکا در داون تاون آتش بازی بود. بعد از هرگز برای دیدن رفتم. جمعیت موج میزد. عصای من را دیدند و یکنفر جایش را به من داد.آخرین اتوبوس ساعت 11.30 دقیقه حرکت میکرد. لنگ لنگان آمدم ایستگاه و برای اولین بار دیدم حدود 70 نفر سیاه منتظرند. زمان سوار شدن حتی یک نفر رعایت من را نکرد. اخرین نفری بودم که سوار شدم. در حالیکه از درد زوزه میکشیدم امید داشتم که یکی از ان ها جایش را به من بدهد. اما مخصوصا من را نمیدیدند. امیدوار شدم بالاخره یکی پیاده میشود و به احترام عصا و ریش سفید یک نفر جایش را به من میدهد تا رسیدن به مقصد ده ها نفر پیاده شدند و دریغ از یک ذره انسانیت. عاقبت هم به مقصد رسیدم و دو روز در تخت خواب زوزه می کشیدم. من اوج ریسیسم سیاهان را انجا بوضوح تجربه کردم
  0
  7
  یکشنبه ۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. بله متاسفانه مشابه تمام این موارد بارها و بارها دیده ام،در بقیه مردم شاید مثلا بیست یا سی درصد آدم عوضی و بد پیدا بشه ولی در اینها برعکس شاید بیست درصد آدم خوب پیدا بشه.موضوع فقط ریسیست (هرچند ریسیست بودن یک سیاه پوست خودش کمدی هست) بودن نیست،چون نسبت به همه همین رفتارها رو دارند.یک خودخواهی،بی ادبی ،تمایل به خشونت و نامهربانی خاصی درشون هست که ۱۸۰ درجه متفاوت هست از این تصاویر مظلوم‌نمایانه که در دنیا در اخبار و فیلمها ازشان پخش میکنند.شما برید درصد نژادی زندانیها و خلافکارها در آمریکا رو ببینید،در لندن مناطقی که اینها زندگی میکنند خطرناک ترین جاهای اروپاست و آمار قتل و جرمش نسبت به جمعیت از همه اروپا و حتی آمریکا بالاتره.من پلیس ایرانی در لندن دیدم که میگفت بعضی مناطق رو ما برای گشت زنی هم جرات نمیکنیم بریم.باز هم تکرار میکنم اینجا امکانات بطور بکسان برای همه وجود داره و اینطور نیست بخاطر فقر یا تبعیض باشه،مشکل از خو‌‌ و طبیعتشان هست با کسی هم تعارف نداریم.
  0
  2
  یکشنبه ۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.