فیفا به دلیل قرارداد موزه فوتبال از سپ بلاتر شکایت کرد

 سپ بلاتر، رئیس سابق فیفارادیو فردا :فیفا به دلیل تصمیم‌های مالی مربوط به موزه فدراسیون بین‌المللی فوتبال از سپ بلاتر، رئیس سابق، و تعداد دیگری از مقامات ارشد این نهاد شکایت کرد.

این موزه که در شهر زوریخ تاسیس شده از نظر مالی زیان‌دهی قابل ملاحظه‌ای داشته است.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال روز سه‌شنبه، دوم دی، اعلام کرد که احتمال می‌دهد هیئت رئیسه وقت فیفا و شرکت‌های مقاطعه‌کار در اجرای این طرح مرتکب جرم شده باشند.

موزه فدراسیون بین‌المللی فوتبال که یکی از طرح‌های شخصی سپ بلاتر بود با حدود ۱۴۰ میلیون دلار هزینه در سال ۲۰۱۶ افتتاح شد. این طرح در حقیقت بازسازی یک ساختمان اداری در مرکز شهر زوریخ است که علاوه بر فضای موزه فوتبال ۳۴ آپارتمان اجاره‌ای را شامل می‌شود.

این طرح قرار بود حوالی ماه مه ۲۰۱۵ و همزمان با آغاز پنجمین دوره ریاست سپ بلاتر در فیفا افتتاح شود، ولی تکمیل طرح به تاخیر افتاد و در نهایت زمانی افتتاح شد که تحت فشار تحقیقات دادستانی آمریکا و سوئیس سپ بلاتر استعفا داده بود.

فیفا در بخشی از بیانیه خود گفت آقای بلاتر این ساختمان را که مالک آن شرکت بیمه «سوئیس لایف» است تا سال ۲۰۴۵ و در ازای ۳۶۰ میلیون دلار اجاره کرده که بسیار بیشتر از قیمت بازار است.

فیفا در بیانیه خود افزود: «پس از بررسی دقیق حقایق و شرایط مربوط به ساخت و ساز و هزینه‌های جاری موزه به این نتیجه رسیده‌ایم که در این طرح تخلف‌های جدی صورت گرفته و این سوءظن را تقویت می‌کند که تعدادی از مقامات فیفا و شرکت‌های طرف معامله آن در این طرح مرتکب جرم شده‌اند.»

در ادامه این بیانیه گفته می‌شود: «اکنون فیفا خود را موظف می‌داند که برای انجام تحقیقات بیشتر و در صورت لزوم تعقیب قضایی افراد متخلف، این پرونده را به دادستانی زوریخ ارجاع دهد.»

فیفا در متن شکایت خود یادآوری می‌کند که مدیران سابق این نهاد در مورد هزینه‌ها و خودکفایی این طرح به ادارات مختلف فیفا اطلاعات غلطی داده‌اند و در مورد «تضاد منافع شدید» و «پارتی‌بازی» در اجرای این طرح نیز سوءظن دارد.

وکیل سپ بلاتر در واکنش به شکایت فیفا گفت: «این اتهامات بی‌اساس است و تمامی ادعاهای مطرح شده را به شدت تکذیب می‌کنیم.»

قبل از این شکایت دو تحقیق قضایی جداگانه در مورد مدیریت امور مالی فیفا در دوران ریاست سپ بلاتر در دادستانی سوئیس به جریان افتاده بود.

این پرونده‌ها مربوط به پرداخت دو میلیون دلار به میشل پلاتینی، رئیس سابق یوفا (فدراسیون فوتبال اروپا) در سال ۲۰۱۱ و پرداخت یک میلیون دلار به فدراسیون فوتبال ترینیداد و توباگو قبل از انتخابات این کشور در سال ۲۰۱۰ است که بعدها به رسوایی جک وارنر نایب رئیس فیفا منجر شد.

موزه فوتبال فدراسیون بین‌المللی فوتبال از زمان افتتاح تاکنون هر سال ضرر کرده و فیفا در گزارش مالی سال ۲۰۱۶ این نهاد اعلام کرد که رقم زیان‌دهی موزه در آن سال حدود ۵۰ میلیون دلار بوده است.

در گزارش مالی فیفا برای سال ۲۰۱۹ قید شده که درآمد موزه در این سال حدود ۳.۵ میلیون دلار ولی هزینه سالانه و سرمایه‌گذاری بلندمدت آن بالغ بر ۶.۳ میلیون دلار بوده است. بالاترین رقم بازدیدکنندگان از این موزه مربوط به سال ۲۰۱۶ و حدود ۱۶۰ هزار نفر است.

در سال ۲۰۱۸ نیز درآمد موزه حدود ۴ میلیون، ولی هزینه‌های آن بالغ بر ۱۲ میلیون دلار برآورد شده است.

سپ بلاتر و هیئت رئیسه فیفا هنگام معرفی این طرح اعلام کرده بودند که موزه فوتبال سالانه حدود ۳۰۰ هزار بازدیدکننده را به خود جلب خواهد کرد.

فیفا روز سه‌شنبه در عین حال اعلام کرد که تمامی اسناد و مدارک مربوط به موزه فوتبال برای بررسی دقیق‌تر در اختیار کمیته نظارت اخلاقی این نهاد قرار خواهد گرفت.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.