ناوالنی توانست با فریب مامور اطلاعاتی مسکو جزئیات مسمومیتش با سم ناواچوک را کشف کند

آلکسی ناوالنی همچنان در حال طی دوره نقاهت در آلمان است
بی بی سی :آلکسی ناوالنی، مخالف سرشناس ولادیمیر پوتین، توانسته با فریب یک مامور اطلاعاتی سرویس جاسوسی روسیه، از او اطلاعات دقیقی درباره چگونه مسموم شدن خود با سم ناواچوک دریافت کند. این مامور که گمان می‌کرد در حال تشریح عملیات برای مافوق خود است، گفته لباس زیر آقای ناوالنی را به این سم آغشته کرده بوده. این در حالی است که ابتدا تصور می‌شد این سم کشنده در فنجان چایی که آلکسی ناوالنی در فرودگاه شهر امسک، سیبری نوشیده بود ریخته شده بود.

این خبر را انجمن جستجوگر و غیردولتی بلینگ‌کت منتشر کرده که برای کمک به آقای ناوالنی، این عملیات فریب را طراحی و اجرا کرده بود.

کنستانتین کودریاتسف، مامور اف‌اس‌بی، سازمان امنیت فدرال روسیه، به آقای ناوالنی گفته که مطابق نقشه لباس زیرهای او را به سم ناواچوک آغشته کرده و بعد از این که آقای ناوالنی در فرودگاه مسموم و راهی بیمارستان شد هم ماموریت یافته که به محل بازگردد و رد سم را از بین ببرد.

آلکسی ناوالنی که همچنان در حال طی کردن دوره نقاهت و بازتوانی از این مسمومیت است و در شهر برلین آلمان حضور دارد، این مکالمه را در کانال یوتیوب خود برای عموم منتشر کرده است.

او ماه اوت گذشته در حالی که سوار بر هواپیمایی از خطوط روسیه شده بود دچار حمله شد و تا مرز مرگ پیش رفت اما به کمک پزشکان روسی و سپس آلمانی نجات یافت.

موسسه بلینگ‌کت می‌گوید برای کمک کردن به آقای ناوالنی و یافتن جزئیات عملیات ترور ناموق او، تماس تلفنی را طوری ترتیب داده که کنستانتین کودریاتسف، مامور اف‌اس‌بی، گمان کند این تماس از یک خط تلفن زمینی از اداره امنیت فدرال، اف‌اس‌بی، برقرار شده است.

در جریان تماس هم آقای ناوالنی خود را یک مقام ارشد این نهاد امنیتی جا زد که به دنبال گرفتن گزارش درباره جزئیات عملیات است.

کنستانتین کودریاتسف در جریان این مکالمه تلفنی به آلکسی ناوالنی می‌گوید که احتمالا اقدام به موقع خلبان هواپیما و خدمات اولیه پزشکی که او در شهر امسک، سیبری دریافت کرده موجب نجات جانش شده بوده است. این همان جایی است که آقای ناوالنی پس از سوار شدن به خط هوایی احساس ناراحتی کرد و پرواز به علت وخامت حال او متوقف شد.

کنستانتین کودریاتسف، مامور اف‌اس‌بی، همچنین گفته که پس از این واقعه، ماموریت یافته که به شهر امسک بازگردد و لباس‌های آلکسی ناوالنی را به دست آورده و رد سم ناواچوک بروی آنها را پاک کند.

کرملین هنوز به این گزارش و اظهارات کنستانتین کودریاتسف، واکنش نشان نداده است.

اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، هفته گذشته و در جریان کنفرانس خبری سالانه و مطول خود که میلیون‌ها نفر از مردم روسیه آن را نگاه می‌کردند، تحقیقات موسسه بلینگ‌کت در زمینه ترور آلکسی ناوالنی را «خدعه» نهادهای اطلاعاتی آمریکا و رسانه‌های غربی دانست. هر چند گفت که اف‌اس‌بی، نهاد فدرال اطلاعاتی زیر نظر او، حق دارد که آلکسی ناوالنی را تحت نظر داشته باشد.

گزارش موسسه بلینگ‌کت که نخستین بار هفته گذشته منتشر شد نام چند مامور اف‌اس‌بی را که متخصصان سلاح‌های سمی و شیمیایی بودند را افشاء کرده بود - کسانی که ادعا شده سال‌هاست به دنبال آقای ناوالنی و پیدا کردن فرصتی برای نابودی او بوده‌اند.

آلکسی ناوالنی که میلیون‌ها نفر او را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند، بارها دولت ولادیمیر پوتین را «از ریشه فاسد» خوانده و کابینه و حلقه افراد نزدیک به او را «دزدان و مفسدانی» خوانده که به گفته او به ولادیمیر پوتین کمک می‌کنند روسیه را با سیستمی «فئودالی» و با «مکیدن خون مردم و منابع روسیه» اداره کند.

او در ماه اوت برای کمک به کارزار انتخاباتی چند نامزد منتقد دولت به سیبری سفر کرده بود که در شهر امسک دچار حمله عصبی و تنفسی شد و از هواپیما به بیمارستان و کمی بعد به آلمان منتقل شد.
+15
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  این هم شد اون عجوزه اکرایینی جولیا تیموشینکو، بخاطر دزدی در اکرایین افتاده بود زندان ،کار به جایی رسید که حتی دیسک کمرش را هم به اف اس ب روسیه چسپوندید تا نیومد برلین ومفت عمل نشد داد و بیداد راه انداخته بود که روسیه این کار را باهاش کرد. بعد از عمل جراحی ممفتش رفت و پشت سرش را هم نگاه نکرد که هیچ، ملت حتی به اندازه سر خر منحسن رضایی بهش برای ریاست جمهوری رای ندادند تا قبلش روزی نبود که از این عجوزه تو رسنه ها بنگید که چه سری چه دمی عجب پایی ،امید مردم کرایین ،رهبر اپوزیسیون، یا خدوروفسکی که وقتی بخاطر دزدی به زندان افتاد تمام دنیا علیه روسیه جبهه گرفتند که ادم خیر و رهبر اپوزیسیون روسیه است، اما نگفتید که کل شرکت گاز فرم را زمان یلتسین به قیمت ۱ دلار از دولت یعنی یلتسین خرید و انبو به اجاره شرکتهای امنریهایی داد که ۸۰ درصد مال اونها ۲۰ درصد مال خدوروفسکی، وقتی پوتین از ایشون توصیح خواست که به چو دلیل چنین معامله ای کردی یا سهم دولت در این معامله در ۱۵ سال گذشته چی شد،جوابی نداشت ولی حساب ۱۸ میلیار دلاریش در بانکهای امریکا بیانگر همه چیز بود!....
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  ....شما از این کلاه بردار دزد یک قدیس ساختید،چرا وقتی از زندان ازاد شد حتی یک کلمه چه خوب چه بد در مورد داگاه ی زندان در روسیه یا علت زندانی شدنش نگفت، ایشون که بعد از ازاد شدن یک راست رفت امریکا، حداقل اونجا میگفت که بیگنا بوده، حالا نوبت این مردک رسیده که ازش یک پهلوان پنبه دیگر بسازید. من ای پوتین متنفرم، از روس متنفرم ،چرا که دروغگو تر و نارو زدننده ترین خلق روی کره زمینند، جز با زور هیچ دوستی در دنیا ندارند، ولی این دلیل نمشه هر چرندی که تحویل دنیا دادید را باور کنم
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  سم ناواچوک اشتباه است نوا چوک
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  ....موسسه بلینگ‌کت می‌گوید برای کمک کردن به آقای ناوالنی و یافتن جزئیات عملیات ترور ناموق او، تماس تلفنی را طوری ترتیب داده که کنستانتین کودریاتسف، مامور اف‌اس‌بی، گمان کند این تماس از یک خط تلفن زمینی از اداره امنیت فدرال، اف‌اس‌بی، برقرار شده است.بیچاره اف اس ب چه ساده هستند و گیر چه ادنهایی کلکی افتادند، مردک اف اس ب یا همون ک گ ب سابق هنوز یک قرن از شما ها در تمام زمینه ها جلوتره، حالا تو بهش لاکپشت رنگ شده جا فولکس واگن فروختی!.
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.