وزیر خارجه کانادا: باور ندارم عامل سرنگونی هواپیمای اوکراینی خطای انسانی بوده باشد

 فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادارادیو فردا :فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا، می‌گوید باور ندارد سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران در اطراف تهران ناشی از خطای انسانی بوده باشد.

آقای فیلیپ شامپاین ساعاتی پس از انتشار گزارش یک نهاد مستقل کانادا درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی به شبکه سی‌بی‌سی این کشور گفت که برای پی‌بردن به حقیقت آنچه اتفاق افتاده باید سؤالاتی بپرسیم و اجازه دهیم روند تحقیقات پیش برود.

او گفت شلیک موشک به این هواپیما پرسش‌های زیادی پدید آورده است.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا هم در واکنش به گزارش اخیر این کشور با ابراز همدردی با خانواده قربانیان، گفت آنها به شفافیت، مسئولیت‌پذیری عاملان و عدالت نیاز دارند و اتاوا به همکاری با متحدانش در سراسر دنیا برای انجام تحقیقات جامع و معتبر در این باره ادامه خواهد داد.

گزارش ۷۹ صفحه‌ای یک نهاد مستقل کانادایی می‌گوید ایران در رابطه با سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی تحقیقات درست و جدی انجام نداده و سوالات بسیاری را بی‌پاسخ گذاشته است. به گزارش خبرگزاری رویترز، گزارش یادشده نشان از ناامیدی کانادا در رابطه با تحقیقات ایران از ساقط شدن هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران در نزدیکی تهران دارد.

در این حادثه ۱۷۶ نفر، از جمله شهروندان ایران، کانادا، اوکراین، بریتانیا و افغانستان کشته شدند.

سپاه پاسداران بعد از چند روز پنهانکاری، نهایتاً در پی انتشار شواهد اصابت موشک به هواپیمای یادشده توسط برخی کشورها، اعلام کرد به‌صورت اشتباهی و تصادفی این هواپیما هدف قرار گرفته است.

راف گودیل، وزیر کابینه سابق کانادا که اکنون مسئول کمک به خانواده‌های قربانیان و چگونگی جلوگیری از حوادث مشابه در آینده است، می‌گوید «بسیاری از نکات کلیدی ساقط شدن هواپیمای اوکراینی هنوز نامشخص باقی مانده است».

ماه گذشته یک آژانس هواپیمایی سازمان ملل از ایران خواست تا به تحقیقات پیرامون این حادثه شتاب ببخشد. اواخر ماه گذشته اوکراین نیز ایران را به تعلل در شفاف‌سازی این حادثه متهم کرد.

آقای گودیل در گزارش خود می‌گوید ایران باید توضیح دهد چگونه سیستم راداری کشور یک هواپیمای مسافربری را به‌عنوان تهدید قلمداد کرده و چرا آسمان کشور باز نگه داشته شده بود و کدام مقام سپاه دستور شلیک را داده است؟

هواپیمای اوکراینی با شماره پرواز پی‌اس ۷۵۲، ۱۸ دی‌ پارسال توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

دولت‌های کانادا و اوکراین همواره می‌گویند ایران به وعده‌هایش در مورد پاسخ‌گویی کامل عمل نکرده است و همکاری‌های لازم را برای روشن شدن «حقیقت» انجام نمی‌دهد.

همچنین گزارش‌های متعددی از تهدید بازماندگان قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی به سکوت و بازداشت و حکم حبس برای معترضان به این حادثه در ایران منتشر شده است.
+23
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.