فغانی را ایران راند اما باز هم بهترین داور سال آسیا شد

ایران وایر :«فدراسیون بین‌المللی آمار و تاریخ فوتبال» (IFFHS) بهترین‌های فوتبال جهان در سال ۲۰۲۰ را معرفی کرده است.

این فدراسیون براساس عملکرد سالیانه بازیکنان، مربیان و داوران فوتبال، هر ساله اقدام به انتخاب بهترین‌ها در قاره‌های مختلف جهان می‌کند.

فدراسیون بین‌المللی آمار و تاریخ فوتبال از سال ۱۹۸۴ در شهر «لایپزیگ» آلمان تاسیس شد. این فدراسیون به صورت رسمی از سوی فیفا و کمیته بین‌المللی المپیک به رسمیت شناخته می‌شود و وظیفه‌اش، اقدامات موازی با فیفا برای جمع‌آوری مستندات تاریخی، ارایه آمار و اطلاعات فنی، برآورد کیفیت از داده‌های کنفدراسیون‌های عضو فیفا و نظارت بر عملکرد بازیکنان، مربیان و داوران فوتبال در سراسر جهان است.

اعضای این فدراسیون جهانی اما نه از طریق انتصابات که دقیقا با پروسه‌ای شبیه به فدراسیون جهانی فوتبال و در رای‌گیری مجمع عمومی انتخاب می‌شوند.
حالا فدراسیون بین‌المللی فوتبال اقدام به انتخاب تیم منتخب سال ۲۰۲۰ میلادی در آسیا کرده است. «سردار آزمون»، مهاجم ایرانی باشگاه «زنیت» روسیه تنها بازیکن ایرانی است که موفق شد به عنوان نماینده ایران، در تیم منتخب قاره آسیا حضور یابد.

کره جنوبی، چین، قطر، استرالیا و تایلند نیز یک نماینده در این تیم منتخب دارند که شناخته شده‌ترین آن‌ها را باید «سون هیونگ مین»، مهاجم کره‌ای تیم «تاتنهام» بریتانیا و زننده بهترین گل سال فیفا دانست.

عربستان با دو نماینده و ژاپن با سه نماینده، بیشترین سهم را در تیم منتخب سال ۲۰۲۰ آسیا از نگاه فدراسیون بین‌المللی آمار و تاریخ فوتبال از آن خود کرده‌اند.

انتخاب «رضوان لوچسکو» رومانیایی به عنوان بهترین مربی سال فوتبال آسیا هم قابل تامل به نظر می‌رسد. هرچند که لوچسکو موفق شد «الهلال» عربستان را به تمام موفقیت‌‌های ممکن در فوتبال آسیا در سال ۲۰۱۹ برساند اما در سال ۲۰۲۰ موفقیتی در فوتبال این قاره نداشت.

الهلال عربستان به دلیل ابتلای تعدادی از بازیکنانش به ویروس کرونا، با دستور کنفدراسیون فوتبال آسیا، از لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشته شده بود.

«کیم دو هون»، سرمربی «اولسان هیوندای» کره جنوبی روز شنبه موفق شد فاتح لیگ قهرمانان آسیا شود.

انتخاب ویژه این فدراسیون بین‌المللی را باید در نام «علی‌رضا فغانی»، داور سرشناس ایرانی دید. براساس اعلام فدراسیون بین‌المللی آمار و تاریخ فوتبال، علی‌رضا فغانی به عنوان بهترین داور آسیایی در سال ۲۰۲۰ انتخاب شده است.

طی ماه‌های گذشته، فدراسیون فوتبال ایران دو بار نام علی‌رضا فغانی را از فهرست داوران بین‌المللی ایران حذف کرده بود.
رسانه‌های ایران بازگشت نام فغانی به فهرست داوران بین‌المللی را نتیجه فشار رسانه‌ها و منتقدان به فدراسیون فوتبال عنوان کردند.  

این فدراسیون بین‌المللی هم‌چنین اقدام به انتشار بهترین بازیکنان زن فوتبال آسیا در سال ۲۰۲۰ کرد که ایران هیچ نماینده‌ای در این بخش نداشت.

استرالیا با شش بازیکن، ژاپن با سه بازیکن و چین و کره‌جنوبی هر یک با یک نماینده، تیم منتخب سال آسیا را تشکیل داده‌اند.

«آنته میلیچ»، مردی که سرمربی تیم ملی زنان استرالیا بود و «کیت ژاکیوچ»، داور زن استرالیایی، بهترین‌های سال آسیا شدند.
+18
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.