آیا جهش ‌ویروس کرونا در بریتانیا واکسن را بی‌اثر می‌کند؟

دویچه وله :بعد از این که نخست‌وزیر بریتانیا از شیوع گونه‌ای بسیار مسری‌تر از انواع قبلی ویروس کرونا در این کشور خبر داد نگرانی‌ از اثرات منفی بر اثربخشی واکسن‌ها افزایش یافته است. چند کارشناس اروپا در این باره نظر داده‌اند.

روز گذشته بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا از کشف نوع جهش‌یافته‌ای از ویروس کرونا در کشور خود سخن گفت که قابلیت سرایت‌پذیری‌اش را ۷۰درصد افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری‌‌ها، اعلام این مسئله بر نگرانی‌ها از کم‌اثر شدن واکسن‌ها دامن زده اما کارشناسان معتقدند که این جهش احتمالا نمی‌تواند از کارآمدی واکسن‌ها بکاهد. ریچارد نهر از مرکز زیست‌شناسی دانشگاه بازل سوئیس می‌گوید: «من در حال حاضر دلیلی برای هشدار نمی‌بینم.»

همچنین آندریاس برگت‌هالر از آکادمی علوم اتریش در وین روند کنونی تحولات در ویروس کرونا را "بسیار هشداردهنده" نمی‌داند.

کارشناسان جهش در ویروس را امری طبیعی می‌دانند و می‌افزایند، در حال حاضر کسی نمی‌داند که تغییرات مشاهده‌شده در ویروس کرونا اصلا می‌تواند ویژگی‌های آن را شدیدا تغییر دهد یا نه.

آن‌ها با توجه به اثربخشی واکسن کرونا تأکید می‌کنند که این واکسن همزمان واکنشی ایمنی در برابر چند ویژگی این ویروس ایجاد می‌کند.

ریچارد نهر از دانشگاه بازل می‌گوید، تغییر در چند مشخصه این ویروس باعث نخواهد شد که سیستم ایمنی دیگر نتواند عامل بیماری را تشخیص بدهد و بشناسد. او در عین حال تأکید می‌کند که با وجود این باید تغییرات بعدی ویروس را زیر نظر گرفت.

از چند هفته پیش در جنوب شرقی بریتانیا گونه‌ای از ویروس کرونا شایع شده که بر اساس مشاهدات اولیه، از نسخه‌های قبلی این ویروس واگیردارتر است.

نهر می‌گوید، این که این نسخه از ویروس کرونا ممکن است سریع‌تر سرایت یابد اساسا منطقی است و اگر این مسئله اثبات شود لازم است محدودیت‌ها به شکلی واضح افزایش یابد تا جلوی گسترش بیش‌تر ابتلا به ویروس گرفته شود.

با این همه به باور او، ممکن است که افزایش موارد ابتلا به این نوع از ویروس تنها پیشامدی باشد که حاصل واقعه‌‌ای است که منجر به این فراگیری شده است
+1
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.