سگ‌های کاوشگر ناسا برای یافتن نشانه‌های حیات به مریخ می‌روند

یورونیوز :دانشمندان ناسا به کمک فناوری هوش مصنوعی در حال آماده سازی ربات‌های چهارپایی با ظاهر حیوانات هستند تا بتوانند از این ربات‌ها در کاوش‌های زیر سطحیِ خود در سیاره مریخ استفاده کنند.

این «سگهای مریخ‌نورد» دارای چابکی و انعطاف پذیری قابل توجهی هستند و می‌توانند به کمک حسگرهای قوی که دارند از موانع عبور کنند و از بین چند مسیری که مقابلشان قرار دارد، یکی را انتخاب کنند و حتی نقشه‌هایی مجازی از غارها و تونل‌های پنهان در زیر سطح مریخ ترسیم کنند و آن را برای اپراتور خود در زمین بفرستند.

فعالیت مریخ‌نوردهای سنتی عمدتا به کاوش روی سطح مریخ محدود می‌شد درحالیکه بسیاری از مناطق جالب این سیاره در بخش‌های ناهموار و زیر سطح آن قرار دارد. به همین دلیل «سگهای مریخ‌نورد» برای این کاوش‌ها بسیار مفیدند و علاوه بر توانایی حرکت در مناطق ناهموار، چنانچه واژگون شوند نیز قابلیت ایستادن و حرکت دوباره را دارند.

علاوه بر این یک «سگ مریخ‌نورد» حدود ۱۲ بار سبک‌تر از کاوشگرهای کنونی است و به همین دلیل می‌تواند سریع‌تر حرکت کند. کاوش در لایحه‌های پنهان و غارهای زیر سطح مریخ از آن رو مهم است که دانشمندان گمان می‌برند این غارها بتوانند در آینده پناهگاههای خوبی برای زندگی انسان باشند و به این ترتیب محافظت از انسان در برابر اشعه ماوراء بنفش، سرمای شدید و طوفان‌های مریخی که گاه هفته‌ها ادامه دارند و آنقدر بزرگ هستند که با تلسکوپ از روی زمین قابل مشاهده‌اند، ممکن شود.

دانشمندان همچنین به دنبال یافتن شواهد احتمالی از وجود زندگی در گذشته‌های دور در این غارها، یا نشانه‌هایی از وجود حیات در اعماق خاک مریخ هستند و امیدوارند به کمک توانایی‌های منحصربفرد حرکتی این سگهای مریخ‌نورد، بتوانند علائمی از حیات آنهم بسیار دورتر از سیاره زمین کشف کنند.

سگ مریخ‌نوردی که اکنون برای این عملیات آماده شده «Au-Spot» نام دارد. بیش از ۶۰ دانشمند و مهندس در پروژه تجهیز این سگ به حسگرهای دیداری، حرارتی و حرکتی با هدف افزایش توانمندی‌های او برای ایجاد نقشه‌های سه بعدی مشارکت دارند.

این سگ همچنین به کمک هوش مصنوعی می‌آموزد که از چه چیزهایی باید دوری کند و کدام اشیاء را که ممکن است برای دانشمندان جالب باشد، شناسایی کند و داده‌های مربوط به آن را به زمین بفرستد.

این سگ در حال حاضر در جریان تمرین‌هایش در کارولینای شمالی، از تونل‌ها و راهروها بسرعت عبور می‌کند، با موفقیت موانع را پشت سر می‌گذارد، از پله‌ها و سطوح شیب‌دار بالا و پایین می‌رود و در مناطق شبیه سازی شده، انواع گدازه‌ها و مسیر حرکت آنها را شناسایی می‌کند.
+10
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.