بی‌پولی دولت عراق صدای شبه‌نظامیان وابسته به ایران را درآورد

العربیه :پس از آنکه بانک مرکزی عراق اعلام کرد برای مقابله با کمبود ارز در این کشور، نرخ دینار در مقابل دلار را کاسته و به 20 دینار می‌رساند، گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران به این موضوع اعتراض کرده و آنها «فاجعه‌بار» خواندند.

بانک مرکزی عراق روز یکشنبه 19 دسامبر اعلام کرد که به دلیل کاهش درآمدهای ارزی در دوران کرونا، برای ممکن کردن تامین هزینه‌های دولت نرخ دینار در مقابل دلار را می‌کاهد. این موضوع چندان به مذاق گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران خوش نیامده و آن را محکوم کردند.

قیس الخزعلی رهبر پیکارجویان اهل الحق در صفحه توئیترش نوشت: «آنچه در حال رخ دادن در چند پرونده و به ویژه پرونده‌های بانک مرکزی، بندر فاو و شرکت‌های تلفن همراه است، بزرگترین دزدی در روز روشن است.»

او در ادامه نوشت: «از همه می‌خواهم اعتراض خود را به آنچه رخ می‌دهد، اعلام کرده و در مقابل آن بایستند، در غیر این صورت اوضاع به جای ناخوشایندی خواهدی رسید.»

رهبر پیکارجویان اهل الحق که پیش از این در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته بود، هشدار داد ادامه این روند اقتصادی همه کشور را به بحران دچار خواهد کرد.

یک سند فاش شده از قانون بودجه 2021 عراق نشان می‌دهد که دولت قصد دارد قیمت دینار را در مقابل دلار کاهش دهد.

در همین باره مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق درباره فر ریختن ساختارهای سازمانی در عراق هشدار داد و گفت که کشور در حال ورود به مرحله هرج و مرج عمومی است.

نبود کمک‌های مالی می‌تواند تاثیرات جدی روی فعالیت‌های گروه‌های شبه‌نظامی که از بودجه عراق تغذیه می‌کنند داشته باشد، به ویژه اینکه ایران هم در نتیجه تحریم‌های کمرشکن اقتصادی توان کمک به این پیکارجویان را از دست داده و اوضاع از میلیون‌ها دلاری که قاسم سلیمانی در اختیار آنها می‌گذاشت به هدیه انگشتر عقیق از سوی اسماعیل قاآنی جانشین قاسم سلیمانی رسیده است.

آسوشیتدپرس در ژوئن 2020 از سه مقام عراقی که خواستند نامشان فاش نشود، گزارش کرد که اسماعیل قاآنی به فرماندهان گروه‌های شبه‌نظامی عراقی هوادار ایران به جای پول نقد، انگشتر نقره هدیه داد، این در حالی است که قاسم سلیمانی همیشه پول نقد برای آنها با خود به همراه می‌برد.

قاآنی به شبه‌نظامیان عراقی گفت که به دلیل بحران اقتصادی ایران، آنها باید در حال حاضر روی بودجه دولت عراق حساب کنند
+21
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان
  مزدور شیعی مردار پرست مثل توالت پولی است، تا سکه داخل اتوماتش نریزی نمیتونی زیارت کربلا بخونی!
  0
  4
  دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.