روایت خانواده روح‌الله زم از آخرین ساعات؛ «منتظر نماز پای چوبه دار بود»

روح الله زم و دخترش نیازبی بی سی :نزدیکان روح‌الله زم، روزنامه‌نگار اعدام شده در ایران، جزئیات بیشتری از آخرین ساعات زندگی او در زندان شرح داده‌اند؛ از جمله خواهرش که گفته او از اعدام هراس نداشته و دخترش که خبر داده در دقایق پایانی زندگی به او در اروپا تلفن زده و وصیت کرده است.

فاطمه زم، روان‌درمانگر در ایران و خواهر روح‌الله زم در اینستاگرامش نوشته که در ملاقات آخر بر اساس تجربه‌ای که از برخورد با زندانیان داشته، متوجه شده که این آخرین دیدار با برادرش است و قرار است او را اعدام کنند: "پدر مهربانم با همان امیدواری و ایمان گفت نه دختر، گفتن چون این هفته ملاقات نداشتید و زندان شلوغ بوده، روز جمعه در خلوتی بهتون ملاقات دادیم که معطل نشید. اما من حتی او را هم باور نکردم."

محمدعلی زم، روحانی شناخته شده که سال‌ها رئیس حوزه هنری بود بعد از اعدام پسرش افشا کرد که تا لحظه آخر و دیدارشان یک روز قبل از اعدام، ماموران حفاظت سپاه پاسداران اجازه نداده بودند حتی تأیید حکم اعدام را به پسرش اطلاع بدهند.

فاطمه زم، در یادداشتش امروز جمعه ۲۸ آذر نوشته که "فریب" سخنان ماموران امنیتی را نخورده است: "خوشحالم که احساسم فریب گفته‌های فریبکاران را نخورد و حرف‌هایی که دلم می‌خواست را بهت زدم و نوازشت کردم."
یادداشت فاطمه زم درباره برادرشخواهر روح‌الله زم می‌گوید برادرش یک سال آخر در زندان مشغول عبادت و روزه و با "پاکی" در انتظار اعدام بوده است. او نوشته به "رهایی برادرش غبطه خورده" که در آخرین دیدار گفته: "من منتظر دو رکعت نماز پای چوبه دار هستم و تمام... "

اعدام ناگهانی مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز در روز شنبه ۲۲ آذر "بدون اطلاع وکیل و خانواده‌اش" واکنش‌های بسیار گسترده‌ای به دنبال داشته است. بعد از شش روز همچنان اطلاعات جدیدی که اعضای خانواده او منتشر می‌کنند با "تاسف شدید" شمار زیادی از کاربران ایرانی و غیر ایرانی شبکه‌های اجتماعی مواجه می‌شود. انتشار صدای نیاز زم، دختر روح‌الله زم در شب اعدامش یکی از آنهاست.

بر اساس گفته‌های نیاز زم، یکی از دو فرزند روح‌الله زم، او اجازه پیدا کرده که دقایقی قبل از اعدام با دخترش تلفنی صحبت کند، هرچند به صراحت به دخترش نگفته که قرار است اعدام شود.

محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم و پدربزرگ نیاز زم در اینستاگرام صدای نوه‌اش را منتشر کرده که صبح زود با گریه به او زنگ زده و گفته انگار "دارند پدرش را اعدام می‌کنند."

نیاز زم در این پیام صوتی برای پدربزرگش ماجرا را اینگونه شرح داده است:

"بابایی به من زنگ زد، یه‌جوری حرف زد که انگار داره خداحافظی می‌کنه، در مورد ‏‎روز قیامت حرف زد. ‏‎بابایی، میگم نکنه خدایی نکرده می‌خوان حکمشو اجرا کنن، تازه نزدیک اذانه. ‏‎بعد بهش گفتم چرا از روز قیامت حرف میزنی؟ گفت حالا دیگه!

‏‎بابایی، بهم گفت هر اتفاقی افتاد؛ گفت ممکنه خیلی اتفاق بیافته، گفت همیشه بچسب به درس‌ات، یعنی یه‌جوری باهام حرف زد که انگار دیگه هیچ وقت نمی‌تونه باهام حرف بزنه، بابایی! الان شاید بهم بگی توهم زدم، ولی حس کردم، حس کردم که داشت خدافظی می‌کرد." خانم زم در توییترش نوشته که پدرش نیم ساعت قبل از اذان صبح روز شنبه ۲۲ آذر با او تماس گرفته که به وقت اروپا ساعت یک نیمه شب بوده و او از این تماس متعجب شده است.

در ایران معمولا زندانیان محکوم به اعدام را بعد از اذان صبح اعدام می‌کنند و همین موضوع و صحبت‌های "سربسته" روح‌الله زم باعث ترس نیاز زم از اعدام پدرش شده و با پدربزرگش تماس گرفته است.

روح‌الله زم دو فرزند دختر دارد که نیاز دختر بزرگ او است.

روح‌الله زم به عنوان پناهنده سیاسی با همسر و دو فرزندش در فرانسه زندگی می‌کرد که پارسال پاییز برای سفری کاری به عراق رفت و در کربلا "ربوده" و "توسط ماموران امنیتی" به ایران برده شد.
تصویری که از محمدعلی زم در مراسم هفتم پسرش سر خاک او منتشر شده استخانواده آقای زم و در راس آنان محمدعلی زم می‌گویند "برخلاف رویه قضائی" ماموران امنیتی اجازه نداده‌اند که روح‌الله زم در جریان خبر تایید حکم اعدامش قرار بگیرد و حتی به آنها فرصت نداده‌اند که بر تاییدیه حکم اعدام اعتراض کنند. البته قوه قضاییه این موضوع را رد کرده و دادسرای انقلاب تهران در اطلاعیه‌ای به آقای زم هشدار داده که اطلاعات "غیردقیق" ندهد اما آقای زم باز هم سکوت نکرده است.

قوه قضائیه ایران روح الله زم را چهار روز بعد از آنکه تایید حکم اعدامش در رسانه‌ها اعلام شد، اعدام کرد.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای شدیداللحن اعدام او را محکوم کرد و پارلمان اروپا هم در قطعنامه‌ای خواستار تحریم عاملان پرونده او و نوید افکاری، کشتی‌گیر اعدام شده ایرانی شده است.
+49
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  فقط خواستم یه «ننگت باد رضا پهلوی» بنویسم که دراینستاگرام خودش را با نوشتنِ «فرزندان بیدار ایران‌زمین اجازه نخواهند داد که این تلاش‌های مذبوحانه -نقض حقوق بین‌الملل با آدم‌ربایی در یک کشور ثالث »آی زرشک(!) سکهُ یک پول نکند و به هر ریسمان پاره ای چنگ نزند و ازآب گل آلود ماهی نگیرد و مواظب باشد که یکدفعه خودش را باچشم بندی بر چهره در داخل ایران نبیند.ای لعنت به آلمان و اسراهیل!
  37
  4
  جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو

  روحت شاد. با تمام انتقادات صد البته اکثرا بیجایی که ازت میشد اما مثل مرد تا آخر ایستادی. همین شما می‌گویید اغتشاشات ما می‌گوییم اعتراضاتی که با شجاعت تمام و بدون کوچکترین ترس و واهمه ای نهم در آن مسلخگاه گفتی در تاریخ بشریت ثبت شده و خواهد شد. خدایت بیامرزد برادر و روح پرفتوحت شاد و بهشتی.
  5
  27
  جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  omidnaomid - بروکسل، بلژیک

  من کاری ندارم که با کی بود، خوب یا بد بود،ولی خوشحالم که الان یه آخوند می فهمه که بچه بزرگ کنی و جلوت بکشنش یعنی چی!!! تاز کاریش نکردن تجاوز به خودش و عزیزانش نکردن،تکه تکه هم که نشد!!با اتو هم که داغش نکردن، جنازش هم هزار کیلومتر دورتر دفن نکردن،قبرش که اوکیه۰ ها؛؟؟؟؟؟؟تازه اگه آخوند(پدراحمقش) حسی داشته باشه۰
  3
  28
  جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد
  گیرم که در باورتان به خاک نشسته ام. و ساقه های جوانم از ضربه های تبرهاتان زخمدان است. با ریشه چه می کنید!. گیرم که بر سر این بام بنشسته در کمین پرنده ای. پرواز را علامت ممنوعه میزند. با جوجه های نشسته در آشیانه چه می کنی!. گیرم که میزنی. گیرم که میبری. گیرم که می کشی. با رویش ناگزیر جوانه چه می کنی.
  1
  17
  جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  aarian - تهران، ایران
  بگذار تا بگریم چون ابر در بهاران کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران. نیاز عزیز بابای تو یکی‌ از قهرمانهای ملی‌ ایران است و همونطور که خودش خواست با شرافت کشته شد. نام روح الله زم تا ایران و ایرانی هست زنده میماند. روح الله زم میتونست مثل نکبت زاده‌های نظام بخوره و بپاشه و به ریش ما بخنده اما راه آزادگی رو برگزید. جلادان دژخیمی که به یک مسلمان معتقد به دین خودشون و آخوند زاده هم رحم نکردند به کی‌ رحم میکنند؟ حیوانات درنده شفقت بیشتری دارند. لعنت ابدی بر دژخیمان دأعشی حاکم بر ایران.
  4
  14
  جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  کفتار هم میدونه یک موجود رو نباید به خاطر فکر و عقیدش کشت یا ناقص کرد. اینا چه نوع سوسکی هستن که هیچی براشون مهم نیست. اینا نه فقط به اسلام بلکه به هیچ آیین و خدایی اعتقاد ندارن. اصل شیطانن. چون فقط آدمی که این دنیا رو تنها محل وجودیش میدونه انقدر بی رحمی میکنه. خارمارتونو جمهوری اسلامی و عمال و طرفداران و مزدورانش . یه زمانی در دوران جنبش سبز سال 88 و 89 چنان ناموس طرفداران حکومت رو در بعضی سایتهای ارتباطی میاوردم جلوی چششون که افسردگی و حقارت حاد میگرفتن. فحشایی بهشون میدادم که مادرشون براشون خواهر و برادر میاور. خیلی خوشحالم از اون کارام. طرفدار مخفیهای حکومت هم حواسشون باشه اگه تاحالا اینجا دهنتون رو آسفالت نکردم فقط برای محدودیتهای سایته. والا گریتونو پشت کامپیوتر درمیاوردم.
  5
  16
  شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  تله‌ای هست که خودتان برای بسیاری دیگر گذاشتید. ۴۲ سال قبل، روزی که حکومت سلطنتی را ساقط کردید و با کشتن افسران رشید و ایرانساز شروع به کار کردید، ما همین حال امروز شما را داشتیم. تنها تفاوتش اینست که ما تا سالها معتقد بودیم که انقلابی شد که اگر منجر به آسایش بیشتر ایرانیان میشد، ما هم درد از دست دادن عزیزانمان را تحمل میکردیم و دم نمیزدیم. اما شما چه؟ نه فقط فرزندت را کشتند، بلکه گروهی را که به قدرت رساندی میهنت را هم چاپیدند و اختلاس کردند دزدیدند و به خارج منتقل کردند. حالا درد بکش تا حال ما را بفهمی.
  3
  21
  شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. یاد شما هست که تا چند سال بعد از سقوط دولت نازی در آلمان و خاتمه جنگ چه تعداد از مجرمین و جنایتکاران نازی را اسراییلی‌ها شکار کردند و به دادگاه و مجازات کشاندند؟ از عاقبت و سرنوشت خود بترسید که با حمایت از آخوند از انگشتان شما هم خون جوانان ایران میچکد.
  2
  14
  شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  shaboruz - پاریس، فرانسه
  در کنار فرخ زاد جاودان شدی یک سرزمین کهن به نام مردان مبارز راه آزادیش زنده است وگرنه رژیم ها میان و میرن در کتاب های درسی آیندگان از تو نام برده خواهد شد و امیدوارم فرزندانت به پدر شجاعشون افتجار کنن روحت شاد که زالو صفت نبودی در مقابل ظلم ساکت ننشستی و ثابت کردی که حتی یک بچه دیندار و مذهبی هم میتونه با شیر پاک بزرگ شده باشه یادت مانا با احمد رضایی آقازاده دیگری که به مردم پیوست محشور شدی روح همه کشته شدگان در راه ایران و ایرانی شاد پاینده باد سرزمین کهن دیاران !
  2
  16
  شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::] - مسافران جهنم دره. .....بابا تو هم.
  2
  11
  شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  اخر این موضوع چه ربطی‌ به پهلوی داشت؟ بعضی‌ ها.به خاطر یک تکه استخوان چقدر دم تکان می‌‌دهند؟
  2
  11
  شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.