فرماندار تهران: نامگذاری خیابانی به اسم شجریان قانونی نبود

تغییر تابلوی خیابان شجریان به فخری‌زاده توسط پدر مصطفی احمدی روشن که جمهوری اسلامی از او به عنوان دانشمند هسته‌ای یاد می‌کندرادیو فردا :یک روز پس از تغییر نام «خیابان شجریان» در تهران به «شهید فخری‌زاده» توسط گروهی با عنوان «خانواده شهدا» با هدایت مصطفی احمدی روشن، فرماندار تهران گفته که «نامگذاری هیچ خیابانی به نام شجریان قانونی نیست».

عیسی فرهادی که از چهره‌های نزدیک به جبهه پایداری است تیرماه پارسال نیز با این نامگذاری‌ مخالفت کرده بود.

او روز چهارشنبه سوم دی به خبرگزاری ایلنا گفت: شورا هیچ مصوبه‌ای برای این‌که خیابانی به اسم شجریان باشد، برای ما ارسال نکرده است.

فرماندار تهران افزود: «بنابراین تا مصوبه‌ای نیاید و ما آن را تایید و اعلام نکنیم، اقدام در این زمینه قانونی نیست. شهرداری خلاف قانون تابلو را نصب کرده و نامگذاری هیچ خیابانی به نام شجریان قانونی نیست».

آقای فرهادی در عین حال گفته است: «اگر تابلویی نصب شده باشد و کسی آن را تغییر دهد، باز هم اقدامی خلاف قانون انجام شده است. خلاف اول را شهرداری انجام داده است و خلاف دوم را کسی که آن را کنده است، مرتکب شده است».

خبرگزاری‌های ایران روز ۳۰ آذر خبر دادند که خیابان فلامک در منطقه دو تهران به نام «محمدرضا شجریان»، استاد درگذشته موسیقی سنتی ایران، تغییر یافته است.

ولی روز سه‌شنبه گروهی با هدایت پدر مصطفی احمدی روشن، کارشناس ترور شده هسته‌ای، با حضور در خیابان فلامک، تابلویی را که به نام شجریان نصب شده بود پایین کشیدند و تابلوی دیگری با نام خیابان «شهید هسته‌ای؛ محسن فخری‌زاده» نصب کردند.

این اقدام که بازتاب منفی گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت واکنش محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، را به‌دنبال آورد و او در توئیتی از معترضان خواست تا رواداری پیشه کنند.

او گفت: «بیش از ٤٥ درصد نامگذاری‌هاى این دوره شورای شهر تهران به نام شهیدان بوده است و بنابراین انتظار «روادارى به نمادهاى جامعه» خواسته زیادى نیست».

نامگذاری خیابانی به نام محمدرضا شجریان دو سال پس از آن رخ داد که شورای شهر تهران تصویب کرد تعدادی از خیابان‌های تهران به نام شماری از چهره‌های علمی و فرهنگی کشور از جمله شجریان، سیمین بهبهانی، فروغ فرخزاد و هوشنگ ابتهاج تغییر یابد.

طرح این موضوع از همان ابتدا با واکنش چهره‌های اصولگرا مواجه شد.

به ‌دنبال این مخالفت‌ها، محسن هاشمی رئیس شورای تهران در نامه‌ای به شهرداری تهران خواستار تعویق این نامگذاری‌ها شد.
+9
رأی دهید
-47

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  طرح فرودگاه جدید تهرانو شاه ریخت ولی شد فرودگاه امام زهر مار .میدون شاه اصفهان که به زحمت شاهان قدیم ساخته شده بود شد میدان امام زهر مار . اگه میتونستند 33 پل و پل خواجو را هم صاحب میشدند. شما اسم استاد شجریان را از رو شناسنامه و سنگ قبرش هم که پاک کنید یاد و خاطره و احترامش را نمیتونید از دل و قلب میلیونها ایرانی پاک کنید. یاد استاد شجریانی گرامی و روحش شاد
  1
  52
  ‌چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  از یه مشت اوسکول بیسواد و البته خیلی بیشعور مثل این بی همه چیزها که انگار این مملکت ارث ننه شونه بهتراز اینهم نمی شه انتظار داشت.اینها باید برن همون چردندیات امثال اون مرتیکه هفت تیر کش رو گوش بدهند و اونقدر تو سر خودشون بزنن تا جونشون از یه جاوشن بزنه بیرون.
  0
  25
  ‌چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  اگر شجریان این را میدانست بجای اینکه بگوید “ تفنگت را زمین بگذار”، میخواند “ تفنگت را محکم بکوب در سر همقطارت”!
  0
  25
  ‌چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  هوشنگ ابتهاج که بااینها بود و بالارفتن از دیوار سفارت آمریکا رو هم تبریک گفته بود.اینها اول انقلابی بودن حالا شدن ضدانقلاب
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.