محمود امجد و سخنانی که طرفداران آیت‌الله خامنه‌ای را عصبانی کرد

محمود امجد استاد اخلاق در حوزه علیمه
بی بی سی :مسعود آذر
از روزی که محمود امجد استاد اخلاق حوزه در واکنش به اعدام روح الله زم، آیت‌الله علی خامنه‌ای را "مسوول همه جنایت‌ها از سال ۸۸ به بعد" خواند و از استبداد رای رهبر حکومت ایران انتقاد کرد، سیلی از اتهام‌ها و انتقادها علیه او روانه شد و او را "ساده لوح" و "نادان" خطاب کردند.

استاد شناخته‌شده حوزه، در سخنانی که فیلم آن در اینستاگرام منتشر شد، از اجرای حکم اعدام روح‌الله زم انتقاد و او را "شهید" و "مظلوم" خطاب کرد و از آقای خامنه‌ای خواست، توبه کند و با اصلاح قانون اساسی اجازه دهد تا مردم به آزادی و رفاه برسند و گرنه ادامه این راه "هلاکت" خواهد بود.

با وجود گذشت چند روز از این سخنان، واکنش‌ها در ایران که همه علیه اوست، ادامه دارد.

امروز شنبه ۲۹ آذر، مدیر حوزه‌های علمیه با صدور بیانیه شدیدالحنی علیه آقای امجد، او را "ساده‌لوح و گستاخ" خواند. علیرضا اعرافی که بیانیه را امضا کرده، می‌گوید همه حوزه‌های علمیه با رهبر حکومت بیعت می‌کنند؛ همچنین امروز یک تجمع اعتراضی هم در کرمانشاه علیه آقای امجد برگزار شد.

انتقاد از آقای خامنه‌ای معمولا باعث می‌شود که رسانه‌های حامی حکومت تمام‌قد به تهدید و تحقیر منتقدان بپردازند. در چنین فضایی کمتر روحانی یا مقامی در داخل ایران ممکن است از فرد مورد تهاجم حمایت کند. در جریان اعتراض‌های پس از انتخابات سال ۸۸ هم علی‌محمد دستغیب از مراجع تقلید که عضو مجلس خبرگان رهبری بود، بارها از پاسخگو نبودن رهبر حکومت انتقاد کرد؛ سخنان او با موجی از فشارها از سوی افراد طرفدارحکومت روبرو شد و محل سخنرانی و نماز او در مسجد قبا در شیراز بارها مورد افراد موسوم به "خودسر" قرار گرفت.
«ساختارشکنی امر دیگری است»
در ادامه واکنش‌ها علیه آقای امجد، عطاالله مهاجرانی، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد که زمانی بعد از وقایع جنبش ۱۳۸۸ منتقد آیت‌الله خامنه‌ای بود، سخنان آقای امجد را "ساختارشکنانه" دانست و در رشته توییتی نوشت «آیت‌الله خامنه‌اى رمز اقتدار و عزت ملى و سربلندى ملت و نظام جمهورى اسلامى ایران‌اند. مى‌توان خیرخواهانه از بسیارى از امور اجرائى و قضایى و مجلس و سپاه انتقاد کرد. اما ساختارشکنى و انکار انقلاب و نظام امر دیگرى است». اما در مقابل چهره‌های منتقد حکومت از سخنان آقای امجد استقبال کردند. از جمله علی افشاری، فعال سیاسی گفت: «شیخ محمود امجد روحانی وارسته‌ای است که رویکرد عرفانی و رحمانی اسلام را دنبال کرده و همیشه علیه روحانیت قدرت‌طلب و عافیت‌جو قرار داشته، به درستی مشکل اساسی روحانیت شیعه را توهم «قوم برگزیده» می داند، در این سخنان با شجاعت خامنه‌ای را مسئول قتل زم دانسته و از بیت سیستانی انتقاد می‌کند.»
محمود امجد: بعضی از ما آخوندها دروغ می گوییممحمود امجد کیست؟
نام محمود امجد در جریان اعتراض‌های انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۸ به سر زبان‌ها افتاد و به عنوان طرفدار معترضان موسوم به جنبش سبز بارها سخنرانی کرد و بیانیه داد و همین دیدگاه‌ها و انتقادهای او بود که در سال ۹۴ وقتی برای نامزدی مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کرد، باعث رد صلاحیتش شد.

آقای امجد در سال ۱۳۱۸ در شهر کنگاور در استان کرمانشاه به دنیا آمد. خانواده‌اش از روحانیون شناخته شده منطقه بودند و پدر بزرگش مشهور به «افصح المتکلمین» بود. او پس از پایان دبیرستان به قم رفت و پای درس محمدحسین طباطبایی، محمدتقی بهجت، عزیزالله خوشوقت و روح‌الله خمینی نشست. آقای امجد بیشتر از ۲۰ سال در فلسفه و عرفان کار کرد و نزد آقای طباطبایی، از مشهورترین علمای حوزه،این دروس را خواند. سابقه تحصیل و تدریس کلاس‌های اخلاق، او را مشهور به استاد اخلاق کرد. از آقای امجد چند کتاب منتشر شده است اما مهمترین کتاب‌ او "اشراقات معنوی" است. این کتاب با استفاده از اشعار مثنوی مولوی، آیات قران و عرفان اسلامی تدوین شده است.

سخنان و دیدگاه‌های محمود امجد را باید به قبل و بعد از وقایع سال ۸۸ تقسیم کرد. او امام جماعت مسجد کوی دانشگاه تهران بود و برای دانشجویان درس اخلاق می‌داد و سعی می‌کرد ارتباط نزدیکی با آنها برقرار کند. مرید و هوادار دو آتشه آیت‌الله خامنه‌ای نبود اما به عنوان یک حامی آقای خامنه‌ای شناخته می‌شد. بارها در سخنرانی‌هایش از آقای خامنه‌ای حمایت کرده بود و گفته بود «باید این سید (آیت‌الله خامنه‌ای) را دعا کنیم که بار به دوش اوست».

او در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از میرحسین موسوی حمایت کرده‌ بود و از نزدیک در جریان حمله لباس شخصی‌ها به کوی دانشگاه در ۲۵ خردادماه بود. در این حمله دست‌کم ۵ دانشجو کشته و شماری هم زخمی شدند و از آن زمان بود که آرام آرام به عنوان منتقد رهبر حکومت سخنرانی و انتقادهایی علیه او مطرح شد.

در آن سال‌ها آقای امجد به عنوان یک منتقد روحانیت در جامعه حضور فعالی داشت و علیه بعضی از روحانیون انتقادهای تندی مطرح می‌کرد. در آخرین نمونه، وقتی کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران در مهرماه امسال گفت «علت پیدایش کرونا، گناهان مردم است و کرونا مانع توفیق زیارت اربعین شد»، آقای امجد در جوابیه تندی پاسخ داد «گویا آقای صدیقی امثال ما آخوندها را تافته جدابافته و مبرا می‌داند و دیگران سبب و علت بلا هستند؟!» و به او گفت شما رضایت خدا را در نظر ندارید. آقای امجد از کاظم صدیقی خواست به جای گفتن این حرف‌ها سکوت و توبه کند و خطاب به روحانیون گفت «سزاوار نیست عمامه به‌سرها بخاطر رضای این و آن حق‌پوشی و حق‌کشی کنند».

آقای امجد در ۲۱ مردادماه ۹۶ در گفت و گو با خبرگزاری شفقنا که اخبار جهان اسلام را پوشش می‌دهد، تاکید کرد «بعضی از ما آخوندها دروغ می‌گوییم... خیانت می کنیم بازیگری می‌کنیم. به خاطر پول و دنیا همه چیز را زیر پا گذاشته‌ایم...الان مردم به دلیل رفتار بعضی از آخوندها بی‌دین شده‌اند...ما خراب کردیم. الان همه علما مسئولند».
آقای امجمد در کنار آیت‌الله خمینی«زبیر زمانه»
چند روزی که از انتشار سخنان محمود امجد می‌گذرد، بیشترین تعبیری که از رسانه‌های طرفدار حکومت علیه او به کار برده‌اند، مشابهت سازی او با یکی از یاران پیامبر اسلام به نام "زبیر" است که توسط فرزندنش از راه دین خارج شد. به قول خبرگزاری فارس آقای امجد آدم بزرگی بود اما گمراه شد.

سایت رجانیوز متعلق به اصولگرایان نامه‌ای از علی‌اکبر نوری منتشر کرده است. آقای نوری نامه را با امضای دوست قدیمی به پایان رسانده و با بیان تغییر مواضع آقای امجد می‌گوید شما جای ظالم و مظلوم را اشتباه گذاشته‌ای و آقای خامنه‌ای را به عنوان ظالم معرفی کرده‌ای. نویسنده توصیه می‌کند به حرف‌های فرزندش گوش نکند: «آن عینکی که فرزندتان محمدآقا و همفکرانش به چشم شما زده‌اند را عوض کنید».

محمد امجد، فرزند آقای امجد از نواندیشان دینی و از فعالان حقوق بشر است. اما بیش از فرزند، نقش و جایگاه خود اوست که باعث شده چند روز بعد از سخنانش همچنان حمله‌ها به او ادامه داشته باشد. آقای امجد هم در حوزه و هم در میان نیروهای نزدیک به حکومت که زمانی برایشان منبر سخنرانی داشت، از نفوذ بالایی برخوردار بوده و اهمیت سخنانش از چشم منتقدانش پنهان نیست. یا شاید یکی از دلایل چنین برخوردهای تندی علیه استاد باسابقه حوزه علمیه، برای این است که جلوی باب شدن چنین انتقادهایی علیه رهبر حکومت گرفته شود.
+47
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  Aryanboy - فرانکفورت، آلمان

  عججججب! در سن نود سالگی تازه رگ غیرتش پمپاژ میکنه. پس این چهل و دو سال کجا تشریف داشتین؟
  5
  33
  شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  یه اخوند خوب اخوند مرده هست
  3
  21
  شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  hassan5 - تهران، ایران
  ملت ایران پس از ۴۰ سال به مفتخور بودن اخوندها واقف شده و به حرف شان باور ندارند.ابتدا اخوند ها باید از مفتخوری دست کشیده و پس از انتخاب یک شغل شرافت مندانه ،از جنایت های رژیم انتقاد کنند،وگرنه ملت این حرکات را بحساب ترس از محاکمه پس از ج.ا میداند
  1
  8
  یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.