اشاره مقام اسرائیلی به احتمال همکاری موشکی با کشورهای عربی خلیج فارس

 موشک‌های پاتریوت مستقر در اسرائیلرادیو فردا :یک مقام ارشد اسرائیل روز سه‌شنبه ۲۵ آذر گفت که کشورش از گزینه همکاری در زمینه پدافند موشکی با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که همچون اسرائیل نگران تهدیدهای ایران هستند، استقبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز موشه پاتل، رئیس پدافند موشکی که بخشی از وزارت دفاع اسرائیل است گفت چنین توافقی فعلاً زودرس است و در صورت به‌کارگیری فناوری‌های آمریکایی یا کمک مالی آن کشور در سامانه‌های موشکی اسرائیل چنین توافقی مستلزم تأیید واشینگتن خواهد بود.

آقای پاتل در یک نشست خبری مجازی در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال فروش سامانه‌های موشکی اسرائیل به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس یا سازگار کردن آن با سامانه‌های موشکی آن کشورها گفت: «در این زمینه می‌توان کارهایی انجام داد، شاید در آینده.»

او افزود: «از نظر مهندسی جنبه‌های مثبت فراوانی وجود دارد و تبادل اطلاعات می‌تواند صورت بگیرد. به عنوان نمونه تجهیزات تشخیص خطر حملات موشکی می‌تواند در هر دو کشور مستقر شود چون ما دشمنان مشترکی داریم.»

این نشست خبری به بهانه آزمایش موفقیت‌آمیز سامانه‌های دفاع موشکی چندین لایه اسرائیل برگزار شد. به گفته موشه پاتل این موشک‌ها می‌تواند اهداف در حال پرواز از جمله موشک‌های کروز یا موشک‌های بالیستیک را در ارتفاعات گوناگون هدف بگیرند.

نگرانی در مورد اقدامات ایران در سطح منطقه یکی از عوامل اصلی توافق مربوط به عادی‌سازی مناسبات اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین بود که روز ۱۵ سپتامبر در واشینگتن امضا شد. حکومت عربستان سعودی ظاهراً از این توافق حمایت کرده ولی از عادی‌سازی مناسبات خود با اسرائیل پرهیز کرده است.

اسرائیل طی دهه اخیر با حمایت آمریکا یک سپر دفاع ضد موشکی چندین لایه متشکل از موشک‌های بالیستیک رهگیر مدل «پیکان»، موشک‌های میان‌برد و رهگیر «داوید» و شبکه پدافند موسم به «گنبد آهنین» که راکت و گلوله خمپاره را در آسمان منهدم می‌کند، ساخته و به خدمت گرفته است.

پیش از امضای توافق مربوط به عادی‌سازی مناسبات اسرائیل با بحرین و امارات متحده عربی یک مقام اسرائیلی به خبرگزاری رویترز گفته بود که در زمینه پدافند موشکی هیچگونه هماهنگی و همکاری با این کشورها صورت نخواهد گرفت.
+24
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران
  حکومت انگل. کشور به فنا رفته. مردم مرخص که یا چیزی برای خوردن ندارن و یا با خصاصت مال جمع میکنن میبرن ماشین و خونه اشغال زیادی میخرن باعث بخشی از تورم میشن. فرق اینجا با جهنم چیه که از جهنم بترسیم! از تمام خوبیهای دنیا به دوریم.
  2
  9
  ‌سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.