نامه تشکر آیت‌الله صافی گلپایگانی از دادگاه اتریش برای ابطال حکم ممنوعیت حجاب کودکان

آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید شیعهبی بی سی :آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید شیعه با ارسال نامه‌ای به رئیس دادگاه قانون اساسی اتریش، از ابطال یک رأی علیه حجاب مسلمانان، قدردانی کرد.

آقای صافی در این نامه خطاب به "کریستوف گرابنوارت" نوشته: "اقدام بحق و شایسته دادگاه قانون اساسی کشور اتریش و بخصوص نقش عادلانه و شرافتمندانه آن عالی‌جناب و دیگر قضات عالی‌رتبه در احقاق حق اعتقادی مسلمانان کشورتان و ابطال رأی ظالمانه که حق مسلم رعایت حجاب را بر مسلمانان منع نموده بود، مایه خوشحالی و مسرت قاطبه مسلمانان جهان و دیگر صاحب‌نظران فرهیخته ادیان ابراهیمی گردید."

دادگاه قانون اساسی اتریش حدود دو هفته قبل قانون ممنوعیت روسری و پوشاندن موهای سر به دلایل مذهبی را که در مدارس ابتدایی این کشور اجرا می‌شد، مغایر قانون اساسی تشخیص داد و آن را لغو کرد.

این قانون که از سال گذشته اجرا می‌شد، به طور مشخص روسری را ممنوع نکرده‌ بود اما بر اساس آن، "هرگونه لباس و پوشش مذهبی که سر را بپوشاند" برای کودکان تا ۱۰ سال ممنوع بود. دولت اتریش گفته بود این حکم شامل کیپای یهودیان یا عمامه سیک‌ها نیست و دادگاه هم به این نتیجه رسید که هدف این قانون فقط روسری اسلامی بوده‌ است.

کریستوف گرابنوارت، رئیس دادگاه قانون اساسی اتریش پس از رد این قانون گفته بود "ممنوعیت گزینشی... به طور خاص مربوط به دانش‌آموزان دختر مسلمان است و به این ترتیب به شکلی تبعیض‌آمیز آنها را از سایر دانش‌آموزان جدا می‌کند."

تصویب ممنوعیت پوشش روسری در مدارس ابتدایی اتریش، اعتراض مسلمانان این کشور را در پی داشت و دادگاه قانون اساسی در پی شکایت والدین مسلمان دو دانش‌آموز که خواستار لغو ممنوعیت حجاب در مدارس ابتدایی اتریش شده بودند، برگزار شد.

والدین کودکان در شکایت‌شان اعلام کرده بودند که قانون حجاب اصل برابری مذهبی را در اتریش نقض می‌کند و در حالی که حجاب برای مسلمانان ممنوع است، کیپای یهودیان یا عمامه سیک‌ها ممنوع نیست.

بر اساس رای دادگاه، قانون ممنوعیت روسری کودکان، آزادی مذهبی را نقض کرده است.

این قانون در دولت قبلی اتریش که حاصل ائتلاف حزب محافظه‌کار "مردم" با حزب راست‌گرای افراطی "آزادی" بود، تصویب و به اجرا گذاشته شد.

مسلمانان بزرگترین اقلیت دینی در اتریش هستند و ۸ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. براساس آمار سال ۲۰۱۶ حدود ۷۰۰ هزار مسلمان در اتریش زندگی می‌کنند و مسلمانان این کشور، اصالتا اهل کشورهای ترکیه، بوسنی، کوزوو، مقدونیه شمالی و چند کشور دیگر هستند.
+3
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  این حیوان مذهبی فسیل خجالت نمیکشه . این قرم پوف بجای اینکه بی شعوری خودش رو حوار بکشه باید سرش را بگذاره زمین از خجالت سقت بشه چونکه همین رایس دادگاه اتریشی که ازش تشکر میکنه اگر دختر بچه اون در ایران می خواست مدرسه بره حتما کل نظام حیوانی شیعه اسلامی جلوی اون رو میگرفت و روسری سرش میکرد
  0
  14
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Pahbod666 - لندن، انگلستان
  برو بمیر فسیل بی مغز،توی اتریش یعیشون بر این بوده جلوی ترویج جهالت و خفت مذهبی رو بگیرند که توسط عده ای چپی لیبرال بیشعور متاسفانه این قانون لغو شد.به امید ممنوعیت ترویج و تبلیغ خرافات مذهبی از هر نوع.
  0
  4
  جمعه ۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.