علی مطهری: به خاطر مسئله اف‌ای‌تی‌اف، سهمیه ایران از واکسن کرونا باطل شده است

رادیو فردا :علی مطهری، نماینده پیشین و نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه، یکم دی، در پیامی از باطل شدن سهمیه جهانی واکسن کرونا برای مردم ایران خبر داد.

او در توئیتی نوشت: «به خاطر این که در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف قرار داریم نتوانستیم پنجاه میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت برای هشت میلیون ایرانی را منتقل کنیم و سهمیه ایران باطل شد.»

او در ادامه نیز نوشت که «مجمع تشخیص مصلحت نظام باید پاسخگو باشد.» اف‌ای‌تی‌اف یا گروه ویژه اقدام مالی که در جهت مقابله با پول‌شویی و تروریسم مالی فعالیت می‌کند، به دلیل مخالفت مجمع تشخیص مصلحت نظام با تصویب برخی از لوایح، ایران را به فهرست سیاه خود بازگردانده و به این ترتیب ارتباطات بانکی ایران با جهان باز هم محدودتر شده است.

مخالفان تصویب این لوایح می‌گویند در صورت تصویب این دو لایحه، کمک‌های مالی جمهوری اسلامی به گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به خود، مانند حزب‌الله لبنان، با مشکل مواجه خواهد شد.

حسن روحانی، رئیس جمهور، اسفند سال گذشته، پس از بازگشت ایران به این فهرست سیاه، خطاب به اعضای مجمع تشخیص گفته بود که آنها در این زمینه باید «پاسخگوی موضع‌گیری غیرکارشناسانه» خود باشند.

خبر از دست رفتن سهمیه جهانی ایران برای وارد کردن واکسن کرونا در حالی اعلام می‌شود که رئیس سازمان نظام پزشکی ایران با تأکید بر ضرورت خرید سریع واکسن کرونا گفته‌است که باید ۵۰ میلیون واکسن در طول دوره سه‌ماهه «تأمین و تزریق شود».

محمدرضا ظفرقندی در یک نشست خبری که روز اول دی‌ماه برگزار شد، تأمین واکسن را «حیاتی، قهری و قطعی» خوانده و از مسئولان دولتی خواسته است که «دست بخش خصوصی» را در این زمینه باز نگه دارند.

طی هفته‌های اخیر مراجع مختلف توصیه کرده‌اند که وزارت بهداشت و درمان خرید خرید واکسن‌های موجود بویژه فایزر- بیون‌تک را در دستور کار قرار دهد که کارایی آن تا ۹۵ درصد ثابت شده است.

با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی اظهارات متناقضی در این زمینه بیان کرده‌اند، از ادعای تحریم و موانع انتقال ارز برای خرید واکسن خارجی تا فقدان زیرساخت‌های لازم به منظور نگهداری واکسن یاد شده در دمای منفی ۷۰ درجه.

این در حالی است که ناصر ریاحی رئیس اتحادیه واردکنندگان داروی ایران گفته که «هیچ مشکلی» برای انتقال ارز به منظور واردات واکسن کرونا و دیگر اقلام دارویی از خارج به ایران وجود ندارد.

علاوه بر انتقادات کارشناسان، کاربران ایرانی یکشنبه شب ۳۰ آذر و همزمان با شب یلدا، طوفانی توئیتری با هشتگ «واکسن بخرید» برای مبارزه با کرونا به راه انداختند و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستند که این موضوع را با فوریت در دستور کار خود قرار دهند.

کشورهای مختلف جهان از ماه‌ها پیش و همزمان با پیشرفت تحقیقات در مورد واکسن‌های در دست مطالعه و آزمایش، اقدام به پیش‌خرید چند واکسن اصلی شامل فایزر- بیون‌تک، مدرنا و آکسفورد کرده‌اند ولی ایران نه تنها هنوز اقدامی در این زمینه نکرده‌است بلکه حتی به سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که به‌دلیل فقدان زیرساخت‌های لازم، واکسن فایزر را نمی‌خواهد.

این در حالی است که چندین کشور در منطقه، ازجمله عربستان سعودی، بحرین و اسرائیل، در روزهای اخیر تزریق واکسن شرکت فایزر را به شهروندان خود آغاز کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۷ آذر در سه توئیت به فارسی تاکید کرد پیشنهاد آن کشور برای کمک به ایران جهت مقابله با همه‌گیری کووید ۱۹ «همچنان پابرجاست»، اما رهبر جمهوری اسلامی این پیشنهاد را رد کرده است.
+12
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.